HATÁROZATA a mezőgazdasági vállalkozások támogatásáról

A Szlovák Köztársaság Földművelési Minisztériuma (a továbbiakban csak „minisztérium“) a Pénzügyminisztériummal történt megegyezés alapján a mezőgazdaságról szóló 240/1998T.t. sz. törvény 11. § c) és d) pontja, valamint a további törvények kiegészítéséről és módosításáról szóló 361/2000 T.t. sz.

A Szlovák Köztársaság Földművelési Minisztériuma (a továbbiakban csak „minisztérium“) a Pénzügyminisztériummal történt megegyezés alapján a mezőgazdaságról szóló 240/1998T.t. sz. törvény 11. § c) és d) pontja, valamint a további törvények kiegészítéséről és módosításáról szóló 361/2000 T.t. sz. törvény (a továbbiakban csak „törvény“) valamint a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának az 1994-es állami költségvetésről szóló 325/1993 T.t. sz. törvénye, és a további törvények változásairól szóló 58/1995 T.t. sz. törvény értelmében határozatot hozott:

1. §

A határozat tárgya

Ez a határozat megszabja a mezőgazdaságba folyósított támogatás mértékét a Mezőgazdaság és az élelmiszertermelés című költségvetési program keretében, és a következő mezőgazdasági és vidékfejlesztési programokat hirdeti meg:

a) intenzív mezőgazdaság és élelmiszertermelés,

b) a talajok termővé tétele és védelme,

c) befektetések támogatása a mezőgazdaságban és az élelmiszertermelésben.

2. §

Az intenzív mezőgazdaságra és élelmiszertermelésre folyósított támogatás a mezőgazdaságban

A támogatás folyósítható:

a) a piaci értékesítésű tejtermelésre szakosodott tehéntartásra a kiutalt kvóta nagyságáig, amelyet külön előírás határoz meg1) (a továbbiakban csak „kiutalt kvóta“),

b) vágómarhák (hízóbikák és ökrök) tartására a kiutalt kvóta nagyságáig,

c) a kvótázott gabonafélékre, olajosokra és hüvelyesekre a hektárra átszámított kiutalt kvóta nagyságáig,

d) állati termékekre és növényi termékekre, amelyekre nem vonatkoznak a piaci rendtartás feltételei és a kiutalt kvóták.

3. §

A piaci értékesítésű tejtermelésre szakosodott tehéntartás támogatása

(1) A piaci értékesítésű tejtermelésre szakosodott tehéntartásra folyósított támogatás a kiutalt kvóta nagysága alapján eladott tejre folyósítható, egy tehénre évente 4 275 Sk öszszegben, a tehenek átszámított létszáma alapján, ha az egy tehénre jutó éves fejési átlag eléri a 4 500 litert, és ha vállalkozó egyes üzemegységeiben az egy tehénre jutó éves fejési átlag meghaladja a 2850 litert. A tehenek átszámított létszámát úgy kapjuk meg, hogy az éves kiutalt tejkvótát elosztjuk az egy tehénre jutó fejési átlaggal.

(2) A támogatás a kiutalt kvótát meghaladó tejmennyiségre is folyósítható, azonban legfeljebb csak az éves kiutalt kvótát 10 %-kal meghaladó mennyiségre.

(3) A támogatás iránti kérvény mellékleteként csatolni kell az 1. cikkely alapján a kiutalt tejkvótáról szóló bizonylatot, a tényleges tejeladásról szóló bizonylatot és a tehenek átszámított létszámáról szóló adatokat, amelyekhez a tejeladási kvóta tartozik.

(4) A támogatás az 1. cikkely alapján legalább hat tehén tartása esetén folyósítható, mégpedig annak a naptári hónapnak a végéig, amelyben a tejeladás történt. Az előző havi tejeledásról szóló bizonylatot folyó hó tizedik napjáig kell előterjeszteni. A decemberre esedékes támogatást a hónap 15. napján szakértői becsléssel megállapított átszámított tehénlétszám alapján lehet folyósítani.

(5) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéig, vagy a külön előírás által kiutalt kvóta1) alapján beindított tejtermelés megkezdésétől számított 30 napon belül kell előterjeszteni.

4. §

Hízóbikák és ökrök tartásának támogatása

(1) A hízóbikák és ökrök tartására az állatok 12 hónapos korától a vágóállat 285 kg-os minimális súlyától, vagy kivitel esetén 337 kg-os minimális élősúlytól folyósítható támogatás a tenyésztőnek2) a kiutalt kvóta alapján állatonként 2 250 Sk értékben minden egyes levágott, vagy kivitelre került hízóbikáért vagy ökörért, amelyeket a szarvasmarha-állomány központi nyilvántartása regisztrált.

(2) A támogatás iránti kérvény mellékleteként csatolni kell az eladásról szóló bizonylatot.

(3) A támogatás az 1. cikkely értelmében az alábbiak szerint folyamatosan havonta folyósítható

a) a megvalósított eladásokat igazoló bizonylatok előterjesztése alapján, amelyen fel van tüntetve az állatok fülbe ütött száma és súlya,

b) az állatot kísérő bizonylat (paszszus – útlevél)3) másolatának előterjesztése alapján,

c) az állatok születéséről, áthelyezéséről, az állományban történt növekedésről és elhullásról, a vágóhidakon és kafilériákban történt levágásról vagy a hízóbikák és ökrök kiviteléről szóló bizonylatok másolatai alapján.

(4) A támogatás iránti kérelmeket az adott naptári évben február végéig kell benyújtani.

(5) A támogatás részarányos folyósítása iránti kérelmeket az adott évben az állattartás megkezdésétől számított 30 napon belül kell benyújtani.

5. §

A juh- és kecsketenyésztés támogatása

(1) Az egy évnél idősebb juhok tenyésztésére járó, az állomány évi átlaglétszáma szerint állatonként adott támogatás annak a vállalkozónak folyósítható, aki olyan termőtalajon gazdálkodik, amely az 1. sz. mellékletben megszabott termőföldárak szerinti besorolás alapján az 1–15 csoportba tartozik

a) 650 Sk-ig a haszonállományokban,

b) 750 Sk-ig a juhszaporító tenyészetekben, amelyek a törzs-könyvben4) szerepelnek,

c) 950 Sk-ig a juhnemesítő tenyészetekben5), amelyek a törzskönyvben szerepelnek,

(2) A juhtenyésztésre járó az állomány évi átlaglétszáma szerint állatonként adott támogatás annak a vállalkozónak folyósítható, aki az 1. sz. mellékletben megszabott termőföldárak szerinti besorolás alapján az 1–15 csoportba tartozó termőföldön gazdálkodik és az előző év szeptember 30-hoz viszonyítva az adott év szeptember 30-ig állománynövekedést mutatott ki, erre a növekedésre 300 Sk-ig adható támogatás.

(3) Az egy évnél idősebb juhok tenyésztésére járó, az állomány évi átlaglétszáma szerint állatonként adott támogatás annak a vállalkozónak folyósítható, aki olyan termőtalajon gazdálkodik, amely az 1. sz. mellékletben megszabott termőföldárak szerinti besorolás alapján a 16–20. csoportba tartozik a következők alapján:

a) 350 Sk-ig a haszonállományokban

b) 400 Sk-ig a juhszaporító tenyészetekben, amelyek a törzskönyvben szerepelnek,

c) 500 Sk-ig a juhnemesítő tenyészetekben, amelyek a törzskönyvben szerepelnek.

(4) A juhtenyésztőnek tejleadás vagy sajt eladása esetén a következő támogatás folyósítható:

a) anyajuhonként 70–100 liter tej eladása, vagy 14–20 kg sajt eladása esetén

1. 6,50 Sk-ig az eladott juhtej literjéért,

2. 30 Sk-ig az eladott juhsajt kilogrammjáért,

b) az anyajuhonként idényenként 100 liter felett eladott tej, vagy 20 kg felett eladott juhsajt esetén

1. 10 Sk-ig az eladott juhtej literjéért,

2. 50 Sk-ig az eladott juhsajt kilogrammjáért.

(5) 15 Sk-ig terjedő támogatás adható kilogrammonként a juhtenyésztőnek az eladott 30 – 40 kg-os pecsenyebárányokért.

(6) A hat hónapnál idősebb kecskék tenyésztésére fordítható támogatás az évi átlaglétszám alapján darabonként a következőképpen folyósítható a vállalkozónak:

a) 700 Sk-ig a törzskönyvben szereplő tenyészetekre,

b) 550 Sk-ig a további állományokra.

(7) A kecsketenyésztésre járó támogatás folyósítható

a) 4 Sk-ig az eladott tej literje után, ha az adott idényben legalább 300 liter tejet értékesítettek,

b) 30 Sk-ig az eladott kecskesajt kilogrammja után, ha az adott idényben legalább 30 kg kecskesajtot értékesítettek.

