A puskakészítés fortélyai

Kezdetben vala a semmi.... Aztán nemsokára megjelent az ember (mindenkinek vallási/tanulmányi ízlése során döntse el, mennyi az a nemsokára). Amiben leginkább különbözött a körülötte ugrálló majmoktól, az az volt, hogy gondolkodott.

– Nosza rajta! – gondolta, majd felgyújtotta a környéket. – Hű de kafa! Ezt másnak is tudnia kell!

És ezzel megszületett az első tanár. Majd néhány perc múlva az első hallgató is. Hamarosan megszületett az első vizsga is, ahol a tanár visszakérdezte az elmondottakat, ezzel próbálva ébren tartani a hallgatóságot. Nem telt bele sok időbe, és megjelent az első puska is (akkor még szakóca volt a beceneve). Azóta tart az örök harc a puskázók és a tanárok között...

Mi a puska?

A puska röviden minden, amit a vizsgán tilos használni. Kicsit konkrétabban: minden, amire a tananyag legfontosabb részeit fel lehet írni, majd a vizsgán, egy alkalmas pillanatban, el lehet olvasni.

Az első és legegyszerűbb puska, ha felírjuk a padra. A módszer sikeressége nagyban függ a pad színétől, felületétől, az íróeszköz szítétől, a pad és az írás közötti addhéziós erőtől (magyarul: milyen könnyen kopik le, vagy mosódik el) és a fényhatásoktól. Ha jól csinájuk, akkor csak abból a szögből olvasható el, ahol ülünk, és egy gyors mozdulattal letörölhető (persze csak szándékosan, nem véletlenül).

Továbbfejlesztett változatai: az oszlopra, falra, padlóra, ablakra, táblára, elöl ülő padtársra (bátrabbak tanár hátára is) írt puskák. Határt csak a fantázia és az eszközök szabnak.

A padba helyezett csali

A pad belseje, ha olyan a kiképzése, alkalmas kezdő puskázóknak a gyakorláshoz. Sok minden belefér, viszont túlságosan is ismert. Nagy a lebukás veszélye. Ajánlott alkalmazása akkor, ha nem volt időnk puskát írni, így csak a könyvtárig jutottunk. De soha ne próbáljunk több lexikont egy padba belegyömöszölni!

A puska legyen hordozható!

Nagyon fontos, hogy a jó puska hordozható legyen. Könnyen megeshet, hogy az embert az utolsó pillanatban ültetik máshova. Legrégebbi típusa a radírpuska, vonalzópuska, ceruza-, tollpuska. Ezen puskák legfőbb előnye, hogy mindig kéznél van, kicsi, tehát nehéz kiszúrni, veszély esetén könynyen meg lehet semmisíteni az írást. Nagy hátránya a méretében van, mert kevés anyag fér rá. Elavult puskázási módszer, tehát csak óvatosan! Ügyeljünk még arra, hogy logikusan hasznájuk! Egy olyan vizsgára, ahol semmi szükség vonalzóra, ne vigyünk be több tucatot!

A legáltalánosabb és legváltozatosabb

A leggyakoribb puska az, amikor az anyagot leírjuk egy papírra. Ezután a papírt a fantáziánktól függően elrejthetjük valahova (zseb, ráülünk, cipő, gatya, zokni, haj, ingujj, óra, stb...). A variációkat tovább fokozhatjuk a papír színével. A legfeltűnőbb természetesen a fehér papír. Szerencsére ma már a papírboltokban szinte bármilyen színű beszerezhető. ĺgy hozzáigazíthatjuk az asztal, farmer, öltöny, tolltartó színéhez. Viszont sohasem szabad elfelejtenünk, a puska mérete nagyon fontos. A puskát könnyen kezelhető méretűre kell terveznünk. Számításba kell venni, hogy hol akarjuk elhelyezni (pl. ha a bal comb alatt, akkor ne lógjon ki), túl kicsi se legyen (a konfetti maradjon meg szilveszterre). Nem árt, ha a puskát úgy írjuk, hogy legalább mi el tudjuk olvasni. Ajánlatos, hogy kábéra ismerjük a puskánk elrendezését (kellemetlen, ha a 30 perces dolgozat 29. percében találod meg a keresett képletet...). Ez előző két okból soha ne használjunk más álltal készített puskát. Megesett már, hogy valaki a vizsga közepén hátraszólt: – Józsi! Mi van ide írva?

Használjuk fel a jelenkor technikai szintjét!

A számítógépek korában élünk. Természes, hogy a céljaink eléréséhez is felhasználjuk. Régebbi módszer a fénymásolás. Ilyenkor a jegyzet szövegét egyszerűen lekicsinyítjük addig, amíg még különleges eszközök nélkül is el tudjuk olvasni (a főiskolák és egyetemek környékén a fénymásolók ebben nagyon profik:

„– Te le tudnád másolni ezt 10 példányban, ötödére kicsinyítve, egymás alá?

– A túloldallal fedjék egymást?

