A szakoktatás fokmérője

<p>Különböző helyi, regionális, országos, sőt nemzetközi versenyeken</p><p>bizonyíthatják képességeiket a középiskolák</p><p>tehetséges diákjai.</p><p>A műszaki beállítottságú iskolák diákjai számára ez a megmérettetés</p><p>az évenként megrendezett ZENIT (http://zenit.edu.sk/) versenyen történik.</p>

TÓTH ISTVÁN

A magas színvonal záloga a nagy múltú hagyomány és a folytonosság: a versenyfeladatok előkészítői és az egyes szakzsűrik tagjai közül diákkorában majdnem mindenki részt vett ezen a versenyen, nem beszélve a versenyzőket felkészítő pedagógusokról, akik közül sokan a korábbi évfolyamokban versenyzőként szerepeltek.

A ZENIT a középiskolai szakoktatás egyik hivatalosan is elismert fokmérője. A versenyt évenként a szlovák oktatásügyi minisztérium írja ki, a szervezést a minisztérium alá tartozó Szakoktatási Állami Intézmény (ŠIOV) biztosítja, amely az országos döntő megrendezésével minden évben megbíz egy olyan középiskolát, amelyben adottak a megrendezéshez szükséges műszaki és szervezési feltételek.

Az idei tanévben a 31. országos elektrotechnikai és programozói, valamint a 16. országos gépészeti ZENIT versenyt 2015. február 4–5-én a Trencséni Szakközépiskola (SOŠ Trenčín, Pod Sokolcami – www.sostn.sk ) rendezte. A versenyen a kerületi fordulókon jól szereplő diákok vettek részt az előre megállapított feljutási kulcs szerint – összesen mintegy 85 diák.

A szlovákiai magyar tanítási nyelvű szakközépiskolák tehetséges diákjai a korábbi évekhez hasonlóan idén is jelen voltak az országos seregszemlén. Az elektrotechnikai szakágban a dunaszerdahelyi Szakközépiskola (SOŠ v VJM ul. Gyulu Szabóa – www.sosds.sk ) első osztályos tanulója, Gašparek Richárd kategóriájában (1. és 2. évfolyamok diákjai) 15 résztvevő közül a 7. helyezést érte el. Külön figyelmet érdemel a tény, hogy az említett középiskola diákjai idén már egymás után harmadszor kerültek be az országos döntőbe. Rajtuk kívül – csakúgy, mint az elmúlt években – a résztvevők között találkozhattunk a komáromi Ipari Szakközépiskola (SPŠ Petőfiho ul.) és az érsekújvári Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola (SPŠE S. A. Jedlíka) diákjaival is. Az itt elért sikerek annál értékesebbek, mivel a magyar anyanyelvű diákoknak szlovák nyelven kellett a kapott feladatokat megoldani. Ezek az eredmények minősítik az említett iskolákban a szakoktatás színvonalát, a törődést és a munkát a tehetséges diákokkal – ez szintén fontos szempont lehet a magyar tanítási nyelvű alapiskolák végzős tanulói és szüleik számára a középiskola kiválasztásakor.

A pozitívumok mellett elgondolkodásra késztet, hogy a programozási kategóriákban az utóbbi években nem lehet találkozni a magyar tannyelvű gimnáziumok tanulóival (a programozási kategóriák országos döntőinek résztvevői túlnyomóan gimnazisták). A magyar tannyelvű gimnáziumokban vagy nincsenek tehetséges programozók, vagy nem foglalkoznak velük kellő mértékben, ami valószínűbb, mert a ZENIT eredményei erre utalnak...

Ha már a középiskolákban folyó tehetséggondozásnál tartunk: az idei ZENIT verseny alapján az elektrotechnikai és programozói szakágban az elsőséget az eperjesi Elektrotechnikai Ipari Középiskola (SPŠE Prešov, Plzeňská ul.) tartja, amelynek diákjai az öt versenykategória közül négyben vívták ki az országos döntőben való szereplés jogát. Rajtuk kívül három iskola diákjai (SPŠE Zochova ul. Bratislava, SPŠE Piešťany, SŠ Kysucké Nové Mesto) három kategóriában képviseltették magukat. Az egyes szakágak győztesei pedig készülhetnek az újabb megmérettetésre, mivel a ZENIT győztesei képviselik Szlovákiát az összeurópai EuroSkills versenyen. A ZENIT színvonalára jellemző, hogy a tavalyi EuroSkills versenyen Párizsban a webtervezés (Web Design) kategóriában a Szlovákiát képviselő csapat a harmadik helyen végzett.

A versenyen részt vevő diákok és kísérőik szerint a szervezőknek és a házigazda iskolának a sokéves hagyományokhoz méltó, magas színvonalú versenyt sikerült rendenie, amely mindenkinek maradandó élményt nyújtott. A diákok olyan szakmai ismeretekre tettek szert, amelyek az iskolai tantervekben nem is szerepelnek. Újabb motivációt kaptak az idegennyelv-tanuláshoz és a szakmai önképzéshez is.

A verseny kiértékelésén az elektrotechnikai szakzsűri elnöke, Dr. Daniel Valúch, a CERN Intézet (Genf) munkatársa (mellesleg a ZENIT verseny egykori résztvevője) megjegyezte: ha a versenyző diákok továbbra is céltudatosan és szorgalmasan folytatják megkezdett tanulmányaikat, azok elvégzése után minden feltétel adott lesz számukra egy eredményekben, sikerekben gazdag műszaki pályára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?