A lehetőségek tárháza

Fiatalabb koromban sokszor nyafogtam a szlováklecke felett, feleslegesnek tartottam minden szót, amit be kellett magolnom – mondjuk, ez talán nemcsak a nyelvnek, hanem sokkal inkább a nyelv elsajátítását megcélzó módszereknek és irányelveknek volt köszönhető.

Míg az óvodában képekről tanultunk, amelyek érdekeltek bennünket, és énekeltünk, mondókákat tanultunk, egész tűrhető alapszókincsre tettünk szert. Még a mesék memorizálása is könnyen ment. Állítólag a nagyapám, aki iskolaigazgató volt annak idején, bevitt magával egy szlovákórára az alapiskola 8. osztályába, ahol bizony el kellett mesélnem a Piroska és a farkas történetét a gyerekeknek. A nagyapám, aki egyébként rettenetesen büszke volt rám, élő példával bizonyította, akaraterővel még a szlovák szövegeket is meg lehet tanulni, legalábbis ha ez egy ovisnak megy, a nagyobbaknak sem okozhat fejtörést.

Saját tapasztalataim szerint azonban a legtöbbet az segít, ha az ember sokat beszélget. Nekem szlovák unokatestvéreim vannak, akikkel minden nyarat együtt töltöttünk, ez nagyon sokat lendített a nyelvtudásomon. A barátnőm a Magas-Tátrában volt kezelésen, mivel nem volt kivel magyarul beszélgetnie, kénytelen volt szlovákul megtanulni, és azután az osztály legjobb szlovákosa lett. Persze, az idegen nyelvek elsajátításáról már mindenki hallott, mindenki tudja, hogy a legegyszerűbb magában a nyelvkörnyezetben nyelvet tanulni, csak éppen a többi idegen nyelv mellet nagyon kevés figyelmet szentelünk a szlováknak. Pedig tulajdonképpen nagyon egyszerű. Elvégre már az óvodában is szlovákozunk, aztán az alapiskolában 9 évig, végül a középiskolában és az egyetemen verik a fejünkbe. Vagyis inkább csak próbálkoznak.

Tapasztalataim szerint, nagy hiányosságok vannak a szlováktudásunkban. Sokan meggondolás nélkül beírják álláskereséskor az életrajzukba, hogy expert-, ill. tolmács-szinten beszélnek szlovákul, amikor azonban szlovákul kell megszólalniuk, csak makognak. Pedig többségük szlovák nyelven végzi az egyetemet.

Természetesen elismerem, hogy mint mindenkinek, nekem is az anyanyelvemen történő értekezés a legkönnyebb, nem tagadhatjuk le azonban, hogy elég figyelmet kell szentelni a szlováknak is.

Manapság a külföldi cégek többsége már elkezdte, vagy már régen fel is ismerte, milyen lehetőségeket rejt magában a még kiaknázatlan szlovák piac, és mivel Magyarországon adókérdésben nem igazán kedvez a cégeknek a helyzet, egyre több adminisztrációs központ nyílik Pozsonyban és szerte Szlovákiában. Ezért mindenképpen meg kellene ragadnunk az alkalmat, hiszen végre itt a lehetőség, hogy kétnyelvűségünk pozitívan érzékelhessük, illetve értékelhessük. Amennyiben helytállunk, és a külföldiek előtt is bizonyítunk, bizonytalan világunkban egy talpalatnyi biztonságot alakíthatunk ki.

Sokszor és sokan mondták már, hogy annyi ember vagy, ahány nyelvet beszélsz. Közép-Európa a lehetőségek tárháza, becsüljük meg, hogy itt élhetünk, és több irányba nyithatunk, mint ez eddig bármely felmenőnknek is megadathatott volna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?