Mi kerülhet az elszámolható költségek közé?

Az adóbevallás egyik legfon-tosabb kérdése a vállalkozók esetében, hogy mit lehet költségként elszámolni. A vitatható költségekről az adóhivatalt kell meggyőzni.1.

Az adóbevallás egyik legfon-tosabb kérdése a vállalkozók esetében, hogy mit lehet költségként elszámolni. A vitatható költségekről az adóhivatalt kell meggyőzni.

1. Mi mindent lehet a kiadások közé sorolni?

A hatályos adótörvény értelmében az adóalap csökkenthető azokkal a kiadásokkal, melyek a bevétel elérését, biztosítását és megtartását célozzák. Ugyanakkor ezeknek a kiadásoknak szerepelniük kell a könyvelésben vagy adónyilvántartásban. A fontos az, hogy egy esetleges ellenőrzés során az adózó képes legyen megindokolni, az egyes feltüntetett kiadások milyen módon szolgálják a bevétel elérését, megtartását, biztosítását. Ha az adózó ezt nem tudja kellőképpen alátámasztani, akkor az adóellenőrzés során elrendelhetik az adott kiadások törlését.

2. Az a vállalkozó, aki él az átalánykiadások lehetőségével, csökkentheti más módon is az adóját?

Az átalánykiadásokon kívül az adóalapból még leírhatóak a befizetett járulékok is. Először az átalánykiadásokat, majd a járulékokat kell levonni. Az adóbevallásban e két tételt együtt kell feltüntetni. Az 1. táblázat alatt meg kell jelölni, hogy az adózó a bevétel bizonyos százalékának megfelelő kiadások lehetőségét választja, s egyúttal meg kell adni a járulékok összegét, amit hozzáadott az átalánykiadásokhoz. Ezenkívül az adólap csökkenthető az adómentes részekkel, és a szülők leszámíthatják gyerekeik után az adóbónuszt is.

3. Az öltöny is lehet kiadás?

Ruhanemű csak abban az esetben lehet kiadás, ha olyan adózóról van szó, aki a hatályos vonatkozó kormányrendelettel összhangban tevékenysége során bizonyos védőruhát, egyenruhát vagy más munkaruhát visel. Az öltöny az adózó saját használatára van, nem minősül védőruhának, és még akkor sem lehet a kiadások közé sorolni, ha az adózó azzal érvelne, hogy üzleti tárgyalásai során használja.

4. Ha valaki úgy dönt, él az átalánykiadások lehetőségével, akkor minden évben érvényesítenie kell, vagy az aktuális évben mindig eldöntheti, éppen hogyan akarja kimutatni a kiadásokat?

Mindenki évről évre módosíthatja, hogyan akarja kimutatni a kiadásokat. Az, hogy egyszer él az átalánykiadások lehetőségével, nem jelenti azt, hogy a következő évben is így kell tennie. Ha akarja, egy év múlva a tényleges kiadásokat fogja feltüntetni. Amelyik évben többet fektet be valaki, megéri a tényleges kiadásokat megadni, amikor pedig csak minimális befektetésre van lehetőség, érdemesebb az átalánykiadásokat választani. Éppen ezért tanácsos egész évben következetesen megőrizni az összes számlát, és elég csak az adóbevallás kitöltése előtt eldönteni, melyik módszert választják.

5. A vállalkozónak mikor kell adóelőleget fizetnie?

Ha az adóbevallásban az jön ki, hogy az utolsó ismert adókötelessége meghaladja a 2500 eurót, a következő évben negyedévente adóelőleget kell fizetnie. Háromhavonta átutalja a kiszámított adókötelesség negyedét. Abban az esetben, ha az utolsó adókötelesség összege legalább 16 600 euró, havonta kell adóelőleget fizetni. Vagyis minden hónapban át kell utalni a kiszámított adókötelesség tizenketted részét. Az utolsó ismert adókötelesség az előző évi bevételekből indul ki, levonják belőle az idei adómentes minimumot és az adóbónuszt.

6. A vállalkozónak mikor nem kell adóbevallást készítenie?

Akkor nem kell adóbevallást készíteni, ha a vállalkozásból befolyt jövedelem nem haladta meg az adóalap adómentes részének a felét. Ez a tavalyi évre vonatkozóan azt jelenti, hogy 1901,67 eurónál kevesebbet keresett. Ez nem vonatkozik azokra a vállalkozókra, akik a tavalyi évet veszteséggel zárták. Nekik akkor is adóbevallást kell készíteniük, ha az összbevételük alacsonyabb 1901,67 eurónál.

7. A vállalkozók is felajánlhatják az adójuk 2 százalékát?

A vállalkozók is eldönthetik, akarnak-e adójuk 2%-val támogatni valamilyen nonprofit szervezetet. Az alkalmazottaktól eltérően, a vállalkozók az adófelajánlást egyenesen az adóbevallás keretében teszik. Ezt a célt a nyomtatvány 12. része szolgálja: itt kell feltüntetni az adó 2 százalékát, valamint azt a szervezetet, amelyiket támogatni akarjuk. Akik tavaly önkéntes munkát végeztek, és erről van igazolásuk, adójuk 3 százalékáról rendelkezhetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?