Mire jó az utasbiztosítás

Mire jó az utasbiztosítás

<p>Sokan hónapokkal előre megtervezik a nyári kirándulásukat, s mindenki zavartalan pihenésre vágyik. Egy váratlan baleset vagy betegség – főleg külföldön – igazi rémálommá teheti a nyaralást, megéri azzal a tudattal elindulni, hogy vészhelyzetben is számíthatunk segítségre. Összeállításunkban az utasbiztosítással foglalkozunk.</p>

B. SZENTGÁLI ANIKÓ

Az utasbiztosítás olyan speciális biztosítási forma, mely kifejezetten utazások, kirándulások, nyaralások során nyújt védelmet az utasbiztosítást kötő személy számára. Könnyen, gyorsan és manapság már online, szinte az utolsó pillanatban is megköthető. A biztosításért fizetendő összeg legtöbbször az egész utazás összköltségének csak a töredéke, ezért nem érdemes rajta spórolni, főleg ha külföldre megyünk, mert olyan esetekben nyújt védelmet, amikor idegen helyen kerülünk váratlan helyzetbe.

Allergiás kezelés

– 180 euró

Utasbiztosítást lehet kötni a csomagok elvesztésére, balesetre, betegségre, és sokan autós asszisztenciát is igényelnek. Bármelyik esemény is következik be, biztosítás nélkül idegen nyelvi környezetben számos nehézség adódhat, a költségekről nem is beszélve. Ugyanakkor – főleg a gyógykezelésekkel kapcsolatban – felmerül a kérdés: ha az európai biztosítási kártya feljogosít orvosi ellátásra az EU bármelyik tagállamában, és a biztosító téríti a külföldi kezelés költségeit, miért van szükség külön utasbiztosításra is? Az egészségügyi szolgáltatást ugyanolyan feltételekkel vehetjük igénybe, mint a szóban forgó uniós ország lakosai, a szlovák biztosító mindig az ott érvényes szabályok szerint téríti a költségeket. Mivel az egészségügyi ellátás szabályozása és a társadalombiztosítási rendszer minden uniós országban más és más, egy-egy kezelés ára között óriási különbségek lehetnek. A szlovák egészségügyi rendszer szolgáltatásai általában olcsóbbak a legtöbb európai országéinál, s előfordulhat, hogy valahol a költségek negyedét–harmadát a betegnek kell önrész címén fizetnie, ami egy kisebb műtét esetében is drága mulatság lehet. Ha például az olasz tengerparton napallergiás tünetekkel orvoshoz szállítanak valakit, biztosítás híján a kezelésért 180 eurót számláznak. Ha Görögországban felszökik a vérnyomásunk, az egészségügyi ellátás akár 250 euróba is kerülhet. Az USA-ban 1200 dollárért távolítják el a kullancsot, 35 ezer dollárért műtik a vakbelet, a szívinfarktus utáni ellátás egy esetleges műtéttel pedig akár 300 ezer dollárba is kerülhet. Egy komolyabb síbaleset után a helikopteres mentés is több ezres költséget jelenthet. A szlovák egészségbiztosítók a külföldi kezelések költségeit csak olyan mértékben térítik, amennyit itthon is fizetnének hasonló ellátásért, az esetleges különbözetet a betegnek kell állnia. Az utasbiztosítást kínáló kommersz biztosítók is szabnak felső határt, de megfelelő utasbiztosítás esetén gyakorlatilag semmit nem kell a helyszínen fizetnünk, vagy ha mégis, a számlát benyújthatjuk a szlovákiai biztosítónál, és a költségeket utólag térítik.

Itthon kell megkötni

A klasszikus élet-, baleset- és betegbiztosításon kívül lehet poggyászbiztosítást is kötni, főleg ha repülővel utazunk, ezenkívül kérhetünk asszisztenciaszolgáltatást, felelősségbiztosítást és jogvédelmi szolgáltatást is. Ahány biztosító, annyi szabályzat, ajánlat létezik, általánosságban azonban elmondható: a biztosítást utólag, már külföldről nem lehet megkötni, a védelem az ország elhagyásától a hazaérkezésig tart, és a biztosítók próbálják csökkenteni a kockázatukat.

Létezik néhány klasszikus kizáró ok, amikor a biztosítók nem fizetnek, vagy eleve nem is kötik meg a szerződést. Ide tartozik a nukleáris sugárzás, háború, súlyosan ittas állapot vagy kábítószer hatása miatt keletkezett károk, a terhességgel kapcsolatos események. Nem – vagy csak pótdíj esetén – biztosítják a versenyszerű sportolást, az extrém sportokat, a búvárkodást. A poggyászbiztosításnál ki szokták zárni a kockázatból a nemesfémeket, gyűjteményeket, a nagyon értékes tárgyakat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?