Lelépő és végkielégítés korkedvezményes nyugdíj esetén

pénz euró

Amikor egy cég felmond az alkalmazottainak, egyfajta „bánatpénzt” szokott fizetni. Vajon ez akkor is jár, ha valaki azért fejezi be a munkaviszonyát, mert nyugdíjba vonul? A bánatpénzzel és a végkielégítéssel – olvasói levélre reagálva – ifj. Mészáros Lajos jogász foglalkozik.

Szándékomban áll korkedvezményes nyugdíjba menni, nem tudom viszont, hogy jogosult vagyok-e végkielégítésre, ún. „odstupné”-re. Időben szeretném ezt a kérdést tisztázni, mivel tudom, hogy főnököm nem szívesen fizet, sőt tudtommal eddig még senkinek sem fizetett ilyen esetben. Szeretném ezért megkérdezni, hogy igényt tarthatok-e bármiféle végkielégítésre korkedvezményes nyugdíjba vonulás esetén, és ha igen, hogyan érvényesíthetem a jogaimat a munkáltatómmal szemben?

Olvasónk kérdése kapcsán mindjárt az elején tisztázni kell, hogy magával a nyugdíjazással nem jár törvényi végkielégítés, mert az nem a nyugdíjhoz, hanem a munkaviszony megszüntetéséhez van kötve. Fontos továbbá tudni, hogy egy munkavállaló (alkalmazott) munkaviszonya nem szűnik meg automatikusan (akár korkedvezményes) nyugdíjazásának napjával. Aki nyugdíjba megy, maradhat akár alkalmazásban is, de legtöbbször ilyenkor a munkaviszonyt meg szokták szüntetni. Ennek több módja is van: általában közös megegyezésre vagy felmondásra kerül sor, amit megtehet a munkáltató vagy a munkavállaló is, ám a munkavállaló felmondása szó szerint „nem kifizetődő”, mivel, ha ő maga mondana föl, elesne az ún. lelépőtől.

A Munkatörvénykönyv (Mtk.) 76. és 76a. §-a kétféle végkielégítést különböztet meg: a munkaviszony megszüntetése okán esedékes végkielégítést („odstupné”) és a nyugdíjjogosultság okán esedékes végkielégítést („odchodné”). Mivel az „odstupné” adott jogviszonyok közt meghonosodott magyar jogi megfelelője a „lelépő”, a továbbiakban az „odstupné”-t lelépőnek, az „odchodné”-t pedig végkielégítésnek nevezzük.

Lelépő akkor jár a munkavállalónak, ha munkaviszonya megegyezéssel vagy a munkáltató felmondásával szűnik meg; ez érvényes akkor is, ha a munkaviszony a nyugdíjazás után szűnik meg. Ilyen esetekben a lelépő automatikusan jár, és a ledolgozott évek számától függően legalább 1, legfeljebb pedig 5 havi átlagbérnek felel meg (de kollektív szerződés alapján lehet magasabb is).

Végkielégítés (a lelépőtől függetlenül) csak akkor jár az alkalmazottnak, ha munkaviszonya azután szűnik meg, hogy jogosulttá vált a nyugdíjra, és ha legkésőbb a munkaviszony megszűnése utáni 10. napon kérvényezi a nyugdíj juttatását. Korkedvezményes nyugdíj esetén a végkielégítés akkor jár, ha az említett határidőben a korkedvezményes nyugdíj kérvényezve van, és az illetékes szerv oda is ítéli azt. Ha ez teljesül, a végkielégítés legalább 1 havi átlagbérnek felel meg (viszont ez is lehet több kollektív szerződés alapján), és nem kell külön igényelni a munkáltatónál, bár ajánlott őt erről az igényről értesíteni.

Olvasónk leveléből valószínűnek tűnik, hogy nyugdíjazásakor munkaviszonyát is megszüntetné. Ebben az esetben az ő szempontjából a legmegfelelőbb, ha munkaviszonya megegyezéssel vagy munkáltatója felmondásával szűnik meg, mivel, ha ő mondana fel, a Mtk. szerint nem lenne jogosult lelépőre, „csak” végkielégítésre.

Összefoglalva tehát, ha olvasónk munkaviszonya a korkedvezményes nyugdíj kérvényezésekor szűnik meg, amit oda is ítélnek neki, legalább 1 havi átlagbérnyi végkielégítés jár neki. Sőt lelépő is járhat neki, ha munkaviszonya megegyezéssel vagy a munkáltató felmondásával szűnik meg. Az így igényelhető összegek kifizetésétől pedig főnöke ugyan vonakodhat, de végül fizetnie kell, hiszen ezek perelhető igények, tehát olvasónk akár bírósági úton is behajthatja jogos követeléseit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?