Érdemes a már jól bevált hagyományos építési módot választani

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓAkik új családi házat szeretnének építeni, első lépésként többnyire a házak terveit tartalmazó katalógusokat bújják, és már itt felmerül az első dilemma, hogy a hagyományos építési technikát választva, vagy a mostanában annyira divatos könnyűszerkezetes építési mód szerint építsék

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Akik új családi házat szeretnének építeni, első lépésként többnyire a házak terveit tartalmazó katalógusokat bújják, és már itt felmerül az első dilemma, hogy a hagyományos építési technikát választva, vagy a mostanában annyira divatos könnyűszerkezetes építési mód szerint építsék fel családi házukat. Felmerülhet a kérdés, hogy a hagyományos építési mód miért versenyképes továbbra is a könnyűszerkezetes alkalmazással szemben, jól ismerve azoknak sokszor hangoztatott előnyét: a nagyon rövid kivitelezési idő és a költségmegtakarítás. Az elmúlt 10 évben számos újfajta építési mód jelent meg, de a hagyományos építési mód mégsem merül feledésbe. Ennek egyik alapvető oka az, hogy minden éghajlatnak, földrajzi területnek megvan a maga építési módja, amely persze mindig fejlődést mutat, és általában mindig a hely környezeti és időjárási adottságaiból indul ki.

A másik ok, amiért mégis érdemes a már jól bevált hagyományos építési módot választani az, hogy sem időben, sem pénzben nem marad le az új irányzatoktól, ha az építkezés megfelelően elő van készítve. Ezen a részletes kiviteli tervezést, az anyag, a berendezés és a kivitelező kiválasztását kell érteni. Ha az építkezők rendelkeznek a megfelelő pénzügyi háttérrel, a megfelelő szervezéssel minden további nélkül képes a hagyományos építési technológia az új technológiával felvenni a versenyt. A hagyományos építési módnál is van lehetőség arra – a jól megválasztott adalékanyagok használatával, légkondicionálással –, hogy a tél közepén építkezzünk, hasonlóan a könnyűszerkezetes építéshez.

A tradíciókra visszatérve, itt a mérsékelt övi, közép-európai részen az égetett téglaépítési mód folyamatos fejlődésének köszönhetően ma már olyan magas színvonalú termékek vannak piacon, amelyek csaknem ugyanolyan jó hőszigetelő képességgel bírnak, mint a nagyon jól hőszigetelő könnyűszerkezetes házak. A beépített tömör anyag miatt a hangszigetelése is lényegesen jobb a hagyományosnak, mint a könnyűszerkezetesnek. Összefoglalva, soha nem szabad csak részleteiben összehasonlítani az új technológiát a régivel, ezt csak a teljes folyamatra szabad megtenni. Nem az a lényeg, hogy mennyi idő alatt néz ki úgy, mintha állna a ház, hanem az, hogy áll a ház, de még nincs benne ablak. Lehet, hogy látványosan gördül be a telekre két teherautó egy daruval és leugrik tíz ember, akik estére összeállítják a házat, de a befejező műveleteket itt is el kell végezni. Ha az építési időt számítjuk, azt tegyük az első kapavágástól a beköltözésig. Ez az intervallum csak a bizonyosan magas szinten előre gyártott szerkezetnél lehetséges valóban rövidebb, ami viszont egyáltalán nem biztos, hogy olcsóbb, mint a hagyományos építés. A maximum 10–15 százalékkal olcsóbb költséggel kivitelezett könnyűszerkezetes épület azonnal veszít értékéből, ahogy elkészült. Az értékállóság nagyon fontos szempont a lakóingatlanoknál. A könnyűszerkezetes építés elterjedésének egy másik oka a hagyományos téglafalnál 20–50 cm-rel vékonyabb külső fal szerkezete. Mivel a telkek nagyon drágák és a beépíthetőség mértéke a ház külső méretire vonatkozik, nagyobb hasznos terület alakul ki, ha a falak vékonyabbak. Ennél fogva a nagyobb hasznos területre vetített fajlagos költségek is kisebbek lehetnek.

Nálunk is akár csak az egész világon, árvizek, szélviharok jönnek-mennek, a hagyományos módon épített házaknál, ha a vakolat le is ázik, a tető be is szakad, a szerkezet megmarad, rekonstruálható. A könnyűszerkezetesnél, ha a gipszkartont víz éri, teljes egészében azonnal eldobható, a teljes fa tartószerkezet tönkremegy, a faszerkezet deformálódik. Tűz esetén azonban a hagyományosnál egyértelműen kisebb kár keletkezik. Szlovákiában a házak nem 10 évre épülnek, a tulajdonosaik nem változnak 5–6 évente, mint Amerikában, ahonnan ez a technológia érkezett. Sokkal fontosabb számunkra a generációs örökség, vagyis a tartósság. Amerikában, ahol a könnyűszerkezetes építési mód számít a hagyományosnak, sem tudtak egyértelmű megoldásokat kínálni a hosszú távra tervezés és a hangszigetelés igényének kielégítésére. A hagyományos építési mód, az egyre magasabb színvonalú anyagok megjelenésével, sokkal közelebb áll a mi megszokott európai életformánkhoz, ezért többen választják ismét a hagyományos építési technológiát. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?