(8) A támogatás iránti kérvényhez mellékletként csatolni kell azokat a bizonylatokat, amelyek igazolják

a) legalább tíz juh vagy kecske tulajdonlását és tenyésztését saját vagy bérelt mezőgazdasági földterületen, a törzsbakokat kivéve,

b) a juhok és a kecskék nyilvántartási számmal való jelölését a fülben vagy tetoválással,

c) a növendékállatok besorolását az anyaállatok sorába legalább 20%-os szinten az állomány január 1-jei állapotához képest az adott esztendőben.

(9) Az 1–6 cikkely alapján támogatás folyósítható, ha

a) a naptári évben legalább 70 liter tejet vagy legalább 14 kg sajtot értékesítenek egy anyaállatra vetítve, a tejtermelésre nem szakosodott juhok esetében száz anyaállatra legalább száz bárányt nevelnek fel,

b) a haszonértéket ellenőrző szaporítóanyagot előállító tenyészetekben igazolja a hat hónapnál idősebb kecskék átlagos évi állományát,

c) minden fejt kecske után legalább 300 liter tejet vagy 30 kg sajtot értékesít.

(10) A vállalkozónak a támogatás előleg formájában negyedévenként az éves támogatás negyedének megfelelő összegben folyósítható.

(11) A támogatás részarányos része annak a vállalkozónak is folyósítható, aki az adott naptári év folyamán kezdte el a vállalkozást.

(12) A támogatást igénylő kérvényeket az adott évben február végéig kell benyújtani.

(13) A támogatás részarányos folyósítása iránti kérelmeket a 9. cikkely alapján az adott évben a vállakozás megkezdésétől számított 30 napon belül kell benyújtani.

6. §

Szoptató tehenek tartásának támogatása

(1) A szoptató tehenek tartására irányuló támogatás évente 8 500 Sk-ig az ebbe a rendszerbe besorolt tehenekre folyósítható, amelyeket az 1. sz. mellékletben a termőföldek ára szerinti besorolás alapján az 1-15. csoportba tartozó területeken tartanak.

(2) A szoptató tehenekre járó támogatás 5 000 Sk-ig azokra az említett rendszerbe besorolt tehenekre is folyósítható, amelyeket az 1. sz. mellékletben a termőföldek ára szerinti besorolás alapján a 16-20. csoportba tartozó területeken tartanak.

(3) A támogatás az 1-2 cikkely alapján legalább hat szoptató tehén tartása esetén folyósítható, amelyeket elkülönítetten tartanak, és a tejüket sem tejterméküket emberi fogyasztásra nem használják.

(4) A támogatás erre a célra az 1-2 cikkely alapján évente egy alkalommal folyósítható ha az állat utódját az adott évben a támogatás kérvényezőjénél hat hónapos korig felnevelték, s ha a hús típusú vagy kombinált fajtájú vágóbikáktól való eredetük biztosított.

(5) Az 1. cikkely alapján igényelt támogatás iránti kérvény mellékleteként csatolni kell

a) a szoptató tehenek jegyzékét a fülszámaik alapján, az ellés dátumával, a borjú fülszámával és azt, hogy melyik bikától származik,

b) a húsállatok haszonértékének ellenőrzéséről szóló szerződést, vagy a szoptató tehenek nyilvántartásáról szóló egyezséget valamint a szoptató tehenekre vonatkozó fejlesztési programot, az adott tenyésztői szövetség igazolásával,

c) a borjút kísérő bizonylat (útlevél) másolatát, amely igazolja, hogy az állat a novembertől – májusig született, és az állat korát valamint eredetét,

d) a természetes szaporításba besorolt bika eredetéről szóló bizonylat másolatát,

e) a vállalkozó nyilatkozatát a szoptató tehenek elkülönített tartásáról,

f) az 1. sz. melléklet alapján a termőföldek ára szerinti csoportosításba való besorolás bizonylatát.

(6) A támogatások iránti kérvényeket az 1. és a 2. cikkely alapján az adott évben március 31-ig kell benyújtani.

(7) A támogatás részarányos folyósítására irányuló kérvényt az adott évben a vállalkozás megkezdését követő 30 napon belül kell benyújtani.

(8) A támogatások elszámolására szolgáló bizonylatokat az adott évben november 30-ig kell benyújtani. Szoptató teheneknek csak a 75 %-os vagy annál kisebb tejhasznosítású vérvonallal rendelkező teheneket ismerik el, 2004-től pedig csak az 50 %-os vagy annál kisebb tejhasznosítású vérvonallal rendelkező teheneket.

7. §

A növénytermelés támogatása

(1) A növénytermelés támogatására hektáronkénti támogatás folyósítható a speciális állandó növénykultúrák számára, mint például a termőképes komlóültetvények, szőlők, gyümölcsösök, aprógyümölcs- és spárgaültetvények, mégpedig a termést hozó állandó kultúrák hektáronként elért bevételeinek 9%-áig az adott évben. Az elért bevételek közé sorolhatók a saját feldolgozóüzemekbe szállított terményekből származó bevételek is, ha azok a könyvvitel által kimutathatók, valamint a biztosítóktól kapott kártérítések és egyéb jövedelemkiesést pótló kapott térítések.

(2) A növénytermelésben támogatás adható a kvótázott termékekre a kiutalt kvóták alapján átszámított hektárokra, az egyéb termékeknél a hektárokra, mégpedig

a) gabonaféléknél (tönköly búza, lágy búza, árpa, rozs, zab, szemeskukorica és egyéb gabonafélék)

700 Sk-ig,

b) olajosoknál (repce, napraforgó, szója, len, mák)

800 Sk-ig,

c) szójánál

1 300 Sk-ig,

d) fehérjetartalmú növényeknél (borsó, lencse, hüvelyes takarmányok)

800 Sk-ig,

e) a cukorrépánál és az étkezési burgonyánál

4 000 Sk-ig.

(3) A növénytermelésben hektáronkénti támogatás adható a kiutalt kvóta nélküli növényekre

a) szabadföldi zöldségfajtákra

a fűszerpaprikát, cikóriát, lent és a gyógynövényeket is beleértve

3 000 Sk-ig,

b) az üvegházakban, fóliákban hajtatott zöldségfélékre,

a hidropóniás termesztést is beleértve

10 000 Sk-ig,

c) burgonyára (szaporító állomá-nyok6), ültetőanyag vásárlása

SE1 – C1 minősítési fokozatban

15 000 Sk-ig.

(4) A biológiai növényvédelemre nyújtott támogatás mértéke a vásárolt bilógiai növényvédelmi eszközök árának 30 %-a lehet.

(5) A növénytermelésben támogatás folyósítható a dohánytermesztőknek tonnánként 10 000 Sk-ig a szerződésre felvásárolt dohányra.

(6) A támogatások az 1-5. cikkely alapján előleg formájában is folyósíthatók, az első negyedévben 50 %-ig, további 25 %-ig a harmadik negyedévben, a fennmaradó összeget pedig a naptári év végéig lehet kiutalni.

(7) A támogatás az 1–3 cikkely alapján előleg formájában a bevetett hektárokra is kiutalható. Az elszámolás a betakarított hektárok alapján történik.

(8) A 3. cikkely c) pontja alapján a burgonyatermelésre (szaporító állományokra) 10 000 Sk támogatás folyósítható azzal a feltétellel, hogy a hektáronkénti 5 000 Sk kiegészítés a második termőhelyi minőségellenőrzés után utalható át, amelyet a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Minőségvizsgáló Intézet7) (ÚKSÚP) végez el.

(9) A támogatás iránti kérvényhez mellékletként csatolni kell a mezőgazdasági terményekkel az adott évben május 20-ig bevetett területekről szóló kimutatást8), melyet május 30-ig kell előterjeszteni, a támogatás elszámolása legalább 50%-ban a KMEMI (ÚKSÚP) által elismert vetőmagok vagy ültetőanyagok felhasználásáról szóló bizonylatok bemutatása után történik. A térítések esetében a biztosítótól kapott kártárítésről szóló bizonylatot vagy egyéb jövedelemkiesést pótló térítések bizonylatait, a saját feldolgozóüzemben előállított saját termékek értékesítéséről szóló bizonylatokat, amelyeket a könyvvitel is igazol.

(10) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéig kell benyújtani.

(11) A részarányos támogatás iránti kérvényeket a naptári évben a vállalkozás megkezdése után számított 30 napon belül kell benyújtani

A mezőgazdaságban nyújtott támogatások az intenzív mezőgazdaságra és az

élelmiszertermelésre

8. §

Támogatások a növénytermelés genetikai potenciáljának

fenntartására és javítására

(1) A vetőmagok és ültetőanyagok génalapjának fenntartására és nemesítésére a következő támogatások folyósíthatók:

a) az alapvető genetikai források fenntartása,

b) egyes növényfajták fenntartó nemesítése,

c) vírusmentes biológiai anyagok vásárlása és előállítása,

d) a történelmi és regionális értékű vetőmagok, ültetőanyagfajták értékes génalapjának fenntartása.

(2) Az 1. cikkely alapján igényelt támogatás iránti kérvényhez mellékletként csatolni kell

a) a hektáronkénti költségek kiszámítását az egyes költségtételek szerint,

b) a tervezett vagy tényleges költségek fedezésének százalékos arányát

c) a nemesítő tevékenység végzését engedélyező bizonylatot külön előírás alapján8).