– Öööö...hát persze!”). Nagy hátránya, hogy egy csomó szemetet is beteszünk a puskába. Ez ellen egyesek úgy védekeznek, hogy az elő fénymásolás után összevagdossák az anyagot, majd azután kicsinyítik. A fejlettebbek erre a célra inkább a számítógépet használják. Egyszerűen az ember begépeli az anyagot, méretezi, kicsinyíti, kinyomtatja, darabolja, majd jó pénzért az interneten árusítja. Az igazán profik a tankönyvet, jegyzetet egyszerűen szken-nelik, majd egy szövegfelismerő programot ráeresztenek (amit természetesen „találtak” valahol). Itt jönnek elő az elektronikus jegyzetnek az előnyei, hiszen azt csak le kell tölteni a netről, és azonnal feldolgozható...

A számológépes puska

Ma már szinte minden vizsgán elengedhetetlen a számológép. Pont úgy, mint a számológépes puskák. A mai gépeknek kellően nagy a memóriájuk ahhoz, hogy akár az egész tananyagot is beleírd. Jó példa erre az a gyerkőc, aki matek éretségire az egész feladatgyűjtemény megoldáskötetét begépelte. A jobb típusokba akár ábrákat is rajzolhatsz. No és persze vannak már a programozható zsebszámítógépek, ahol elég csak a feladatot beírnod, majd a gép megoldaja... Ha neked nincs ilyen jó számológéped, akkor se szomorkodj! Szinte minden gépnek van tokja. És hát ugye nem szabad hagyni, hogy a drága eszköz csak úgy megsérüljön? A tok remekül alkalmas arra, hogy a képletek ráírd. Vigyázz azokkal a szín-párokkal, amik csak bizonyos fénytörés hatására látszanak! Kellemetlen helyzetet okozhat egy beborult ég...

Ha viszont egy nap több dolgozatot írsz, legjobb a cserélhető lap. Ezt úgy méretezd, hogy könnyen be lehessen rakni a tok erre a célra készített részébe, de ne essen ki (a képen egy ilyen puskát látsz, aminek a csücskéi gondosan le lettek vágva a könnyebb kezelhetőség érdekében)! A számítógéppel készített puskánál a helyet jól ki lehet használni, és a színeket is a legmegfelelőbben lehet kihasználni. Sőt! Ha egyszer készítesz egy jó sablont, utána már csak a képletek kell dobálnod, a többit elvégzi a sablon! Nagy hátránya viszont, hogy elavult. A tanár a számológépedet fogja először megnézni (de utána többször nem).

Tekercspuska

Viszonylag a legújabb típusú. Felépítése egyszerű; kb. 4-6 cm széles papírcsík, melynek az egyik oldalán található az írás, hosszát az anyag terjedelme szabja meg. Mivel ez így nehezen lenne kezelhető ezért a két végéről kezdve fel van tekercselve (neve is mutatja), hogy a szöveg kifelé nézzen. Hogy ne ugorjon szét, vagy gumival, vagy valami átlátszó szalaggal össze van fogva. Használatát halk, súrlódó hang kíséri.

Harmonika

Alapjaiban megegyezik a tekercspuskával, csak itt nem össze van tekerve, hanem harmonika alakban össze lett hajtogatva.

Előnyei: gyors keresés, mind a két oldalára lehet írni (veszélyekkel jár), így az információsűrűség a duplájára nő.

Hátrányai: nagy gyakorlást igényel az egy kézzel való használata, finoman kell tárolni, mert sérülékeny.

Gyártása főbb vonalakban megegyezik a tekercspuska gyártásával, de ragasztás után össze kell hajtogatni (mint a legyezőkészítés az óvodában, minden hasznos onnan ered), esetleg a túloldalt 5-10 hajtásonként rögzíteni.

A tuti biztos

Hála a modern technikának, egyre több dolgozat zajlik számítógép előtt. Itt a legegyszerűbb a puskázás. Nem kell mást csinálni, csak a vizsga előtt egy jól elérhető file-be beírni a puskát, aztán csak be kell tölteni, és lehet másolgatni.

A file eldugását ajánlatos olyan könyvtárba tenni, amit mindenhonnan elérsz. A file kiterjesztését változtasd meg úgy, hogy a rendszerfile-nek tűnjön! Használd ki a hálózat előnyeit! Talk, send és egyéb üzenetküldési lehetőség. Persze nem árt annyit módosítani, hogy ne lehessen összefüggéseket találni. Fontos! A Microsoft programok (Word, Excel, Access, Powerpoint) idióta mentésük miatt a kimentett file tartalmazza az összes címet, ahol a file megfordult!

Végül néhány jó tanács

A tanárt sohase nézd hülyének! Utólag is ráírhatja a karót a vizsgádra.

Legfontosabb a találékonyság. Akkor is, ha lebuksz.

Soha ne nézz a tanárra! Tudd, hogy hol van, de ne nézz felé!

Mindig az arcodra van írva, ha puskázol. Már akkor látszik rajtad, amikor belépsz a terembe. Fontos egy jó pókerarc.

Ne kockáztass! Biztosra menj!

Egy puska nem puska. De sok papírnak sok a zaja. (dl, h)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?