Sokba kerülhet a feketén felhúzott ház

<p>Nem egyszerű kérdés az, hogy egy építkezéshez, felújításhoz, bővítéshez szükséges-e építési engedélyt kérnünk vagy csak bejelentést kell tenni. Ha egy engedély- vagy bejelentésköteles tevékenységet e nélkül végzünk el, annak nagyon súlyos következményei lehetnek.</p>

MOLNÁR IVÁN

Ha az építkezéssel kapcsolatos hivatali bejelentéseket elmulasztjuk, azt már ma sem ússzuk meg szárazon, novembertől azonban az eddigieknél is drasztikusabb büntetésekre számíthatunk. A kormány már elfogadta az erről szóló jogszabályt. Ján Figeľ közlekedési miniszter szerint a módosítással elsősorban nem az volt a céljuk, hogy az építkezőket büntessék, hanem azokat, akik a fekete építkezéshez besegítenek, így például az építésügyi felügyeletet vagy az építésvezetőket.

Magasabb büntetések

A büntetések nagyságát alaposan megemelik. Ha például önerőből építkezünk, és nem biztosítjuk be az építésügyi felügyeletet, novembertől ezer eurós büntetést szabhatnak ki. Ugyanekkora büntetésre számíthatunk, ha nem orvosoljuk az építésügyi ellenőrök által feltárt hiányosságokat, vagy nem tartjuk magunkat a tervekhez. Akik úgy látnak hozzá az építkezéshez, hogy nincs meg a szükséges engedélyük, azok manapság 33 ezer eurós büntetésre számíthatnak, ami novembertől 40 ezer euróra emelkedik. Ha csak felújítjuk a házunkat, és ezt a szükséges engedély nélkül tesszük meg, manapság ezért 830 eurós büntetést szabnak ki, az új szabályok szerint azonban 40 ezer euró lesz. Ugyanilyen büntetés vár azokra, akik anélkül veszik használatba az új házukat, hogy ennek meglenne az átadási engedélye. Akik az említett vétségeket egy év alatt többször is elkövetik, azoktól a fenti büntetetéseknek akár a kétszeresét is elkérhetik. Az építésügyi hivatalok a jövőben szigorúbban járnak majd el azokkal szemben is, akik utólag szeretnék legalizálni a már megkezdett építkezést. Ez az új szabályok szerint már csak akkor lesz lehetséges, ha az építő korábban kérte az építési engedély kiadását, és a hivatal már bejelentette az engedélyezési eljárás beindítását. A Szlovák Építkezők Szövetsége (ZSS) szerint fennáll annak a veszélye, hogy az építésügyi hivatalok az egyszerű magánszemélyeknek is drasztikus büntetéseket szabnak ki.

Engedély vagy bejelentés?

Mindezt figyelembe véve, érdemes odafigyelni arra, hogy mi mindent kell bejelentenünk a hivataloknak. Nincs szükség építési engedélyre és bejelentésre sem az olyan munkák esetében, mint például az ablakok vagy a fürdőkád cseréje, esetleg a padló és a falak kicsempézése. Nem kell azonban bejelentést tennünk a homlokzat kisebb felújításához, a tetőcserepek cseréjéhez, vagy a kémény felújításához sem. Be kell jelentenünk azonban, ha a belső, nem tartófalakat helyezzük odébb. A bejelentésben fel kellene tüntetnünk az átépítés nagyságát, fajtáját és célját, nem szabadna megfeledkeznünk az építkezés pontos helyének a feltüntetéséről, és persze arról sem, hogy tulajdonosai vagyunk az illető lakásnak, vagy épületnek. Építési engedélyre csak abban az esetben van szükségünk, ha családi házat építünk, beépítjük a tetőteret, vagy hozzáépítünk. Engedély kell azonban akkor is, ha a tartófalat akarjuk kicserélni, ilyenkor statikussal is meg kell vizsgáltatnunk az épületet. Akik úgy döntenek, hogy új családi házat építenek, azoknak először meg kellene bizonyosodniuk arról, hogy a kiszemelt telken egyáltalán építkezhetnek-e. Az építésügyi hivatalban, vagyis többnyire a községi vagy városi hivatal erre szakosodott osztályán kell tájékozódnia, hogy a település területrendezési terveiben a telek beépíthető területen van-e.

Az építkezési engedély kiadásához a kérvényt a lakóhelyünkön illetékes építkezési hivatalban adhatjuk be, ahol az ehhez szükséges űrlapot is beszerezhetjük. Kérvényünkben, a ház alapvető paraméterei mellett, fel kell tüntetnünk, hogy mikor kezdünk hozzá az építkezéshez, mikor fejezzük be, és persze azt is, hogy milyen módszerrel fogunk építkezni. Ha ezt önerőből tesszük, akkor szükségünk lesz egy olyan illetékes személyre, aki az egész folyamatot szemmel kíséri. A kérvényhez ennek a személynek a szakmai hozzáértéséről szóló dokumentumot is csatolnunk kell. Mivel a teleknek, ahol építkezni fogunk a saját tulajdonunkban kell lennie, ezért az erről szóló igazolást is csatolnunk kell a kérvényhez. Ez valójában a nevünkre szóló tulajdonlap és a kataszteri térkép fénymásolata, ahol bejelöljük a házunk elhelyezkedését. Ha a telek még mezőgazdasági földterületnek számít, akkor a földhivatalt fel kell kérnünk az átminősítésére.

Kérvényünkhöz természetesen csatolnunk kell a terveket is, amelyeknek a statikai tanulmánytól kezdve a fűtésen keresztül egészen a csatornázásig, mindent tartalmazniuk kell. Ez azonban még nem minden, hiszen ahhoz, hogy megkapjuk az engedélyt, a tűzoltóság, esetleg az Állami Egészségügyi Intézet engedélyére is szükségünk lehet. Ki kell kérnünk a legközelebbi szomszédok és a városi vagy községi hivatal véleményét is. Mindezek egy külön fejezetet alkotnak a kérvényünkben.

Használatbavételi engedély

Ha a kérvényt beadtuk, az építkezési hivatalnak az egyszerűbb esetekben 30, a bonyolultabbak esetében pedig 60 napja van az elbírálására. Ez azonban elhúzódhat, ha valamit nem találnak renden. Ugyanakkor, ha mindent rendben találnak, és kiadják az engedélyt, ez a kiadás után 15 nap múlva lép érvénybe. Ez alatt a két hét alatt még az összes fél kifejtheti véleményét az építkezéssel kapcsolatban, amit az építkezési hivatal feltüntet az engedélyben. Ezek alapján kezdhetünk majd neki a ház építésének. Ha a tervek elkészítéséhez még nem találtuk meg a megfelelő mérnököt, segítségünkre lehet a www.projektanti.sk honlap, amelyen a tervezők elérhetőségei szerepelnek járási lebontásban. Ha az építmény az elvégzett munkálatok után rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá vált, az építtetőnek az építésügyi hatóságtól használatbavételi engedélyt kell kérnie. Használatbavételi engedély hiányában nem szabad használni az építményt. Ha az építmény vagy egy része nem alkalmas a használatra, az építésügyi hatóság megtiltja a használatbavételt, vagy a hibák megszüntetésétől teszi függővé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?