A tenger hegyesfogú, veszélyes szörnyei

Való igaz, hogy Cápali és Cápeti két aranyos kis rajzfilmfigura, akiket ti is ismerhettek. Most viszont nem meséről van szó, hanem hús-vér tengeri cápákról, akiktől szinte nincs olyan ember, aki ne félne és rettegne.

Való igaz, hogy Cápali és Cápeti két aranyos kis rajzfilmfigura, akiket ti is ismerhettek. Most viszont nem meséről van szó, hanem hús-vér tengeri cápákról, akiktől szinte nincs olyan ember, aki ne félne és rettegne. De tényleg olyan veszélyesek és félelmetesek a tenger hegyes fogú „szörnyei”, mint ahogy azt a filmek sugallják?

Biztos vagyok benne, hogy láttátok Steven Spielberg cápákról szóló filmjeit, ahol megtekinthettetek pár hátborzongató részletet ezekről a hatalmas és veszélyes állatokról. Ezen kívül számos televíziós csatorna kínálata között is láthattál már cápákról szóló természetfilmet, melyek bizonyosan több valóságalappal rendelkeznek, mint azok a filmek, melyek kifejezetten azért vannak, hogy rémülettel töltsenek el, s pánikhangulatot teremtsenek az otthonotokban, még ha csak arra a másfél-két órára is. Én azt gondolom, hogy sokkal inkább a tudósoknak van igazuk, mint a filmek történeteit kitaláló íróknak.

Ilyen forrásokból származnak azok az információk is, melyeket most megosztanék veletek, hogy tisztább képet alkothassatok a tengerek e félelmetes ragadozóiról. Ma összevetve közel háromszáz cápafajta létezik, ami kimondva óriási szám, mégsem annyira borzasztó, ha azt is hozzáteszem, hogy ebből a háromszáz fajtából csupán tíz jelent igazán komoly veszélyt az emberre. Ez a tíz fajta viszont joggal szolgált rá rémisztő hírére. Ha nagy biológiakedvelő vagy, akkor biztosan érdekel, melyekről van szó. A pörölycápa, a kékcápa, a tigriscápa vagy a fehér cápa egyes példányai akár az embert is megtámadják, az legutolsó méltán kapta az „emberevő“ nevet.

S hogy hogyan veszik észre olyan hamar az áldozatukat, azt is megtudhatod. A cápáknak olyan kifinomult a szaglószervük, hogy már nagyon messziről is képesek megérezni a vér szagát, majd közel 70 km/órás sebességgel száguldva pillanatok alatt ott teremnek a kiszemelt prédánál. Mivel nagyon falánkok, olykor meg sem győződnek arról, hogy mi is pontosan az áldozatuk, gondolkodás nélkül bekebelezik. Ezt onnan is lehet tudni, hogy számtalan esetben, mikor kék cápát boncoltak, hihetetlen, milyen sok állat maradványait találták meg a gyomrukban. Sőt, nem is csak állatokét és emberekét, de még furcsa tárgyakét is.

Évszázadokba telt, mire az ember megtanulta nemcsak tisztelni ezt a vérengző fenevadat, de megvannak a módszerei is arra, hogyan védekezzen ellenük. Ilyenek a különböző korlátok, ketrecek, speciális cápariasztó szerek, de még betanított delfineket is alkalmaznak erre a célra. Akár hiszed, akár nem, a legnagyobb példányok még békésebbek és veszélytelenebbek, mint kisebb rokonaik. A legnagyobb cápa (a legutolsó mért adatok szerint) a rablócápa, mely a 15 tonna súlyt is eléri, és semmiféle veszélyt nem jelent, ugyanis planktonevő. Most, hogy kiderült néhány általános információ a cápákról, következzen egy pár érdekesség! Orosz tudósok oldották meg a nagy rejtélyt, hogy hajótörésekkor miért jelenik meg pillanatokon belül rengeteg cápa a hajó közelében. A hajótöröttek vére vonzza őket? Egy ideig ezt a verziót fogadták el biztos magyarázatként, ma már azonban megcáfolták ezt az indokot. Pláne, hogy számtalan esetben nem is sérülnek meg a hajón utazó emberek, sőt, még sok esetben pánik sem tör ki a hajón. Mégis odasereglenek a gyilkos állatok. A mentőeszköz körül kell keresnünk a választ.

A mentőöveket borító festékben olyan olajok szerepelnek alkotóelemként, melyek a sós vízzel keveredve pontosan olyan szagot bocsátanak ki, mint amilyen fókazsír szaga. Az pedig nem titok, hogy a cápák egyik legkedveltebb eledele a fóka. Ez a szag pedig több kilométerre is elér. Van egy másik érdekesség is! Hallottál már arról, hogy egyes népek legnépszerűbb ételei a cápauszonyból készült ételek. Nem is ezzel van a baj. Nem elég, hogy ez a szokásuk veszélyezteti a cápák életben maradását, s még néhány cápafajta kihalásával is végződhet ez a gasztronómiai mánia, de az emberekre nézve is komoly veszélyt jelenthet. Ugyanis a megvizsgált cápauszonyok 70 %-a olyan mennyiségű higanyt tartalmaz, mely negyvenszerese annak, amit az emberi szervezet fel tudna dolgozni. Ez azért van, mert a cápák uszonyában gyűlik fel mindaz a méreganyag, amit elejtett zsákmányai korábban felvettek magukba. Évente közel százmillió cápát ölnek meg az uszonyukért. Félő, hogy ez komoly tragédiához vezethet! (sn, horv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?