<p>A külföldi munkavállaló mindkét országban jogosult egészségügyi ellátásra. Először a munkavégzés helye szerinti országban kell regisztráltatnia magát, és az egészségbiztosítási hatóságtól S1 űrlapot (a korábbi E 106) kell kérnie. Ez a nyomtatvány a munkavállalót és eltartottait is feljogosítja arra, hogy regisztráltassák magukat azon ország egészségbiztosításában, ahol élnek. Vagyis 2 egészségbiztosítási kártyája lesz: egy-egy kártya a két országhoz.</p>
Egészségügyi ellátás az unióban
A tervezett külföldi út előtt érdemes kiváltani az európai egészségbiztosítási kártyát (EHIC) – mindenki a saját biztosítójában kérheti és ingyenes. A kártya feljogosít arra, hogy ha orvosi ellátásra van szüksége az EU valamelyik tagállamában, az egészségügyi szolgáltatást ugyanolyan feltételekkel veheti igénybe, mint a szóban forgó uniós ország lakosai, a biztosító mindig az ott érvényes szabályok szerint téríti meg a költségeket. Tudatosítani kell, hogy nagy különbség van a külföldi út során megbetegedés vagy baleset következtében igénybe vett orvosilag szükséges gyógykezelés és a tervezett külföldi orvosi kezelés között. Aki egy másik uniós országban szeretne gyógykezelésben részesülni, előzetesen engedélyt kell kérnie országa egészségbiztosítójától ahhoz, hogy biztosan kapjon költségtérítést. Az egészségügyi ellátás szabályozása és a társadalombiztosítási rendszer minden uniós országban más és más. Egyes országokban az orvosnál fizetni kell a vizsgálatért, kezelésért, míg máshol az orvos nem kap közvetlenül a betegtől tiszteletdíjat. Vagyis előfordulhat, hogy a kezelés költségeiből például 20-30%- ot a betegnek kell önrész címén fizetnie, ami egy kisebb műtét esetében is drága mulatság lehet. Érdemes olyan orvoshoz fordulni, aki az állami ellátórendszerrel szerződéses viszonyban áll, mivel a magánbetegként igénybe vett orvosi ellátást az európai egészségbiztosítási kártya nem fedezi. Aki rövidebb időre megy külföldre, vagy biztosítani akarja magát baleset ellen, köthet utasbiztosítást is. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.