(3) Az 1. cikkely alapján támogatás nyújtható

a) a tényleges költségek 50 %-áig az adott évben az 1. cikkely a) pontja szerint,

b) a tényleges költségek 30 %-áig az adott évben az 1. cikkely c) és d) pontja szerint,

c) a 2. sz. mellékletben megszabott évi támogatás mértékéig az 1. cikkely b) pontja szerint.

(4) A részarányos támogatás folyósítható annak a vállalkozónak, aki a naptári év folyamán kezdte el a vállalkozást.

(5) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéig kell benyújtani.

(6) A részarányos támogatás iránti kérvényeket a naptári évben a vállalkozás megkezdése után számított 30 napon belül kell benyújtani

9. §

Támogatás az állattenyésztés genetikai potenciáljának

fenntartására és javítására

(1) A gazdasági állatok tartására támogatás folyósítható

a) a Szlovákiában régóta tenyésztett veszélyeztetett gazdasági állatfajok és tenyészállatok fenntartására,

b) tenyészállatok és az egyéb génalap vásárlására, a halak és a méhek esetében a tenyészállatok nevelésére,

c) a törzskönyvek létrehozására és vezetésére,

d) a tenyésztői tevékenység támogatására, a genetikai értékek tesztelésére, és az állatok teljesítőképességének megállapítására.

(2) Az 1. cikkely a) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként a következő bizonylatokat kell csatolni:

a) az állomány elismerését és védettségét igazoló bizonylatot, az állatok törzskönyvbe való bejegyzését,

b) a kanca tenyésztését igazoló iratot, amelytől az év folyamán a csikót felnevelték.

(3) Az 1. cikkely b) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell az adott elismert tenyésztői szervezet nyilatkozatát, hogy a vásárlás az elfogadott nemesítői programmal9) összhangban van, a halaknál a haltenyésztési engedélyt10).

(4) Az 1. cikkely c) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell az adminisztratív költségeket igazoló bizonylatot és a törzskönyvbe az előző évben újonnan beírt állatok számát.

(5) Az 1. cikkely d) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell a tulajdonságok tesztelésének és a gazdasági állatok örökösödési tulajdonságai vizsgálatának elvégzését engedélyező okiratot11).

(6) Az 1. cikkely a) pontja alapján igényelt támogatást folyósítható a Szlovákiában hosszú ideje tenyésztett veszélyeztetett gazdasági állatok fajtái és a tenyészállatok fenntartására a tenyésztőknek, mégpedig

a) a szlovák pinzgaui fajtára

3 500 Sk-ig tehenenként,

b) a szlovák tarkára

3 000 Sk-ig tehenenként,

c) a köv. juhfajtákra:

cigája, nemesített valaska, eredeti valaska

1 000 Sk-ig anyajuhonként,

d) a köv. lófajtákra: hucul, lipicai,

arab shagya, murányi morik és szlovák sport póniló

40 000 Sk-ig kancánként,

e) a libák nemesítésére, amely összhangban van a baromfitenyésztői bizottság által elismert nemesítői programmal9) és az adott tenyésztői állomás ajánlásával, a kimutatott költségek 40 százalékáig, a nemesítői programba besorolt és felhasznált libákra legfeljebb 90 Sk-ig darabonként,

f) eredeti baromfifajtákra (oravka, fürjek)

60 Sk-ig tyúkonként.

(7) Az 1. cikkely b) pontja alapján igényelt támogatás folyósítható olyan tenyészállatok és a további génalap vásárlására, amelyek legalább a minimális reprodukciós és hasznossági értékeket elérik Szlovákiában, mégpedig a beszerzési ár 40%-áig,

a) olyan hazai eredetű tenyészüszők vásárlására, amelyek a szarvasmarhák központi nyilvántartásában szerepelnek 15 000 Sk-ig darabonként, ha az adott tenyészszövetség is ajánlja,

b) tenyészbárányok vásárlására a nemesítő és szaporító tenyészetekbe 1 000 Sk-ig darabonként, és fajtatiszta tenyészkecskék vásárlására a nemesítő és szaporító tenyészetekbe 500 Sk-ig darabonként,

c) egynapos tenyészbaromfi vásárlására külföldről, csirke és pulyka szülőpárok vásárlására, keltető tojások vásárlására, kacsa szülőpárok vásárlása a nemesítő és szaporító tenyészetekbe,

d) eladott méhanyákra a nemesítő és szaporító tenyészetekből, mégpedig

1. megtermékenyített anyákra 350 Sk-ig darabonként,

2. szabadon pároztatott anyákra 200 Sk-ig darabonként,

3. nem pároztatott anyákra 60 Sk-ig darabonként

e) haltelepítéshez kitermelt és eladott halállományokra a bevált tenyészetekből

1. tavi pisztrángra 8 cm feletti nagyságban 50 Sk-ig kilogrammonként,

2. pénzes pérre 7 cm feletti nagyságban 3 Sk-ig darabonként,

3. ponytyivadékra 5 cm feletti nagyságban 0,25 Sk-ig darabonként.

(8) Az 1. cikkely c) pontja alapján támogatás adható a törzskönyvek létrehozására és vezetésére az adminisztratív költségek 100 %-áig az elismert tenyésztői szervezetnek az előző évben újonnan beírt adatokra

a) szarvasmarhák esetében 220 Sk-ig darabonként,

b) sertések esetében 190 Sk-ig darabonként,

c) juhok és kecskék esetében 250 Sk-ig darabonként,

d) lovak esetében 850 Sk-ig darabonként.

(9) Az 1. cikkely d) pontja alapján a tenyésztői tevékenységre támogatás adható

a) fiatal bikák vásárlására a neveldékbe a szarvasmarhák központi nyilvántartásában jegyzett állományból a beszerzési ár 40%-áig, legfeljebb 20 000 Sk-ig darabonként,

b) a tesztáció után az inszeminációba besorolt hazai bikára az adott tenyésztői szövetség által jóváhagyott feltételek alapján, 30 000 Sk-ig egy bikára,

c) a sertések elvégzett és felhasznált tesztelésére 1 500 Sk-ig darabonként,

d) a juhok elvégzett és felhasznált tesztelésére 1 500 Sk-ig darabonként,

e) a tejtermelés hatékonyságának ellenőrzésére

1. a juhok esetében 350 Sk-ig darabonként,

2. a kecskék esetében 400 Sk-ig darabonként,

f) a méhcsaládok hozamképességének és betegségekkel való ellenállásának tesztjére 180 Sk-ig méhcsaládonként,

g) melegvérű és hidegvérű szlovák állományból származó, a teljesítményvizsgák után elit kategóriába sorolt tenyésztésbe vett csődörre 30 000 Sk-ig darabonként,

h) tenyésztésre való alkalmassági igazolással rendelkező tenyészcsődörre, amelytől az STN 466310-es sz. szabvány alapján az egyirányú tenyésztés alapelveinek betartása mellett a törzskönyvbe beírt kancától született csikó, amelyet besütéssel megjelöltek,

5 000 Sk-ig darabonkáént legalább három csikó születése esetén az adott csődörtől az adott évben,

i) besütéssel nyilvántartásba vett csikóra, amely az STN 466310-es sz. szabvány alapján az egyirányú tenyésztés alapelveinek betartása mellett a törzskönyvbe beírt kancától született, 15 000 Sk-ig darabonként, a saját teljesítőképességű kanca vagy legalább „S” minősítésű utódok esetén 20 000 Sk-ig darabonként,

j) a szarvasmarháknál alkalmazott embrióátültetés által született borjúra, amelyet a szarvasmarhák központi nyilvántartásába bejegyeztek az ellenőrzött teljesítőképességű állományokból a kimutatható költségek 40%-áig, legfeljebb 3 000 Sk-ig darabonként, miközben az embriónak az adott tenyésztői szövetség által kiválasztott donortól kell származnia,

k) mesterségesen megtermékenyített kancára 1 500 Sk-ig darabonként, ha a megtermékenyítés igazoltan sikeres volt, és az adott évben nem volt természetes úton megtermékenyítve,

l) a törzskönyvbe bejegyzett furioso és nóniusz kancák tartására, amelyek az adott évben csikót neveltek fel, annak a tenyésztői szervezet által elismert tenyészetnek amely az adott fajta törzskönyvét vezeti 20 000 Sk-ig darabonként,

m) tenyészbak tartására 4 000 Sk-ig darabonként az adott tenyésztői szervezet tagjaként működő tenyésztőnek.

(10) Az 1. cikkely b) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell az előző évi szlovákiai átlagot legalább elérő teljesítőképességet igazoló bizonylatot, kivéve azon gazdasági állatokat, amelyek teljesítőképességi mutatóit nem tartják nyilván.

(11) A támogatás iránti kérvényt

a) az 1. cikkely a), c) és d) pontja alapján a naptári évben március 31-ig,

b) az 1. cikkely b) pontja alapján megszabott célokra a naptári évben június 30-ig kell benyújtani.

