A tandíj kérdése megosztja a képviselőket

A tandíjkötelesség tervezett bevezetésével kapcsolatban már eddig is számos hozzászólás hangzott el a kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezetének tárgyalásai során. A javaslat második olvasatában is előreláthatólag a tandíjakról szóló rendelkezés lesz az egyik legvitatottabb téma.

A tandíjkötelesség tervezett bevezetésével kapcsolatban már eddig is számos hozzászólás hangzott el a kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezetének tárgyalásai során. A javaslat második olvasatában is előreláthatólag a tandíjakról szóló rendelkezés lesz az egyik legvitatottabb téma.

A képviselők álláspontja a kérdésben korántsem egységes. A parlamenti pártok közül csupán a Demokratikus Baloldal Pártja (SDĽ) és a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) nem ért egyet a kormány javaslatával, mely tandíjkötelessé tenné a távoktatási képzést. Ľubomír Andrassy baloldali képviselő a tandíj bevezetését sarkalatos kérdésnek nevezte, és kijelentette, pártja számára elfogadhatatlan a felsőoktatási reform azon formája, amely részben a költségtérítéses oktatásra épül. Mivel a védnöki bizottság elvetette az ingyenes felsőfokú képzésről szóló módosító javaslatot, az SDĽ – Milan Ištván képviselő közreműködésével – a parlamenti vita során indítványozni fogja a kormány törvénytervezetének módosítását.

Az új törvény értelmében a távutas és az előírt tanulmányi időn túllépő nappali tagozatos hallgatóknak kellene tandíjat fizetniük. A tandíj összegének megállapításakor a hallgató képzési költségeinek 10 százalékát vennék alapul. A tervek szerint a tandíj összege éves szinten minimum az összköltségek 10 százaléka, maximum annak hétszerese között mozog majd. A felsőoktatási intézmények az ilyen módon befolyt pénzek 40%-át a saját szociális ösztöndíjalapjukba utalhatnák át. Ebből az alapból segítenék aztán a szociális ösztöndíjra jogosult hallgatóikat.

Bár az egyetemi tanulmányok Szlovákiában ingyenesek – legalábbis a hatályban lévő felsőoktatási törvény szerint –, az egyetemek nagy része jelenleg is számol a távutas hallgatók anyagi hozzájárulásával. A hallgatói hozzájárulást fizető egyetemisták éves költségei egyes felmérések szerint 6000 és 30 000 korona között mozognak. A kialakult helyzet átláthatatlan gazdálkodást tesz lehetővé az egyetemek számára, és a minőségi távutas képzést is veszélyezteti. A kormány javaslata éppen ezért törvényileg szabályozná a kialakult helyzetet.(ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?