A diákok átvették a hatalmat

A múlt hónapban gyermekzsivajtól volt hangos az Európa Parlament épülete Strasbourgban. Az Euroscola program keretében minden tagország képviseletében egy-egy iskola diákjai utazhattak az Európai Unió központjába.

Ezen a napon a képviselők helyett – ha csak jelképesen is – a diákok hoztak döntést. Szlovákiát, városunk nem kis dicsőségére a dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola 25 diákja képviselte. A diákokat elkísérő tanárok egyikével, az iskola igazgatóhelyettesétől, Kulcsár Andreától megtudtuk, hogyan juthattak ki diákjai az Európai Unió székházába. „Iskolánk fiatal tanára, Süli János fölvette a kapcsolatot egy francia, szintén mezőgazdasági irányzatú középiskolával, amellyel azóta testvérkapcsolatot tartunk fenn. Ők hívták fel a figyelmünket arra, hogy az Európa Unió minden évben többször rendez hasonló akciókat iskolás gyermekek számára. Már áprilisban felhívtak bennünket, hogy diákjaink kijuthatnának Strasbourgba” – tudtuk meg Kulcsár Andreától. Az út azonban nagyon drága lett volna (160 EUR/ diák), így a meghívást az iskola nem fogadhatta el. Kis idő múlva a franciák jelezték, hogy május 9-én ugyanez a rendezvény ingyenes, az EU megfizeti az utazást és az ottlétet. ĺgy egy nappal korábban útra is kelt a dunaszerdahelyi mezőgazdasági szakközépiskola diákcsapata Franciaország felé.

Huszonöt diák és 3 kísérő tanár indult útnak Strasbourgba. Csak angolul beszélő diákok jelentkezhettek, akiket különböző évfolyamokból válogattunk össze, hangsúlyozta az igazgatóhelyettes. Ők az EU által megküldött ismertető alapján hat csoportra oszlottak, aszerint, hogy kit mi érdekel a leendő vitatémák közül.

S hogy milyen volt az Euroscola rendezvény? Mint Kulcsár Andrea elmondta, megérkezésük után a 21 országból érkezett diákok elváltak a tanáraiktól, 6 csoportba osztották be őket és a parlament üléstermébe vezetett az útjuk. Mindegyikük nyakba akasztható mágneskártyát kapott, amivel az épületen belül zavartalanul közlekedhettek. Az ülésteremben Pat Cox, a parlament elnöke üdvözölte a jelenlévőket, majd minden diákküldöttség kapott 1 percet, hogy bemutassa saját iskoláját. A mi intézményünket Boďa Angéla harmadik osztályos tanuló mutatta be. A diákok a képviselők helyén ültek, tárgyaltak, határozatokat hoztak és szavaztak. A társalgási nyelv az angol volt, de németre, franciára és spanyolra is fordították. Ezután egy négytagú énekkórus adott elő minden tagállam nyelvén egy-egy, az adott országra jellemző dalt, ami nagy sikert aratott. Délután a már említett 6 csoport, amelybe minden ország iskolája egyenlő számban képviseltette magát különvált egymástól. Minden csoport elnököt, alelnököt és titkárt választott magának. A csoportok témák szerint határozati javaslatokat készítettek, amelyeket délután az ülésteremben felolvastak, megvitattak, majd szavaztak róla. Ezt követően EU – s játék következett. A kiválasztott 4 tagú csoport Európa Unióval kapcsolatos kérdéseket kapott, amelyekre ismereteik szerint válaszoltak, de a többiektől is segítséget kérhettek. A játékban résztvevők sapkát és pólót kaptak, de a többiek sem maradtak ajándék nélkül, ugyanis minden résztvevő diák oklevelet, és minden iskola egy EU- s zászlót vihetett haza. S milyen volt a rendezvény záróakkordja? A parlament előtti téren közösen elénekelték a Európa Unió himnuszát – mindenki a saját nyelvén –, a zenét a Karlsruhében állomásozó német légierő katonazenekara szolgáltatta. Ezután városnézés, majd hazautazás következett.

Mit adott ez a tanulmányút a diákoknak? – kérdeztük a dunaszerdahelyi gyerekeket elkísérő Kulcsár Andreától. „A gyermekek komolyan vették a rájuk bízott feladatok elvégzését. Megismerhették, az Európa Parlament képviselőinek munkáját, tapasztalhatták az idegen nyelv fontosságát és célszerűségét, láthatták az Ill folyó partján álló parlament impozáns épületét, szóval egy olyan örök élménnyel lettek gazdagabbak, amilyennel nem mindenki dicsekedhet” – vélte az igazgatóhelyettes. Szerinte máskor is nagyon szívesen mennének hasonló tanulmányútra, de inkább átadják a stafétát, hiszen rajtuk kívül számtalan más iskola vár a lehetőségre, hogy közelről is megismerkedhessen az Európa Parlamenttel. Mint Kulcsár Andrea hangsúlyozta, a dunaszerdahelyi városháza támogatása is hozzájárult ahhoz, hogy a huszonöt tagú diákcsoport nemcsak iskoláját, hanem a várost és a csallóközi régiót is képviselhette és bemutathatta Strasbourgban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?