ÜGYINTÉZÉS – NYUGDÍJFOLYÓSÍTÁS

Ügyintézésu Írásos kérvényt kell benyújtani a Szociális Biztosító állandó lakhely szerinti kirendeltségében.u Ha a kérvényező egészségi állapota nem teszi lehetővé, hogy felkeresse az állandó lakhely szerinti kirendeltséget, igényét benyújthatja az átmeneti lakhelye szerinti irodában is.u Ha az igén

Ügyintézés

u Írásos kérvényt kell benyújtani a Szociális Biztosító állandó lakhely szerinti kirendeltségében.

u Ha a kérvényező egészségi állapota nem teszi lehetővé, hogy felkeresse az állandó lakhely szerinti kirendeltséget, igényét benyújthatja az átmeneti lakhelye szerinti irodában is.

u Ha az igénylő Szlovákiában nem rendelkezik állandó lakhellyel, kérvényét a Szociális Biztosító központi irodájában nyújtja be.

u Igazolni kell azokat a körülményeket, tényeket, melyek alapján a Szociális Biztosító jóváhagyhatja a rokkantsági nyugdíjat.

u A járadékra attól a naptól jogosult az igénylő, amikor a Szociális Biztosítóban első alkalommal benyújtotta a kérvényt – vagyis kérte a juttatást.

u Ha az igénylő személy éppen betegszabadságon van, s ebből kifolyólag folyósítanak neki táppénzt vagy más bérpótlékot, a rokkantsági nyugdíj jóváhagyását csak akkor érdemes kérni, amikor kiderül, mikor szűnik meg a betegszabadság.

u Az ügyintézéshez szükséges iratok:

– személyazonossági igazolvány vagy útlevél

– a „Prehliadka Zisťovacia-Kontrolná” (Felmérő/Ellenőrző vizsgálat) elnevezésű kitöltött formanyomtatvány, melyet a kezelőorvosnak is le kell pecsételnie

– a végzettségét igazoló irat

– igazolás a katonai szolgálatról

– a gyerekek születési anyakönyvi kivonata

– a Szociális Biztosító határozata arról, hogy az egyedüli bevétel címén módosították a házastársa nyugdíjának öszszegét

u Az ügyintézés gyorsítása érdekében a kérvényben feltüntetett adatokat hiteles iratokkal kell alátámasztani.

u A kérvényhez csatolni kell a következő iratokat is:

– igazolást a 2001. január 1-je előtti összes időszakról, amikor szerepelt a munkanélküliek nyilvántartásában

– igazolást arról, hogy 2001. január 1-je és 2003. december 31. között kapott-e munkanélküli segélyt

– hiteles dokumentumot, melyből nyilvánvalóvá válik, munkaviszonya mikortól meddig tartott

– ha 1990. május 1-je előtt olyan országban dolgozott, mellyel Szlovákia nem kötött szerződést a szociális biztosításról, fel kell mutatni egy igazolást az akkori munkaadótól, hogy mennyi ideig dolgozott nála

u A nyugdíj-biztosítási időszak és a kivetési alap igazolásához – ha továbbra is munkaviszonyban marad annál a munkaadónál, amelyiktől rokkantsági nyugdíjba akar menni – szükséges felmutatni a nyugdíj-biztosítási nyilvántartólapot.

u A munkaadót időben tájékoztatni kell arról, pontosan milyen dátumtól kéri a rokkantsági nyugdíj jóváhagyását, így késedelem nélkül kiadhatja a nyugdíj-biztosítási nyilvántartólapot.

u Ha a rokkantsági nyugdíj jóváhagyását visszamenőleg arra az időszakra is igényli, amikor anyagi szükséghelyzetéből kifolyólag szociális segélyben részesült, a kérvényhez csatolni kell annak a hivatalnak az igazolását, amelyik a juttatást folyósította.

u Ha valamilyen bírósági ítélet vagy végrehajtói határozat alapján fizetési kötelezettsége van, nyugdíjkérelméhez csatolni kell az érvényes határozatot és igazolást az eddig törlesztett részletekről.

u A nyugdíjat készpénzben vagy banki átutalással fizetik ki. Ha nem kér más fizetési módot, bankszámlát kell nyitni, erről igazolást kell csatolni a nyugdíjkérvényhez.

u Mindennemű változást 8 napon belül kell jelenteni a Szociális Biztosítóban.

u A rokkantsági nyugdíjra való jogosultság megszűnik, ha meghal, illetve ha elítélik olyan előre megfontolt bűncselekmény elkövetéséért, mely következtében rokkanttá vált.

Nyugdíjfolyósítás

u Azt, hogy a jogosult személy a hónap melyik napján kapja kézhez járandóságát, a Szociális Biztosító határozza meg. A rokkantsági nyugdíjat mindig előre fizetik, rendszeresen, havonta.

u Külföldre is folyósítják, ám előfordulhat – főleg ha nem uniós országról van szó –, hogy háromhavi nyugdíjat egyszerre küldenek, utólag, miután a jogosult személy igazolta, hogy még él.

u A rokkantsági nyugdíjat fel lehet venni készpénzben (a postán), küldhetik a jogosult vagy a házastársa nevén levő számlára, szociális intézménybe, börtönbe.

u Ha a biztosítottnak megítélték a rokkantsági nyugdíjat, de meghalt, a ki nem fizetett járandóságot fokozatosan közeli hozzátartozójának (házastárs, gyerek, szülők) folyósítják – függetlenül attól, hogy közös háztartásban éltek-e.

u Ha a rokkantnyugdíjas eléri a rendes nyugdíjkorhatárt, járandóságát nem minősítik át öregségi nyugdíjjá. 2007-ig a rokkantsági nyugdíj öregségire változhatott, a jelenleg érvényes szabályok szerint azonban a rokkantnyugdíjas státusz addig érvényes, amíg az adott személy csökkentett munkaképességű – ezt az állapotot a nyugdíjkorhatár elérése nem befolyásolja. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?