Hasznos tanácsok biokertészeknek

A csalánból készített főzetet, trágyalevet rendszeresen használják a biokertben permetlének, illetve beöntözésre. Kovasav-tartalma szilárdítja a növényeket, serkenti növekedésüket, ellenállóbbá teszi a kórokozók ellen.

A csalánból készített főzetet, trágyalevet rendszeresen használják a biokertben permetlének, illetve beöntözésre. Kovasav-tartalma szilárdítja a növényeket, serkenti növekedésüket, ellenállóbbá teszi a kórokozók ellen. A csalán felhasználható trágyának, talajtakaró anyagnak, komposzt-adaléknak, illetve a növényvédelemben egyaránt.

A csalánt mindig virágzás előtt vágjuk, részben mert ekkor a legmagasabb a hatóanyag-tartalma, másrészt mert így megakadályozzuk, hogy a permetlével vagy a komposzttal csalánmagot juttassunk ki a termesztett növények közé. A trágyalé készítéséhez egy nagy méretű (fa, kő, zománc, műanyag stb.) edényre lesz szükségünk. Tíz liter vízhez 1 kg friss növényt adjunk. A nagyobb darabokat, szárakat aprítsuk fel. Az edényt lehetőleg esővízzel töltsük meg. A csapvizet hagyjuk egy hétig állni a napon, utána használjuk fel. Ne töltsük teljesen tele a hordót, legalább 10 cm-t hagyjunk a peremig, mert az erjedés során hab keletkezik a folyadék felszínén. Tegyük az edényt napos helyre, ezzel meggyorsíthatjuk az átalakulási folyamatokat. Fedjük le hálóval, nehogy a kisebb állatok beleessenek, vagy a legyek belepetézzenek. Naponta egyszer a levet meg kell kevernünk, hogy elegendő oxigén jusson bele. A trágyalé készítésekor kellemetlen szagok keletkeznek. Ennek megelőzésére szórjunk egy marék kőzetport az oldat felszínére. A zöld növényeket zsákba téve, hordón keresztbe fektetett lécről is belógathatjuk a hordóba, így megspóroljuk a kész oldat szűrését. Az időjárástól függően a trágyalé 1,5–2 hét alatt elkészül. A kész trágyalé már nem habzik, sötét színű és kevésbé erős illatú. Ilyenkor a tartályt lefedhetjük, a benne lévő trágyalevet folyamatosan felhasználhatjuk tápanyagigényes növények trágyázására a tenyészidőszak folyamán. Különösen jó hatású a gyenge fejlődésű növényekre. Az erjesztett levet tízszeres hígításban öntözzük a gyökerek környékére. A levelekre jutva a trágyalé perzselhet! A csalán keverhető más növényekkel, zsurlóval, fekete nadálytővel, cickafarkkal, pitypanggal, így tápanyagokban gazdag trágyalevet kapunk.

A permetlevet elsősorban a levéltetvek gyérítésére használják, de ha a csalánfőzetet zsurlófőzettel 2:10 arányban keverjük, levélfoltosság és atkák ellen is hatásos permetezőszert kapunk. A csalánföld palántaneveléshez ajánlott. Készítéséhez szárított csalánlevélre van szükségünk. Egy evőkanál porrá őrölt csalánlevelet 5 liter földkeverékkel kell elkeverni. Beleöntözzük, és egy hétig állni hagyjuk, majd használjuk a magvetéshez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?