A szülésre fel kell készülni

A szülés fontos esemény, és egyáltalán nem mindegy, hogy a kismama, sőt az egész család milyen szülésélményen megy keresztül.

A szülés fontos esemény, és egyáltalán nem mindegy, hogy a kismama, sőt az egész család milyen szülésélményen megy keresztül. Összeállításunkban a szülésre való felkészüléssel és azzal foglalkozunk, a kismamáknak mihez van joguk a kórházakban.

Szinte mindenkinek van egy „jóakaró” ismerőse, aki felvilágosítja a leendő szülőket a szülés borzalmairól, és a médiában is gyakran jelennek meg olyan információk, amelyek szerint a szülés túlélhetetlen, gyötrő és kínzó esemény. Ennek azonban nem kell így lennie. Önmagában az a tény, hogy egy új élet születik, egy csoda, amire ha a család kellőképpen felkészül, csodálatos pozitív élmény lehet.

Alapinformációk

A szülés elsősorban a nők fejében dől el. Ahhoz, hogy a kismamának legyen elképzelése arról, mi fog vele történni, mit szeretne, milyen lehetőségek közül választhat, tisztában kell lennie az alapinformációkkal. Ezért a nőknek a terhességük alatt nemcsak a rendszeres nőgyógyászati kivizsgálásokra kellene járniuk, hanem ajánlott a terhestorna, a szülésfelkészítő tanfolyamra is, légző- és lazítógyakorlatokat kellene tanulniuk, és kikérhetik egy szülészasszisztens vagy egy bába véleményét is. A szülés feltételezett időpontjának közeledtével pedig a nőgyógyásszal is rendszeresen el kell beszélgetni a szülés menetéről, szülési tervet lehet készíteni.

A fájdalom és csillapítása

Noha lehetőség van otthoni szülésre, a nők többsége, az esetleges életveszélyes sérüléseket elkerülendő, kórházban hozza világra a gyermekét – annak ellenére, hogy a legtöbben ódzkodnak az idegen, kórházi környezettől. Kutatások igazolták, hogy a nők a mesterséges, számukra idegen világban nehezen birkóznak meg a saját érzéseikkel, a félelem pedig gátolhatja a szülés folyamatát. A félelmet éppen az alapos felkészüléssel lehet leküzdeni, és tanácsos előre megismerkedni a kórházi környezettel is. Lélekben fel kell készülni arra, hogy a szülés fájdalommal jár. Ez normális, ám mindenkinek más a fájdalomküszöbe, ezért előre tisztában kell lenni a fájdalomcsillapítás lehetőségeivel. Történhet természetes keretek között, például egy meleg kádvíz enyhítheti a kismama fájdalomérzetét, és a méhszáj tágulását is segíti. Aki ezt ki szeretné próbálni, olyan intézményt kell keresnie, ahol lehet kádban vajúdni, a kórházak ezt nem mindenhol teszik lehetővé. Ezenkívül létezik gyógyszeres fájdalomcsillapítás is, amelyről érdemes az orvostól előre tájékozódni. A felkészülés során szerzett információkat osszuk meg a párunkkal!

Pozitív szülésélmény

Fontos, hogy a kórházban legyen valaki a kismamával, akiben megbízik, aki biztonságérzetet ad, és aki szükség esetén odafigyel arra, hogy a vajúdó nővel méltóságteljesen viselkedjenek. Sokan nem tudatosítják, de a szüléssel kapcsolatban a nőknek számos joguk van. „Például joguk van hatékony és empatikus kommunikációra, az emberi méltóságuk, a magánszférájuk, a személyi integritásuk megőrzésére, hogy ne kínozzák és ne alázzák meg őket, s minden egyes beavatkozáshoz kérjék ki az engedélyüket. Nem elég túlélni a szülést, hanem legyen az pozitív élmény is, az anya és a baba pedig részesüljön színvonalas, az időszerű tudományos ismereteken alapuló egészségügyi ellátásban! Noha ennek biztosítása elsősorban az állam, az egészségügyi intézmények és alkalmazottak kötelessége, mivel a szülészeteken ezen a téren komoly hiányosságok vannak, nem marad más hátra, mint hogy a kismamák öntudatosan követeljék azt, amihez egyébként is joguk van. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pár hete nagyon konkrét ajánlásokat fogalmazott meg a szülésekkel kapcsolatban, s ezek egyike, hogy tiszteletben kell tartani a nők pozitív szülésélményhez való jogát” – mondta lapunknak Janka Debrecéniová, a Polgár, Demokrácia és Felelősség jogásza, aki részt vett a hazai kórházakban végzett felmérésekre alapuló, a szüléssel kapcsolatos jogokkal foglalkozó Nők–Anyák–Testek című kiadvány előkészítésében.

Rutintól eltérő

Aki járt már kórházban, a saját bőrén tapasztalhatta, hogy az orvos–páciens közötti kommunikáció nagyon sok területen rossz, és ez alól a szülészet sem kivétel. Egy vajúdó nő a hormonális hatások miatt a megszokottnál érzékenyebb az információkra és a hiányukra, ezért nagyon fontos, hogy a kismama ne féljen kérdezni! Az orvosnak, aki nap mint nap abban a közegben él, nem mindig egyértelmű, hogy mi az, amit el kell magyarázni, és mi az, ami közismert. A kórházakban rutinszerűen vezetik le a szüléseket, egyes orvosoknak sokszor meg sem fordul a fejükben, hogy egy kismamának a rutintól eltérő kívánságai lehetnek. Ne féljünk elmondani, mit szeretnénk, és ne feledjük: csak az a rossz kérdés, amit nem tesz fel az ember. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?