10. §

Méhek és halak tenyésztésének támogatása

(1) A méhtenyésztés12) támogatására a méhésznek egységnyi eladott mézmennyiségre adható támogatása) 5–20 méhcsalád esetében legalább 12 kg családonként eladott méz után 6,50 Sk-ig minden eladott kilogramm mézért,

b) 21 vagy annál több méhcsalád esetében 12-20 kg családonként eladott méz után 6,50 Sk-ig minden eladott kilogramm mézért,

c) 21 vagy annál több méhcsalád esetében családonként 20 kg fölött eladott méz után 10 Sk-ig minden eladott kilogramm mézért.

(2) Az 1. cikkely alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell

a) az illetékes méhészszervezet igazolását a beteleltett méhcsaládok számáról

b) a méz eladásáról szóló bizonylatot.

(3) A haltenyésztésére 3 000 Sk-ig adható támogatás hektáronként a halastó nagysága alapján, ha a telepítéskor betartják az egyes halastavak telepítési szintjét.

(4) A támogatás iránti kérvényhez mellékletként csatolni kell a halastó kataszteri kivonatát, a haltenyésztésre engedélyt adó igazolást és az egyes halastavakba vásárolt, vagy áttelepített álományokról szóló bizonylatot.

(5) A támogatás iránti kérvényt a naptári évben november 10-ig kell benyújtani.

11. §

A történelmi és társadalmi jelentőségű tevékenységek és meghatározott intézmények

támogatása

(1) A történelmi és társadalmi jelentőségű intézmények számára az ország reprezentálására az egyes ló- és lovasversenyeken támogatás folyósítható a topolcianky-i Národny zrebcin a.s. és a pozsonyi Lóversenypálya á.v. számára

a) a tényleges működési költségek 70 %-áig a közvetlen működési költségekre a béreket kivéve,

b) az angol telivér, az ügető és arab lovak tesztelésére, valamint a tenyésztői és tulajdonosi prémiumokra a kiválasztott lóversenyeken egy szezonban 20 000 Sk-ig, a jóváhagyott lóversenyszabályok és a szlovákiai lóversenyeken való részvétel általánosan érvényes feltételei alapján,

c) a versenylovak tesztelésére szánt prémiumra a lótenyésztőknek 3 000 000 Sk-ig a kiválasztott klasszikus versenyeken a Szlovák Lóverseny Szövetség feltételei alapján.

(2) Az 1. cikkely alapján a lóversenyek szabályainak minisztérium általi jóváhagyása és az állami vállalatok költségvetésének és működésére fordított valódi költségek előterjesztése után adható támogatás13).

(3) A támogatás az 1. cikkely alapján előlegként is adható, az 1. negyedévben az évi támogatás 50%-a, a 3. negyedvben a 25%-a folyósítható, elszámolására az adott évben november 15-ig kerül sor.

(4) A támogatás iránti kérvényt a naptári évben február végéig kell benyújtani.

12. §

A mezőgazdasági termékek értékesítésének támogatása

(1) A növénytermesztési és állattenyésztési termékek értékesítésére létrehozott kereskedelmi társaságok és társulások14) tevékenységére fordított költségek egy részének térítésére szánt támogatás csak olyan kereskedelmi társaságnak vagy társulásnak folyósítható, amely biztosítja a fenti termékek értékesítését, mégpedig:

a) az értékesítés első és második évében az elért bevételek 3%-áig, miközben a támogatás maximális összege 400 000 Sk,

b) az értékesítés harmadik évében az elért bevételek 2 %-áig, miközben a támogatás maximális összege 300 000 Sk.

(2) A növénytermesztési és állattenyésztési termékek – biotermékek15) értékesítésére létrehozott kereskedelmi társaságok és társulások tevékenységére fordított költségek egy részének térítésére szánt támogatás csak olyan kereskedelmi társaságnak vagy társulásnak folyósítható, amely biztosítja a fenti termékek értékesítését, mégpedig:

a) az értékesítés első és második évében az elért bevételek 4 %-áig, miközben a támogatás maximális összege 400 000 Sk,

b) az értékesítés harmadik évében az elért bevételek 3 %-áig, miközben a támogatás maximális összege 300 000 Sk.

(3) Az 1. és 2. cikkely alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell

a) a vállalkozói tervezetet,

b) a finanszírozás forrásait,

c) írásos nyilatkozatot arról, hogy a vállalkozói tevékenységet legalább öt évig folytatja,

d) cégjegyzéki kivonatot, amely három hónapnál korábbi keltezésű,

e) bizonylatot arról, hogy az őstermelő vállalkozó tulajdonrésze az értékesítési társaságban legalább 50 %.

f) az értékesített termékekből származó bevételekről szóló bizonylat június 30-i és november 15-i kimutatással, valamint az év végéig feltételezett bevétel.

(4) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben március 31-ig kell benyújtani.

13. §

Támogatás az iskoláskorú

gyermekek tej- és tejtermékfogyasztásának növelésére

(1) A tej- és tejtermékek fogyasztásának növelésére szánt támogatás a feldolgozott és pasztörizált tej literjére 8 Sk-ig folyósítható az iskoláskorú gyermekek tejfogyasztásának növelésére, diákonként naponta 0,25 liter mennyiségig. A támogatás az egy liter pasztörizált tej alapján átszámított tejtermékekhez is adható.

(2) A támogatási igényléshez mellékletként csatolni kell

a) az egy liter pasztörizált tej és a tejtermékek előállítására fordított költségek bizonylatát,

b) a közvetlen átvevőnek nyújtott árkedvezményről szóló bizonylatot, amely igazolja a tej és a tejtermék árának csökkentését a támogatás mértékével,

c) a tej és tejtermékek szállításáról kiállított számlát,

d) az iskola igazolását arról, hogy a tej- és tejtermékek átvette és felhasználta.

(3) A támogatás iránti kérvényt a naptári évben február végéig, vagy a vállalkozás megkezdése után 30 napon belül kell benyújtani.

14. §

Egyedi jelentőségű nemesítési módszerek fejlesztésének támogatása

(1) A támogatás az egyedi jelentőségű nemesítési módszerek fejlesztésére adható a tényleges költségek 50 %-áig az adott évben vagy pedig az új fajták kinemesítésére a 3. sz. mellékletben megszabott évi támogatás alapján.

(2) A támogatási igényléshez mellékletként csatolni kell

a) a nemesítési munka módszertanát az adot esztendőben és az egyes szakmai munkák és tennivalók pénzbeli kimutatását,

b) az adott növényfajta nemesítésének hosszútávú koncepcióját.

(3) Elszámoláskor a támogatás kérvényezője bemutatja a nemesítő munka eredményeiről szóló jelentést.

(4) A támogatás iránti kérvényt a naptári évben február végéig kell benyújtani.

15. §

A tanácsadói szolgáltatások beszerzésére irányuló támogatások

(1) A tanácsadói szolgáltatások beszerzésére irányuló támogatások a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban kihasznált tanácsadói szolgáltatások kiadásáinak térítésére adhatók.

(2) A támogatási igényléshez mellékletként csatolni kell

a) a tanácsadóval a szolgáltatás kivitelezésére16) megkötött szerződést, a megvalósításból származó előnyökkel és a tanácsadói szolgáltatásért járó megegyezett árral,

b) a szolgáltatás kifizetését igazoló bizonylatot.

(3) A támogatás a vállalkozónak csak azután folyósítható, miután kifizette a szolgáltatás árát a tanácsadónak, mégpedig:

a) a meghirdetett fejlesztési programokra a kimutatható éves beszerzési költségek 30 %-áig rezsiköltségek nélkül,

b) azokra, amelyek nem szerepelnek az 1. cikkelyben, a tanácsadó szolgáltatás éves beszerzési költségeinek 10 %-áig, rezsiköltségek nélkül.

(4) A támogatás iránti kérvényt a naptári évben október 31-ig kell benyújtani.

16. §

Támogatás a raktári zálogjegyekre adott hitelek kamatainak részleges térítésére

(1) A raktári zálogjegyekre adott hitelek kamatainak részleges térítésére szolgáló támogatás annak a vállalkozónak adható, aki megfizette a külön előírás17) alapján megállapított zálogkövetelést, amely magában foglalja a hitelkamatokat is, mégpedig mint olyan hitelfelvevő vagy átvevő, akire a zálogkövetelés megfizetésének kötelessége hárul.

(2) Az 1. cikkely alapján csak akkor adható támogatás, ha az első zálogjegy hátlapján feltüntetet zálogkövetelés érvényessége legalább 60 nap, a legtöbb 300 nap lehet.

(3) A támogatási igényléshez mellékletként csatolni kell a záloglevelet a tulajdonos igazolásával a követelés időbeni megfizetéséről, vagy annak a banknak igazolásával, amelyben a követelést fizetni kell, hogy az érvényeség lejárta előtt a követelés nagyságának megfelelő összeget helyeztek letétbe, a zálogjegy fénymásolatát, és annak a zálogjegynek a fénymásolatát, amelyen fel van tüntetve a megfizetet kamatok összege és az éves kamatláb százalékban, amelyet a hitel felvevésekor a zálogjegy első tulajdonosa szerzett.

