Szövetkezeti lakások vásárlása – ügyintézés lépésről lépésre

A szövetkezeti lakások adás-vételekor némileg bonyolul-tabb ügyintézésre kell számí-tani, mint a magántulajdonban levő ingatlanok esetében. Az egyszerűbb intézkedés végett az alábbiakban összefog-laltuk a legfontosabb teendő-ket.1.

A szövetkezeti lakások adás-vételekor némileg bonyolul-tabb ügyintézésre kell számí-tani, mint a magántulajdonban levő ingatlanok esetében. Az egyszerűbb intézkedés végett az alábbiakban összefog-laltuk a legfontosabb teendő-ket.

1. Kérjük ki és tanulmányozzuk át az illetékes lakásszövetkezet alapszabályát! Ez a dokumentum tartalmazza a szövetkezeti tagsági jog átruházásának és a lakás magántulajdonba utalásának a pontos menetét, ami lakásszövetkezetenként változhat. Tanácsos személyesen érdeklődni a szövetkezet illetékes szakelőadójánál.

2. Derítsük ki, a lakás jelenlegi lakójának van-e lakbérhátraléka vagy egyéb tartozása! A tagsági jog átruházásának egyik feltétele, hogy a lakást ne terhelje semmilyen tartozás. Tanácsos az illetékes szakreferenstől megkérdezni, hogy a kiszemelt ingatlant nem terheli-e valamilyen adósság, ami miatt a szövetkezet elutasíthatná a tagsági jog átruházását és a használati jogot igénylő kérvényünket.

3. Kérdezzünk rá a lakás anuitására! Az anuitás a lakás értékének a maradéka, melyet a szövetkezetnek kell kifizetni akkor, amikor kérjük a magántulajdonba utalást. Vagyis számolni kell azzal, hogy azon a szerződésen szereplő ár, melyet az ingatlan lakójával a lakás használati jogának az átengedéséről aláírunk, nem lesz végleges. A szövetkezet is kér külön illetéket azért, hogy elbírálja a tagsági jog átruházását igénylő kérvényt, később külön illetéket számlázhatnak akkor is, amikor igényeljük a lakás magántulajdonba utalását, és ki kell fizetni az anuitást is. Tanácsos előre megérdeklődni a pontos összegeket, nehogy utólag kellemetlen meglepetésként érjen, s nem tudjuk miből fedezni. Nem árt tudatosítani, hogy az anuitás minden hónappal csökken, tehát minél később kérjük a magántulajdonba utalást, annál kevesebbet kell a szövetkezetnek átutalni. Adminisztratív okokból a szövetkezetek évente egyszer, legfeljebb kétszer szokták lehetővé tenni az anuitás kifizetését.

4. Miután begyűjtöttük az összes szükséges információt, írjuk alá az előszerződést, vagyis a jövőbeli szerződésről szóló megállapodást a lakás jelenlegi lakójával, melyben a felek leszögezik, meddig intézik el a használati jog átruházásának feltételeit (pl. a megfelelő összeg előteremtése, az esetleges lakbérhátralék rendezése stb.), s mikor fogják aláírni az erről szóló szerződést. Az előszerződés aláírásakor szoktak kérni előleget, egyfajta foglalót, amelyet letétbe helyeznek egy ügyvédnél vagy lakásközvetítő ügynökségnél. Ezután a megadott időn belül ki kell fizetni a teljes árat. Készpénz hiányában például másik ingatlanra lehet jelzáloghitelt kérni.

5. Az előszerződésbe foglalt dátumig aláírjuk a használati jog átruházásáról szóló szerződést, kifizetjük az adásvételi árat, és a lakásszövetkezethez is benyújtjuk a tagsági és használati jog átruházásáról szóló kérvényt. E célból rendszerint a szövetkezet formanyomtatványát kell kitölteni.

6. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a régi tulajdonosnak ki-, az újnak be kell jelentkeznie az energiaszolgáltatóknál és a lakóház kezelőjénél! Ideális esetben a régi és az új lakó egyszerre keresi fel a villamos- és gázműveket, valamint a házkezelőséget, ám ha erre nincs lehetőség, először a régi kijelentkezik, utána az új bejelentkezik. Fel kell mutatni a közjegyző által hitelesített adásvételi szerződést és a lakás átadásakor készített jegyzőkönyvet.

7. Miután a lakásszövetkezet jóváhagyta a cserét, azaz a szövetkezet tagjává váltunk, igényelhetjük az ingatlan magántulajdonba adását. A legtöbb helyen erre is létezik formanyomtatvány, és az ügyintézés hasonló, mint a tagsági jog átruházásakor. A különbség az, hogy még a kataszteri hivatalba is be kell nyújtani egy javaslatot a megváltozott tulajdonviszonyok bejegyzésére. Ideális esetben a lakás 3–4 hónap alatt a tulajdonunkba kerül. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?