A fekete berkenyének helye lenne a biokertben. Annál is inkább, mert a biotermesztésből vagy legalább az integrált termesztésből származó gyümölcsöket egyre jobban keresik a piacon. Beltartalmi értékei jobbak, mint az ebbe a piaci szegmensbe tartozó gyümölcsöké.
Igénytelen bogyós gyümölcsök
A berkenye növényvédelme
Védelme nagyon egyszerű, jelenleg nincs olyan kártevője, kórokozója térségünkben, amely ellen védekezni kellene. Igaz, hogy ez a bodzánál is így látszott, és ma már több baj van vele, mint amikor még nem voltak kiterjedt, egybefüggő ültetvények. Azonban egyéb gyümölcsfajokhoz viszonyítva még a bodza védelme is egyszerű. Gyomirtása könnyebb, mint a ribizlié, ha törzses fácskává neveljük. Biztonságosan terem, mert jó fagytűrő, középkései virágzású, és öntermékenyülése mostoha körülmények között is kielégítő. Megfelelő alanyt kell találni a fácskává neveléshez, és a telepítési lehetőségek kiszélesítéséhez. A Sorbus intermedia, (svéd berkenye) erre alkalmas lehet. A Sorbus intermedia mélyen gyökerezik, szárazságtűrő, meszes talajon is jól érzi magát, tehát sem a csapadékmennyiség, sem a talaj kémhatása nem korlátozza a telepítést. Az oltványok növekedési erőssége az alany 15 m-es növekedési erélyéhez képest sokkal kisebb lesz, mert a koronaforma is megosztja a növekedési potenciált, a nemes rész bazitóniás hajlamú, és a várható gyors termőre fordulás nagyon jó növekedésgátló lesz. Kis őszibarackfa méretű növényre lehet számítani. Koronaformának a váza koronát tartom alkalmasnak, hogy a növekedési energia eldarabolódjon, mert a fekete berkenye fényigényes, és mert így alkalmazható a gépi rázás, vagy a Mónus módszer is.
A fekete berkenye jellemzői
Sekélyen gyökeresedő, vízigényes növény. Enyhén savanyú, vagy közömbös kémhatású talajt igényel. Ha a pH 7-nél nagyobb, akkor a levelek sárgulnak. Fényigényes, metszeni kell, mert az alulról feltörő hajtások (bazitonia) miatt elsűrűsödne, és keveset teremne. Csúcs és oldalrügyeiből sátorvirágzatok nyílnak április végén. Egy virágzat 14-20 virágból áll. Öntermékenyülése méhek nélkül is 40%-os, de rendszerint 80-90%-os. Termése júliusban érik, 7-15 mm átmérőjű, 1,0-1,6 g/db súlyú, fekete színű. Túléretten sem potyog. Termőképessége: 5-14 t/ha (3,4-5,2 kg/bokor).
A saját gyökerű bokor 1,5-1,8 m magas, kiterebélyesedve 1,2-1,8 m széles. Törzsképző alanyon 3,0 m magas.
A berkenye termőrészei
Termővessző – 15 cm, vagy ennél hosszabb, vékony vessző
Termőnyárs – 3-15 cm-es, csúcsrügye termőrügy
Dárda – a 3 cm-nél rövidebb, csúcsrügye termőrügy, oldalrügyei fejletlenek.
Az 5 évesnél idősebb ágak hozama csökken, ezért azokat ki kell metszeni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.