(4) A támogatás a kamatláb értékének hét százalékáig adható, miközben a vállalkozónak legalább két százalékos kamatterhet kell állnia.

(5) A támogatás kiszámításának alapja a zálogkövetelés névértéke Sk-ban, a kijelölt éves kamatláb mértéke százalékban, a kamattörlesztés értéke Sk-ban és az időben megfizetett zálogkövetelés.

17. §

Támogatás az árujegyre folyósított hitel kamatainak részleges térítésére

(1) Az áruval fedezett hitel kamatainak részleges térítésére irányuló támogatás, amelyre az árujegy lett kiadva, csak annak a vállalkozónak adható, aki az árujegy kiállítója és a rajta feltüntetet zálogkövetelés megfizetésével teljesítette a hitel térítésére és a kamatok megfizetésére vonatkozó szerződéses kötele-zettségét18).

(2) Az 1. cikkely alapján támogatás nyújtható, ha

a) a hitel visszafizetésének és a kamatok megfizetésének határideje a hitelszerződés szerint és az árujegyen feltüntetett zálogkövetelés érvényessége a kiállítás napjától kezdődően egyaránt legalább 60 nap és legfeljebb 180 nap, ez a hitelszerződésben és az árujegyen megegyezik,

b) a szerződésbe foglalt hitel értéke a kamatokkal megegyezik a zálogkövetelés értékével,

c) a hitelszerződés az adós által kiadott árujeggyel biztosított.

(3) A támogatási kérvényhez csatolni kell a hitelszerződést és az árujegyet a tulajdonos igazolásával az árujegyen feltüntetett zálogkövetelésre adott hitel időbeni térítéséről a kamatokkal együtt, valamint igazolást a kamatok összegének megfizetéséről és az alkalmazott éves kamat százalékban kifejezett értékét.

(4) A támogatás a kamatláb értékének hét százalékáig adható, miközben a vállalkozónak legalább két százalékos kamatterhet kell állnia.

(5) A támogatás kiszámításának alapja a kijelölt éves kamatláb mértéke százalékban, a hitel napokban megszabott futamideje, a folyósított hitel összege valamint a hitel és a kamatok tényleges megfizetését igazoló bizonylat.

18. §

Támogatás az 1990. december 31-ig folyósított tartós forgókészletekre nyújtott hitelek kamatainak részleges térítésére

(1) Az 1990. december 31-ig folyósított tartós forgókészletekre nyújtott hitelek kamatainak részleges térítésére adható támogatás a kamatláb értékének hét százalékáig adható, miközben a vállalkozónak legalább két százalékos kamatterhet kell állnia,

(2) A támogatás adható a vállalkozónak, ha beterjeszti az illetékes bankkal kötött hitelszerződést, amelyben meg vannak határozva a törlesztések és a kamatterhek a naptári évre. A kamatok részleges térítésére azután kerül sor, amikor a kérvényező megfizette a kamatokat.

(3) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben május 31-ig és október 31-ig kell benyújtani.

19. §

Támogatás a folyósított hitelek kamatainak részleges térítésére

(1) A vállalkozóknak folyósított működési hitelek kamatainak részleges térítésére irányuló támogatás a naptári évben a kamatláb értékének hét százalékáig adható, miközben a vállalkozónak legalább két százalékos kamatterhet kell állnia.

(2) A vállalkozóknak folyósított hitelek kamatainak részleges térítésére irányuló támogatás a beruházási hitelek esetében folyósítható:

a) technikai berendezések és technológiák vásárlására,

b) termelési épületek, a mezőgazdaságban, mezőgazdasági szolgáltatásokban és az élelmiszeriparban működtetett gyártósorok felújítására vagy modernizálására,

c) az energiagazdálkodás ésszerűsítésére,

d) az agroturizmus és a vidék fejlesztésére, a gazdasági aktivitások diverzifikálására,

e) termőföld vásárlására az előző években folyósított beruházási hitelekhez.

(3) A 2. cikkely alapján nyújtandó támogatás a kamatláb értékének hét százalékáig adható, miközben a vállalkozónak legalább két százalékos kamatterhet kell állnia.

(4) Az 1. és a 2. cikkely alapján támogatás adható a vállalkozónak, ha beterjeszti az illetékes bankkal kötött hitelszerződést vagy szállítási szerződést, amelyben meg vannak határozva a törlesztések és a kamatterhek a naptári évre. A kamatok részleges térítésére azután kerül sor, miután a kérvényező megfizette a kamatokat, november és december kivételével, amikor a a törlesztés a hitelnyújtó által hitelesített becslés alapján történik.

(5) A támogatási kérvényt a naptári évben november 10-ig kell benyújtani.

20. §

Támogatás a beruházási vagy szállítási hitel törlesztésének részleges térítésére

(1) A beruházási vagy szállítási hitel törlesztésének részleges térítésére támogatás adható annak a vállalkozónak, aki beruházási vagy szállítási hitelt kapott a termelői kapacitások építésére, felújítására és modernizálására, az állattenyésztésben, növénytermelésben, élelmiszeriparban, a mezőgazdasági szolgáltatásokban és a kafilériákban működtetett berendezések és technológiák vásárlására. A támogatás a hiteltörlesztés értékének 30 százalékáig adható az adott évben. Az állattenyésztésben feltétel a vállalkozói tervezetben feltüntetett gazdasági állatállomány megtartása, vagy legfeljebb 5 %-os csökkenése. Az állati férőhelyekre nyújtott támogatás legfelsőbb összegét a 4. sz. melléklet tartalmazza. Azon állatok esetében, amelyeknél nincsenek meghatározott szabványok, a támogatás mértéke a hiteltörlesztések 20 %-a lehet.

(2) Az 1. és a 2. cikkely alapján támogatás adható a vállalkozónak, ha beterjeszti az illetékes bankkal kötött hitelszerződést, amelyben meg vannak határozva a törlesztések és a kamatterhek a naptári évre. A törlesztés részleges térítésére azután kerül sor, miután a kérvényező megtérítette a hitelrészleteket, november és december kivételével, amikor a törlesztés a hitelnyújtó által hitelesített becslés alapján történik.

(3) A támogatási kérvényt a beruházásokra a naptári évben november 10-ig kell benyújtani.

21. §

Támogatás a biztosítások részleges térítésére

(1) A termőföldön gazdálkodó vállalkozó által befizetett biztosítás összegének részleges térítésére szolgáló támogatás az adott évben a növénytermelésben keletkezett károk vagyonbiztosítási szerződése alapján kötött biztosítási díj összegének 50%-áig adható.

(2) A vállalkozó által fizetett biztosítások részleges térítésére szolgáló támogatás a nagyon veszélyes járványok okozta károk biztosítására kötött szerződésekre, amelyet az 5. sz. melléklet tartalmaz, a naptári évben befizetet biztosítási díj összegének 50 %-áig folyósítható.

(3) A támogatási kérvényhez mellékletként csatolni kell a biztosítási szerződést és a biztosítási díj megfizetését igazoló bizonylatot.

(4) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben május 31-ig vagy a kezdő vállalkozó által kötött biztosítás érvényességének határidejétől kell benyújtani.

22. §

Támogatás a katasztrófák okozta károk térítésére

(1) A növénytermelésben keletkezett katasztrófális mértékű károk19) részleges térítésére irányuló támogatás azokra a károkra folyósítható, amelyek nem biztosíthatók, mégpedig

a) a katasztrofális mértékű károk értékének legfeljebb 20 %-áig, vagy

b) a közvetlen károk térítésére felvett rövid- vagy középlejáratú hitelek kamatainak részleges térítésére a naptári évben érvényes kamatláb 10 %-áig.

(2) Az 1. cikkely a) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell azon katasztrofális mértékű károk kimutatását a növénytermelésben, amelyeket nem lehet biztosítani és a biztosítható károk biztosításáról szóló bizonylatot.

(3) Az 1. cikkely b) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell a hitelszerződést.

(4) A járványok vagy egyéb tömeges állati megbetegedések miatt (az 5. sz. melléklet tartalmazza őket) kiadott rendkívüli állatorvosi intézkedése végrehajtása következtében keletkezett károk részleges térítésére támogatás adható, mégpedig

a) legfeljebb a kimutatott károk 20 %-áig, vagy

b) a közvetlen károk térítésére felvett rövid- vagy középlejáratú hitelek kamatainak részleges térítésére a naptári évben érvényes kamatláb 10 %-áig.

(5) A 4. cikkely a) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell a rendkívüli állategészségügyi rendelkezés végrehajtása következtében keletkezett károk kimutatását és a rendkívüli állategészségügyi rendeletről szóló döntést.

(6) A 4. cikkely b) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell a hitelszerződést.

(7) Az 5. sz. mellékletben A-val jelölt járványok vagy tömeges állati megbetegedésekre igényelt támogatáshoz csatolni kell a biztosítási szerződést. A támogatás elszámolásakor a biztosító által fizetet kártérítés összegét levonják a kár teljes összegéből.

