A fiúk gyakrabban csalnak

Egy brit felmérés szerint minden negyedik főiskolai vagy egyetemi hallgató adott már be úgy esszét, hogy annak bizonyos részeit forrásmegjelölés nélkül az internetről másolta ki.

A hallgatók többsége a túlterheltség miatt választja ezt a megoldást, míg mások egyszerűen csak nem akarnak vesződni az esszéírással, és ezért inkább a könnyebb utat keresik – fedte fel friss jelentésében a szerzői jogsértésekkel foglalkozó Plagiarism Advisory Service (PAS) brit tanácsadó cég.

A 350 hallgató részvételével lebonyolított felmérés szerint a hallgatók háromnegyede soha nem követett el még plágiumot, egynegyedükkel azonban legalább egy ízben előfordult már, hogy beadandó esszéikbe úgy másoltak ki részleteket az internetről. Míg a megkérdezettek 9 százaléka esetében csak egyszer fordult elő ilyen, addig 16 százalékuk vallotta be, hogy már több ízben is adott be másolt eszszét, ami arra utal, hogy a csalók többsége rendszeresen követ el plágiumot.

A felmérésből arra is fény derült, hogy a fiúk hajlamosabbak arra, hogy ilyesmit kövessenek el, mint a lányok. Valahogy ezek a hírek a mai világban nem leptek meg egy egyetemi hallgatót sem. Mivel kíváncsiak voltunk arra, hogy a szlovákiai magyar tanulók mennyire alkalmazzák és használják ki az internet adta lehetőségeket, megszólítottunk pár fiatalt, mondják el véleményüket a témáról. Kovács Anna, a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem levelező tagozatos hallgatója lapunknak elmondta, mivel az egyetem mellett dolgozik, nincs mindig ideje arra, hogy önállóan dolgozzon fel egy-egy témát, merít az internetről is, de az átvett információkat mindig megjelöli, odaírja a forrást. Elárulta nekünk, hogy egyetemén nagyon szigorúan büntetik az ilyen fajta csalást. Akadt már rá példa, hogy egy fiúnak azért kellett felvennie a következő tanévben ugyanazt az órát, mert a tanár észrevette, a hallgató az egész dolgozatát a netről ollózta össze. „A szemtelenségnek is van határa. Azt még megértem, ha egy-egy információt felhasználunk a dolgozatunkban, melyet a világhálón találtunk, ám ha az egészet onnét szedjük le, akkor abból nem tanulunk semmit. Aki már egyetemistaként ilyen módszerekhez folyamodik, milyen munkaerő lesz majd belőle?” – fűzte hozzá Anna.

Egy bölcsészhallgató fiú, aki azt kérte, ne hozzuk nyilvánosságra a nevét, elmondta, egyetemén rengeteg diák folyamodik ahhoz, hogy az internetről szedi le a dolgozatai anyagát, sőt volt olyan is, hogy egy lány a szakdolgozatát ollózta össze ilyen módon. A konzulens tanár észrevette, hogy a dolgozat nem a lány agyából pattant ki, mert túl tudományos volt, szép csendben azt javasolta neki, válasszon másik témát. Az nem tehetett mást, örülnie kellett, hogy a csalásnak nem lettek komolyabb következményei. Szerintetek igaza van Annának? Tehetünk az ilyen információlopások ellen valamit? Hogyan vélekedtek ti erről a témáról? Ha véleményeteket meg szeretnétek velünk és olvasóinkkal osztani, írjatok a [email protected] e-mail címre. (he, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?