HÍD: Nem maradhat több mint 1400 diák magyar középiskolai oktatás nélkül!

a

Az elmúlt kormányzási időszakban a nemzetiségi oktatás területén is jelentős előrelépések történtek.

Fontos, hogy az oktatásügy ezen területét folytonosság jellemezze, ezért értékeljük, hogy Branislav Gröhling miniszter jóváhagyta a Prékop Mária vezetése alatt kidolgozott specifikus tantárgyakra vonatkozó állami pedagógiai programot. Nagy szükség van 2020-ban annak hangsúlyozására, hogy a nemzetiségi oktatás továbbra is kiemelt, folyamatos figyelmet érdemel, mert a legújabb adatok alapján több mint 1400 gyerek nem folytathatja tanulmányait magyar tanítási nyelvű középiskolában. Ez pedig azonnali beavatkozást igényel. 

A nemzetiségi oktatás középiskolai fokon sem kiváltság, hanem alapvető jog. A szlovák gyereket, ha nem veszik fel az egyik szakiskolába, akkor választ egy másikat. Magyar szakközépből viszont sokszor nincs másik, nemcsak a környéken, hanem az országban sem. Így ha helyszűke miatt nem tudják felvenni, akkor mehet szlovák suliba, ami nem jó megoldás” - mondta Sólymos László. 

A középiskolai osztályok elsőseinek létszámát az egyes megyék határozzák meg - ez idén 1400 hellyel lett kevesebb, mint a felvételizők száma. Így a 2020/2021-es tanévre a magyar tannyelvű gimnáziumokba 1084 végzős alapiskolás diák jelentkezett 644 helyre. Ez azt jelenti, hogy 440 magyar kilencedikes nem tanulhat tovább magyar gimnáziumban. A magyar tanítási nyelvű szakközépiskolákban is hasonló a helyzet, 2708 jelentkező van 1742 helyre. 

Erre a problémára hívta fel ma a figyelmet Prékop Mária és Rigó Konrád a Bukovszky László kormánybiztossal való találkozójukon. Bukovszky, a soron következő, június 16-i, tárgyalásán az oktatásügyi minisztertől kéri majd a helyzet orvoslását. 

Nem maradhat több mint 1400 diák magyar középiskolai oktatás nélkül! Eddig azzal küzdöttünk, hogy csökken a diákok száma. Most az államnak arra kell megoldást találni a megyékkel közösen, hogy aki magyar tanítási nyelvű iskolában szeretné folytatni a tanulmányait, az meg is tehesse. A Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Kartája ratifikálásával Szlovákia a magyar nyelv esetében vállalta, hogy elérhetővé teszi a középiskolai oktatást. Így ezt biztosítania is kell.” - tette hozzá Prékop Mária. 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?