Az 1. cikkely b) pontja alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell a hitelszerződést.

(8) Támogatás adható a vállalkozónak az állati tetemeknek a tárolóhelyekre és a tárolóhelyekről az aszanációs intézetbe történő szállítására az állati hulladék szállítási költségeinek 50%-áig, legfeljebb azonban 1,65 Sk-ig kilogrammonként.

(9) A 8. cikkely alapján igényelt támogatáshoz mellékletként csatolni kell

a) az adott időszakra vonatkozó megfizetett számlát,

b) az aszanációs intézettel kötött szerződést.

(10) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben november 10-ig kell benyújtani.

Mezőgazdasági támogatás a talajok termővé tételére és védelmére

23. §

Támogatás az öntözés kihasználására

(1) Az öntözés kihasználására irányuló támogatás a felhasznált öntözővíz és az energia vagy gázolaj (a továbbiakban csak „energia”) költségeinek részleges térítésére folyósítható annak a vállalkozónak, aki a mezőgazdasági termőföldet öntözi.

(2) Az 1. cikkely alapján a támogatás a ténylegesen felhasznált öntözővíz- és energiaköltségek 70 %-áig folyósítható.

(3) Az öntözőberendezés működtetőjének20) adható támogatás

a) 190 Sk-ig minden hektár ténylegesen kihasznált és az üzemképes öntözési rendszer működtetéséért, miközben a műszaki-technológiai berendezések előkészítése az öntözési idényre és annak átteleltetése kihasználásnak minősül,

b) 0,35 Sk-ig az öntözőrendszer által a termőföldre kijutatott minden m3 öntözővízért.

(4) Az 1. és 2. cikkely alapján igényelt támogatáshoz csatolni kell az öntözött termőterületekről szóló kimutatást valamint a felhasznált öntözővízről és energiáról szóló kimutatást.

(5) A 3. cikkely alapján igényelt támogatáshoz csatolni kell az öntözőrendszer utóbbi három év alatti működését igazoló igazolást, felújítás esetén a rekonstrukció befejezését és az öntözőrendszer működőképessé tételét igazoló bizonylatot.

(6) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéiig, vagy a vállalkozás megkezdésétől számított 30 napon belül kell benyújtani.

(7) A 3. cikkely alapján igényelt támogatás a naptári évben április 30-ig 50 %-os előleg formájában folyósítható.

(8) A támogatás elszámolása a naptári évben november 10-ig történik.

24. §

Az állam tulajdonában levő fő talajjavító (meliorizációs) berendezések működtetésére, karbantartására és javítására irányuló támogatás

(1) Az állam tulajdonában levő fő meliorizációs berendezések működtetésére, karbantartására és javítására irányuló támogatás az öntözőrendszerek fő meliorizációs berendezéseinek működőképességének fenntartására és a talajvizek lecsapolására adható.

(2) A támogatás a berendezések kezelője számára a teljes tényleges költségekre folyósítható.

(3) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéiig kell benyújtani.

25. §

A talaj reakciójának változtatására szolgáló talajjavító meszezésre szolgáló támogatás

(1) A talaj reakciójának változtatására szolgáló talajjavító meszezésre szolgáló támogatás a mészkő beszerzési költségeinek térítésére folyósítható. A támogatás csak az agrokémiai vizsgálatok alapján javasolt meliorizációs adagmennyiségre adható.

(2) A támogatás a mészkő alapú anyag beszerzési költségeinek értékéig nyújtható.

3) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben szeptember 30-ig kell benyújtani.

26. §

Támogatás az állandó füvesítésű legelők termővé tételére és felújítására, a szántóföldek és a bevetetlen területek füvesítésére

(1) Az állandó füvesítésű legelők termővé tételére és felújítására, a szántóföldek és a bevetetlen területek füvesítésére irányuló támogatás az ezeken a területeken kialakuló apró fa- és bokorképződmények likvidálására fordított költségekre, valamint az említett területeken a füvesítésre szükséges fűvetőmagok és gyomirtószerek beszerzési költségeire folyósítható.

(2) Az 1. cikkely szerinti támogatás a vállalkozónak a tényleges költségek 40 %-áig folyósítható. A hegyvidéki és egyéb kedvezőtlen adottságú területeken gazdálkodó vállalkozónak a támogatás mértéke legfeljebb további 10 %-kal növelhető, miközben a legelőkön és füvesített területeken vadon növő fák és bokrok eltávolítása során csak arról a megtisztított területről van szó, amely a külön előírásban21) megszabott 20 % költségtétel felett van.

(3) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben szeptember 30-ig kell benyújtani.

27. §

Ökológiai programok támogatása

(1) Az ökológiai gazdálkodásra irányuló támogatás az ökológiai gazdálkodásra való áttérésre (konverzióba) külön előírás22) szerint besorolt gazdálkodónak, valamint az ökológiai termékek gyártójának folyósítható.

(2) Az 1. cikkely alapján nyújtható támogatás a konverzióba besorolt vállalkozónak

a) a növénytermelésben

1. 1 000 Sk-ig egy hektár szántóföldre, azzzal a feltétellel, hogy legalább 20 %-os a tömegtakarmányok vagy a zöldtrágyázásra használt növények aránya,

2. 4 000 Sk-ig hektáronként gyümölcsösökre és szőlőkre,

3. 7 000 Sk-ig hektáronként zöldségfajták, gyógy-, fűszer- és illatos növények termesztésére.

b) az állattenyésztésben 500 Sk-ig a hektárnyi állandó legelőre jutó minimálisan 0,3 nagy számosállat-érték feltételének a betartásával.

A 2. cikkely alapján igényelt támogatáshoz csatolni kell

a) a kérvényező nyilatkozatát arról, hogy az ökológiai gazdálkodást a támogatás folyósításának időpontjától kezdve legalább öt évig működtetni fogja,

b) az ökológiai mezőgazdasági felügyelőség által elvégzett ellenőrzésekról szóló feljegyzéseket,

c) a vetésterületekről, az állatállomány szerkezetéről és létszámáról szóló kimutatást,

d) A Központi Mezőgazdasági és Minőségvizsgáló Intézet (ÚKSÚP) által kiadott igazolást arról, hogy a vállalkozót a konverzióba besorolta,

e) beleegyezési nyilatkozatot vagy határozatot arról, hogy az egy hektárnyi állandó legelőre jutó számosállat-értéket külön előírás alapján23) korlátozzák, amelyben vállalkozó számára a hektárnyi állandó legelőre jutó számosállat-érték legmagasabb szintjét 0,3 érték alatt szabják meg.

(4) Az 1. cikkely alapján igényelt támogatás az ökológiai termékek gyártójának adható

a) a növénytermelésben

1. 750 Sk-ig egy hektár szántóföldre, azzzal a feltétellel, hogy legalább 20 %-os a tömegtakarmányok vagy a zöldtrágyázásra használt növények aránya,

2. 3 500 Sk-ig hektáronként gyümölcsösökre és szőlőkre,

3. 6 500 Sk-ig hektáronként zöldségfajták, gyógy-, fűszer- és illatos növények termesztésére.

b) az állattenyésztésben 200 Sk-ig a hektárnyi állandó legelőre jutó minimálisan 0,3 nagy számosállat-érték feltételének a betartásával.

(5) A 4. cikkely alapján igényelt támogatáshoz csatolni kell

a) A Központi Mezőgazdasági és Minőségvizsgáló Intézet (ÚKSÚP) által kiadott igazolást arről, hogy a vállalkozó ökológiai termékeket gyárt,

b) a kérvényező nyilatkozatát arról, hogy az ökológiai gazdálkodást a támogatás folyósításának időpontjától kezdve legalább öt évig múködtetni fogja,

c) az ökológiai mezőgazdasági felügyelőség által elvégzett ellenőrzésekről szóló feljegyzéseket,

d) a vetésterületekről, az állatállomány szerkezetéről és létszámáról szóló kimutatást,

e) beleegyezési nyilatkozatot vagy határozatot arról, hogy az egy hektárnyi állandó legelőre jutó számosállat-értéket külön előírás alapján23) korlátozzák, amelyben vállalkozó számára a hektárnyi állandó legelőre jutó számosállat-érték legmagasabb szintjét 0,3 érték alatt szabják meg.

(6) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben augusztus 31-ig kell benyújtani.

(7) Az 1 cikkely alapján igényelt támogatás nem folyósítható annak a vállalkozónak és ökológiai termékgyártónak, akit ismételten besoroltak a konverzióba, vagy az állandó legelőket állatok tartása nélkül használja.

28. §

Az olajrepce termesztésének támogatása nem élelmiszeripari célokra való kihasználásra

(1) Az olajrepce termesztésének nem élelmiszeripari célokra való kihasználására szolgáló támogatás a növényi olajokból MERO technológiával előállított metilészter gyártására történt felhasználás esetén nyújtható.

