A pontos tervezés fél siker

A felvételire készülve a jó időgazdálkodás nagyon fontossá válik minden diák számára. A kitűzött határidők folyamatos módosítgatása vagy elmulasztása az időgazdálkodás zavarait okozza, eredménye: szorongás, frusztráció, bűntudat, és hasonló kellemetlen érzések.

A továbbiakban egy egyszerű kérdéscsokor segítségével megtudhatod, hogy hova tűnnek az órák, percek a mindennapjaid során.

SZEMÉLYES IDŐGAZDÁLKODÁSOM

Mennyi időt töltesz egy éjjel alvással?

Tisztálkodásra, szépítkezésre fordított idő egy nap?

Étkezésre fordított idő naponta (beleértve az étel elkészítésének idejét is, ha magad készíted el).

Utazásra fordított idő egy munkanapon?

Utazásra fordított idő hétvégén összesen?

Egyéb, a napirendben szereplő kötött programra fordított idő egy héten (pl. szakkör, tanfolyam, baráti találkozók, gyüli, stb. kivéve: előkészítő!).

Egyéb megbízatások, feladatok egy napra átlagosan (pl. testvér kísérete suliba, oviba stb.).

PRÓBÁLJ MEG LAZĺTANI!

A kínai nyelvben ugyanaz az írásjel jelöli a nehéz élethelyzetet (krízist) és az új lehetőségeket is. Mintha ebben a keleti kultúrában már az írás szimbólumaiban is az mutatkozna meg, hogy a nehéz döntési helyzet magában hordozza egyben az új esélyeket is. A lazítás a nyugati ember számára szinte könnyelműségnek tűnik. Kultúránkban a nehéz döntéseket, fontos kérdéseket inkább problémák formájában éljük meg. A krízishelyzet egyre pusztítóbbá válik: miközben az ember szorongásairól, félelmeiről gondolkodik, a mindennapok apró bosszúságai is eszébe jutnak. Aggódik a versenyen várható teljesítménye miatt, és már előre kétségbe vonja, hogy sikerül megvalósítani a terveit. Közben azonban a többség elfeledkezik arról, hogy a súlyosnak tetsző gondok megoldása mellett sok más lehetőség is rendelkezésre állna. Elég csak arra gondolni, hogy a nap huszonnégy órájában bizony maradhatna idő a lazításra is. Egy borongós, hűvös márciusi délután például kiváló alkalom lehet egy tea melletti kényelmes olvasgatásra. Természetesen a problémák nem tűnnek el csak azért, mert nem gondolunk rájuk. Nem is célszerű a gondokat a szőnyeg alá söpörni, mert idővel annyira összetorlódnak majd, hogy mozdulni se lehet tőlük. Képzeletünk szabadságát, gondolataink teremtő erejét azonban érdemes kihasználni. Naponta hozzávetőlegesen hatvanezer gondolat suhan át az agyunkon. A témák gyakran ismétlődőek, közöttük sok a félelmet, szorongást keltő elképzelés, düh, vagy elkeseredés forrása. Gondolatainkat azonban legnagyobb részben mi magunk határozzuk meg, így ugyanekkora erővel lehetnének ezek pozitív tartalmúak is. A lehetőségek mérlegelésekor a pozitív kimenetekben gondolkozzunk! A nap minden percében lehetőségünk van arra, hogy egy kis időre lazítsunk, és csökkentsük az aggodalmak keltette feszültséget. Érdemes tehát az örökös aggodalom helyett azt a képességet is kifejleszteni, hogy napközben néhány percre engedünk a saját magunk generálta szorításon, és arra gondolunk, ami örömet jelenthet számunkra az életben. Kellemes érzelmeket is át kell élni, gyakorolni kell a pozitív gondolkodást, reménykedni kell a sikerben, és érdemes megjutalmazni önmagunkat egy kis nyugalommal. Néhány egyszerű trükk a megvalósításhoz: azokat a gondolatokat, amelyek a holnap várható, és elkerülhetetlen nehézségekkel foglalkoznak, tegyük el holnapra, a tegnap gondjait pedig bízzuk a feledésre. Ne rágódjunk azon, ami amúgy is jóvátehetetlen. Inkább tudatosítsuk magunkban, hogy 24 órán át nem érdemes, nem lehetséges minden részletkérdés miatt aggodalmaskodni.

AZ AGGODALOM FELESLEGES

Furcsának tűnhet, de akkor tudunk igazán koncentrálni a munkára, a tanulásra, a társainkra, ha kipihenten, nyugodtan kezdünk hozzá a nehéz helyzetek megoldásához. A folyamatos aggodalmaskodás ugyanis a tartalékainkat emészti fel, és könnyen előidézheti azt a helyzet, ami miatt annyira aggódtunk: nem lesz energiánk a problémák megoldására. Erőt meríthetünk abból, ha felismerjük, hogy saját sorsunk alakításáért mi magunk vagyunk a felelősek, és akkor tesszük a legnagyobb jót önmagunkkal, ha igényeinket, vágyainkat is felfedezzük. Életmódváltásra nincs szükség, naponta mindössze néhány percet kell másképp felhasználni. Vegyünk mély lélegzetet, próbáljuk kisöpörni a fejünkből a negatív gondolatokat, helyette annak engedjünk teret, ami örömet szerez – izgalmas új illatnak, íznek, színnek, gondolatnak. Ez alatt a néhány perc alatt érdemes azokkal a vágyakkal foglalkozni, amik kiteljesedésre várnak bennünk. Aztán minden mehet tovább – új energiával feltöltődve, hatékonyabban. (f, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?