Változatlan a szegénységi küszöb

<p>Július 1-je nemcsak a vállalkozók, hanem a szociális támogatásokra szorulók számára is fontos dátum: minden évben nyár elején szokták emelni néhány juttatás és segély összegét.</p>

A valorizáció általában kis mértékű – esetenként pár eurós vagy centes – szokott lenni, de jobb a semminél. Idén azonban egyetlen centtel sem toldják meg a támogatásokat, s a rászorulók még örülhetnek, hogy nem csökkentették őket. Fennált ugyanis a veszély, hogy le kell belőlük csippenteni. Ezt elkerülendő a szociális ügyi minisztérium a tavasszal sürgősségi eljárás keretében kidolgozta a létminimum szinten tartásáról szóló törvényt, melyet a múlt héten elfogadott a parlament, úgyhogy júliustól a létminimum nem változik, és ha az nem módosul, a belőle kiszámolt támogatások összege is változatlan marad.

A létminimumról szóló jogszabály szerint a szegénységi küszöb minden évben változik, éspedig a Statisztikai Hivatal adatai alapján: megállapítják az alacsony bevételű természetes személyekre vonatkozó áremelkedés 1. negyedévben mért értékével, és ezzel kiszorozzák a létminimum június 30-áig érvényes összegét, s júliustól az új összegek szoktak hatályba lépni.

Idén az év első felében az ország gazdaságilag viszonylag jól teljesített, infláció helyett deflációt jegyeztek, vagyis az árak átlagosan csökkentek, a lakosság vásárlóereje sem romlott. Nem emelkedett az a minimális jövedelemszükséglet sem, mely a legalapvetőbb életkörülmények biztosításához kell, sőt a gazdasági mutatók szerint elméletileg erre kisebb összeg is elég lenne. „Tekintettel arra, hogy a megélhetési költségek koeficiense negatívan is alakulhat, a lakosok bevételeinek a csökkenését elkerülendő, amennyiben a létminimum összegének az átszámításakor alkalmazott valamelyik koeficiens értéke 1 vagy annál kisebb, akkor nem alkalmazzuk a létminimumról szóló törvénybe foglalt valorizációs módszert. Ilyen esetben nem módosul, azaz nem csökken a létminimum, hanem marad az előzőleg megállapított szinten” – indokolta a szociális ügyi tárca a létminimum szinten tartását. A Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) pozitívan értékelte a javasolt intézkedést, ugyanis a létminimumtól számos segély összege függ. Ha abból lecsippentenének, azonnal csökkenne az adóbónusz és az adóalap nem adóköteles része, lefaragnának az egészségkárosodottaknak jóváhagyható támogatásokból. A létminimum alapján számolják ki a gyest, a családi pótlékot, a minimális tartásdíjat és a szociális ösztöndíjat is.

Ugyanakkor a változatlan szegénységi küszöb segíthet a korengedményes nyugdíjért folyamodóknak. A járandóságra az igénylő csak akkor szerez jogosultságot, ha – az egyéb feltételek teljesítése mellett – a kiszámított összeg eléri a létminimum 1,2-szeresének megfelelő minimális szintet, ami 2013. július 1-jétől 237,80 euró. A járandóságot minden évben júliusban szokták valorizálni, s mivel ez az idén elmarad, a kiszámított összeg alsó határa továbbra is 237,80 euró. Az idő előtti nyugdíjaztatást igénylő kérvényeket a Szociális Biztosító leggyakrabban éppen azért szokta elutasítani, mert a kiszámított összeg alacsonyabb az időszerű minimálnyugdíjnál. Tavaly emiatt több száz idős személy kérelmét utasították el. Ugyanabban az évben csak kétszer lehet kérni az idő előtti nyugdíjaztatást. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?