(2) Az 1. cikkely alapján igényelt támogatás tonnánként 3 200 Sk-ig adható olyan repcére, amelynek eladási ára nem haladja meg az 5 000 Sk-t tonnánként, és a a minisztériumban regisztrált MERO gyártóval kötött szerződés alapján értékesítik.

(3) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben szeptember 30-ig kell benyújtani.

A mezőgazdasági beruházásokra és az élelmiszertermelésre irányuló támogatások.

29. §

Szőlőültetvények, gyümölcsösök, komlóültetvények, aprógyümölcs- és gyógynövény-ültetvények felújítására és telepítésére irányuló támogatás, beleértve az ültetőanyagot is, üvegházak és kihasználatlan épületek gombatermesztésre való átalakításának támogatása

(1) A szőlőültetvények, gyümölcsösök, komlóültetvények, aprógyümölcs- és gyógynövény-ültetvények felújítására és telepítésére irányuló támogatás, beleértve az ültetőanyagot is, a tényleges költsdégek 30 %-áig folyósítható a naptári évben legfeljebb 200 000 Sk-ig hektáronként. Az üvegházak felújítására a tényleges költségek 50 %-áig, legfeljebb azonban négyzetméterenként 600 Sk-ig adható támogatás. Komlóültetvények esetében vírusmentes biológiai ültetőanyag alkalmazásakor a vállalkozónak szintén a tényleges költségek 50 %-ig hektáronként legfeljebb 300 000 Sk-ig adható támogatás. A kihasználatlan épületek ehető gombák termesztésére való átalakítását célzó támogatás a tényleges költségek 40 %-áig folyósíthatók a naptári évben.

(2) A szőlőültetvények felújítására igényelt támogatási kérvényhez csatolni kell a szőlőültetvény nyilvántartási igazolását24).

(3) A támogatás előleg formájában a tervezett költségek 50 %-áig kiutalható, a támogatás elszámolása a naptári évben elvégzett és kiszámlázott munkák és szállítások alapján az év végéig megtörténik.

(4) A támogatás folyósításának feltétele, legalább 1/2 hektár szőlő, gyümölcsös, komlóültetény, vagy aprógyümölcs-, spárga-, gyógynövény-ültetvény művelése, beleértve az ültetőanyagot is. Az üvegház felújítására nyújtott támogatás feltétele legalább 1 000 m2 felület. Az ehető gombák tenyésztésére adott támogatás feltétele, hogy a felújított épületeket erre a célra legalább 5 évig kihasználják.

(5) A támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéig kell benyújtani.

30. §

Az épülőfélben levő, nem befejezett építmények befejezésére, a termelési kapacitások felújítására és modernizálására, beleértve az ökológiai építményeket is, valamint az állattenyésztésben és a kafilériákban használt berendezésekre és technológiákra irányuló támogatás

(1) A támogatás csak az épülőben levő építményekre, a termelési kapacitások felújítására és modernizálására, az ökológiai építményeket is beleértve, az állattenyésztésben a szarvasmarhák, sertések, juhok, kecskék, baromfi, méhek és halak tenyésztésben alkalmazott berendezésekre és technológiákra és kafilériai berendezésekre folyósítható abban az esetben, ha a vállalkozó az előző években is kapott támogatást, és a beruházást a naptári évben befejezik. A támogatás az adott évben beruházott költségek 30-ig jár, ha akérvényező betartja a vállalkozói tervezetben feltüntetett állatállomány létszámát, vagy legfeljebb 5 %-os csökkenést mutat ki. Az egy állati férőhely kialakítására szolgáló támogatás legmagasabb összegét az állatok kategóriái szerint a 4. sz. melléklet tartalmazza. Azon felsorolt állatfajok esetében, amelyeknél nincs meghatározva a szabvány, a beruházott költségek 20 %-áig adható támogatás.

(2) A támogatási kérvényhez mellékletként csatolni kell

a) a vállakozói tervezetet és a beruházás megtérülését valamint a finaszírozás forrásait igazoló bizonylatot,

b) a saját vagyonrész alakulását, a beruházásoknak az utóbbi három évben a leírásokhoz százalékban kifejezett arányát,

c) olyan bizonylatot, amely igazolja, hogy a beruházás a mezőgazdasági termelés vagy a mezőgazdasági szolgáltatások céljait fogja szolgálni,

d) a szállító által kiállított vagy belüzemi számlát,

e) az előző években folyósított támogatásról szóló bizonylatot és a beruházás befejezésére szükséges támogatás kiszámítását az adott évben.

(3) A támogatás a beruházás átadását igazoló bizonylat (ha ehhez építési engedély kell)25) beterjesztése után, egyéb beruházásoknál a működésbe vételt igazoló jegyzőkönyvi bizonylat beterjesztése után folyósítható.

(4) A nem befejezett beruházási támogatás iránti kérvényeket a naptári évben február végéig kell benyújtani.

31. §

A mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának támogatása

(1) A mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálására szolgáló támogatás a következő területekre folyósítható:

a) üdülők és szálláshelyek felújítására és modernizálására,

b) a nem eredeti rendeltetésüknek megfelelően használt meglévő gazdasági épületek felújítására, az a), c), d) pontban meghatározott, valamint a kiegészítő gyártások fejlesztésére, hagyományos anyagok és termékek gyártására és helyi különlegességek gyártására és eladására alkalmas építményekké való átalakításukra,

c) agroturisztikai létesítmények építésére, beleértve a higiéniai, ökológiai és rekondíciós objektumokat is, amelyek a turisztikai aktivitások fejlesztését szolgálják,

d) üdülési és relaxációs tevékenységek fejlesztésére beleértve az ezt a célt szolgáló gépeket és technológiákat is (turista-ösvények, lovaglás, halászat, vadászat, vízi sportok, téli sportok stb.)

(2) A támogatás annak a vállakozónak folyósítható, aki

a) a támogatás iránti kérvény benyújtásának évében és az előző évben vállakozási bevételeinek legkevesebb 30 %-át a mezőgazdasági termelésből szerezte,

b) a magvalósítás alatt álló tervezetre már az előzőekben is kapott támogatást,

c) az új tervezett teljes költsége nem haladja meg az 1 millió Sk-t,

d) legalább egy éve a mezőgazdasági termelésben vállalkozik,

e) a feltüntetett tevékenységet abban az objektumban fogja végezni, amely a tulajdonában van, vagy a beruházás megtérülésnek időtartamáig szerződéssel bérli,

f) a feltüntetett tevékenységgel vagy új munkahelyeket termet, vagy megtartja az eddigi munkahelyeket,

g) az építési beruházások megtérülési határideje maximálisan kilenc év, az új technológiáké maximálisan hat év,

h) a felújított vagy új szálláshelyeken legalább tíz férőhelyes szálláskapacitás jön létre.

(3) Az 1. cikkely alapján támogatás folyósítható

a) a mezőgazdasági tevékenység diverzifikálására szolgáló beruházási költségek részleges térítésére a költségek 30 %-áig az adott évben, vagy

b) a mezőgazdasági tevékenység diverzifikálására szolgáló hitelrészletek törlesztésére, az adott évben esedékes törlesztés 30 %-áig,

c) csak egyetlen beruházási akcióra az adott naptári évben.

(4) A beruházás nem folyósítható

a) az objektumok luxus színvonalú belső berendezéseinek vásárlására (műtárgyak, elektronika – színes televízió, videó, hifi-torony, szatelit-készülékek, bőr ülőgarnitúrák, bútorfalak stb.)

b) fedett úszómedencék, teniszpályák, golfpályák építésére,

c) lovak, hegyi kerékpárok, tutajok, csónakok, sílécek stb. vásárlására,

d) működési és propagációs költségekre.

(5) A támogatási kérvényhez csatolni kell

a) a vállalkozó nyilatkozatát, hogy azt a tevékenységet, amelyre a támogatást kéri, legalább öt évig működtetni fogja,

b) a kérvényező nyilatkozatát az újonnan létrehozandó vagy a megőrzendő munkahelyek számáról,

c) vállakozói tervezetet, amelynek tartalmaznia kell az éves nyereség részletes kimutatását (a beruházás befejezése után), s amely a beruházás megtérülésének kiszámítási alapjául is szolgál,

d) a 6. sz. melléklet alapján meghatározott identifikációs adatlapot a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásáról,

e) a mezőgazdasági válallkozásból származó előző évi bevételek kimutatását, a támogatás igénylésének évében feltételezett bevételek kimutatását, s ha átfolyó beruházásról van szó, új beruházás esetén a mezőgazdasági vállakozásból származó feltételezett bevételek kimutatását, a feltételezett bevételek és az elért bevételek kimutatását a 7. és a 8. sz. melléklet mutatja,

f) annak az objektumnak tulajdonjogát, vagy bérletét igazoló okiratot, amelyben a beruházás megvalósítást tervezik: az objektum bérlete esetén a bérleti szerződést legalább a tervezett beruházás megtérülésének időtartamára kell megkötni.

(6) A támogatási kérvényeket a naptári évben március 31-ig kell benyújtani.

32. § Tenyészállatok vásárlására nyújtott támogatás

(1) Hazai és a külföldi tenyészállatok vásárlására azoknak a tenyésztőknek, akik legalább az országos átlagnak megfelelő hasznossági és reprodukciós mutatókat elérik, a gazdasági állatok beszerzési költségeinek 40 %-áig folyósítható támogatás

a) hazai természetes tenyésztésbe sorolt tenyészbikák vásárlására 27 000 Sk-ig darabonként,

b) tenyészbikák eladására az inszeminációs állomások számára 60 000 Sk-ig darabonként,

c) tenyészkanok vásárlására a nemesítő tenyészetekbe 9 000 Sk-ig darabonként,

d) tenyészkosok vásárlására az STN 466210 szabvány alapján ER osztályban 5 000 Sk-ig, EA osztályban 4 000 Sk-ig EB osztályban 3 500 Sk-ig a nemesítő tenyészetek, a szaporító tenyészetek és a haszonállományok számára, tenyészbakokat ER osztályban 1 500 Sk-ig, EA osztályban 1 250 Sk-ig, EB osztályban 1 000 Sk-ig a nemesítő tenyészetek, a szaporító tenyészetek és a haszonállományok számára,

e) tenyészcsődörök vásárlására darabonként 50 000 Sk-ig, amelyeket nyolcéves korukig újonnan fognak tenyésztésbe.

(2) A támogatási kérvényeket a naptári évben június 30-ig kell benyújtani.

33. §

A hidromeliorizációs berendezések építésére, felújítására és modernizálására szolgáló támogatások

(1) A hidromeliorizációs berendezések építésére, építési átalakítására, felújítására és modernizálására szolgáló támogatás a talajvíz-lecsapoló és öntözési rendszerek meliorizációs gerincét képező építészeti és műszaki-technológiai berendezésekre folyósítható.

(2) Az 1. cikkely alapján igényelt támogatás a tényleges költségekre teljes összegére adható, ha az állam tulajdonában levő vagyonról van szó, építési átalakításokra csak az objektum védelmére szolgáló támogatás nyújtható maximálisan 30 000 Sk-ig.

(3) A támogatási kérvényeket a naptári évben szeptember 30-ig kell benyújtani.

Közös, átmeneti és záró rendelkezések

34. §

(1) A jogi személy által benyújtott támogatás iránti kérvényhez mellékletként csatolni kell

a) a 9. sz. melléklet alapján kitöltött nyilvántartási (identifikációs) lapot,

b) három hónapnál nem régebbi keltezésű cégjegyzéki kivonatot,

c) vállalkozói tervezetet,

d) az előző évre vonatkozó költségek kimutatását, ez nem vonatkozik arra a vállalkozóra, aki az adott naptári évben kezdett el vállalkozni,

e) írásos nyilatkozatot arról, hogy a támogatási igénylés előterjesztésének időpontjában nem tettek ellene csődeljárási javaslatot,

f) a mezőgazdasági terményekkel május 20-ig bevetett területek kimutatását, ezt a bizonylatot a kérvényhez az adott naptári évben május 31-ig kell csatolni,

g) az állatok jelöléséről szóló igazolást26), a szarvasmarháknál a szarvasmarhák központi nyilvántartásába való vételről szóló igazolást,

h) írásos nyilatkozatot arról, hogy az igénylés benyújtásának időpontjában jogtalanul nem használ fel, vagy nem tart vissza állami költségvetési forrásokat,

i) írásos nyilatkozatot arról, hogy az igénylő statutáris szervének tagjához közelálló személyek27) közül senkinek, aki az igénylés időpontjában ugyanolyan tárgykörben vállalkozik, s vele vagyoni vagy személyi kötelékben áll, nincs adóhátráléka, és jogtalanul nem használ vagy nem tart vissza állami költségvetési forrásokat,

j) írásos nyilatkozatot arról, hogy az igénylés benyújtásának időpontjában ugyanezen a címen nem kap támogatást a mezőgazdasági és vidékfejlesztési programokra vonatkozó támogatásból a törvény 1. §-ának 3. és 4. bek. szerint,

k) annak a mezőgazdasági termőterületnek a kimutatását, amelyen nem gazdálkodik vagy amelyet nem művel.

(2) A természetes (fizikai) személy által a folyó évben első alkalommal benyújtott támogatási igénylés melléklete a törvény 3. §-a szerint magában foglalja:

a) a 9. sz. mellékelt szerinti nyilvántartási (identifikációs) adatlapot,

b) a magángazdálkodók jegyzékébe való bejegyzés bizonylatát és a magángazda nyilvántartási számát28)

c) a vállalkozói tervezetet,

d) az előző évi költségek kimutatását, ez nem vonatkozik arra a fizikai személyre, aki az adott naptári évben kezdte el a vállalkozást,

e) írásos nyilatkozatot arról, hogy a támogatási igénylés előterjesztésének időpontjában nem tettek ellene csődeljárási javaslatot,

f) az állatok jelöléséről szóló igazolást26), a szarvasmarháknál a szarvasmarhák központi nyilvántartásába való vételről szóló igazolást,

g) a tenyésztők törzskönyvéből származó adatok igazolását26),

h) írásos nyilatkozatot arról, hogy az igénylés benyújtásának időpontjában jogtalanul nem használ fel, vagy nem tart vissza állami költségvetési forrásokat,

i) írásos nyilatkozatot arról, hogy az igénylőhöz közelálló személyek27) közül senkinek, aki az igénylés benyújtásának időpontjában ugyanilyen tárgykörben vállalkozik, s vele vagyoni vagy személyi kötelékben áll, nincs adóhátráléka, és jogtalanul nem használ vagy nem tart viszsza állami költségvetési forrásokat,

j) írásos nyilatkozatot arról, hogy az igénylés benyújtásának időpontjában ugyanezen a címen nem kap támogatást a mezőgazdasági és vidékfejlesztési programokra vonatkozó támogatásból a törvény 1. §-ának 3. és 4. bek. szerint,

k) annak a mezőgazdasági termőterületnek a kimutatását, amelyen nem gazdálkodik, vagy amelyet nem művel.

(3) Az a mezőgazdasági termőterületen gazdálkodó vállalkozó, aki az adott naptári évben először

igényel támogatást, a támogatási igényléséhez mellékletként kataszteri nyilvántartási kivonatot29), vagy bérleti szerződést és az ingatlan átruházásáról és átviteléről szóló adó30) megfizetését igazoló bizonylatot csatol, ha az ingatlanok az előző évben kerültek a birtokába.

35. §

Támogatás folyósítható annak a vállakozónak, akinek a vállakozói tervezetéből kitűnik, hogy abban az évben, amelyre a mezőgazdasági támogatást kéri

a) eléri a 7. sz. mellékletben megszabott minimális éves bevételt31) a mezőgazdasági tevékenységből, vagy

b) legalább három hektár mezőgazdasági földterületen gazdálkodik.

(2) Annak a vállalkozónak, aki a mezőgazdaságban abban a naptári évben kezdett el vállalkozni, amelyre a támogatást kéri, ez akkor folyósítható számára ha az igénylését a válalkozás megkezdésétől számított 30 napon belül benyújtotta, és a vállalkozói tervezetéből kiderül, hogy

a) eléri a 7. sz. mellékletben meghatározott éves bevételek31) részarányos szintjét, vagy

b) legalább három hektár mezőgazdasági földterületen gazdálkodik.

(3) A 8. sz. melléklet szerinti minimális éves bevételek és a megszabott legalacsonyabb bevételi jövedelmek közé, amelyek a támogatások folyósításának feltételei, a biztosítóktól kapott kártérítések és egyéb jövedelmet pótló bevételek is beletartoznak.

(4) Az 5, 10, 11, 13, 16 és 17-es par. szerinti támogatások a haltenyésztőknek, méhészeknek tenyészbakok, lovak, tenyésztői szövetségének, szolgáltatóknak és élelmiszertermelőknek abban az esetben is folyósíthatók, ha nem teljesültek az 1. és 2. cikkely feltételei.

(5) A támogatás, amely az állami segítségnyújtás külön előírás32) szerinti formája, csak e külön előírás betartása mellett folyósítható32).

36. §

A 2003. február 1.-je előtt benyújtott dotációs kérvényeket e rendelet alapján bírálják el.

37. §

Hatályukat vesztik:

1. A Szlovák Köztársaság Földművelési Minisztériumának 2002. január 3-án kelt 3485 / 2 / 2001 - 100 sz. határozata a mezőgazdasági vállalkozások támogatásáról, a 2002. július 23-i keltezésű 1963 / 2 / 2002 - 100 sz. határozat alapján,

2. A Szlovák Köztársaság Földművelési Minisztériumának 2002. június 18-án kelt 720 / 1 / 2002 - 100 sz. határozata a dotációk folyósításáról a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban,

3. A Szlovák Köztársaság Földművelési Minisztériumának 2002. június 11-én kelt 720 / 2 / 2002 - 100 sz. határozata a dotációk folyósításáról a termőföldek termővé tételére és védelmére.

38. §

Ez a határozat 2003. február 1-én lép hatályba.

Simon Zsolt s.k. miniszter

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?