A polgári társulásokról

civil szervezet k

A civil szervezetek sokszor megfizethetetlen munkát végeznek, esetenként az állam helyett vállalnak el létfontosságú tevékenységeket, segítséget nyújtanak a rászorulóknak. De hogyan kell civil szervezetet létrehozni? A kérdést – olvasói levélre reagálva – ifj. Mészáros Lajos jogász válaszolja meg.

Érdekes

Barátaimmal együtt amatőr természetvédők vagyunk. A Kis-Duna menti erdőkből már több tőrbe csalt, megsérült, törött lábú állatnak segítettünk a túlélésben állatorvos segítségével. Öten felnőttek vagyunk, de ketten még középiskolások, és éppen ők javasolták, hogy mi lenne, ha alapítanánk egy társulást, így támogatáshoz is juthatnánk, pl. részesülhetnénk szimpatizánsaink adóinak 2%-ban. Azt szeretném megtudni, hogy mik egy ilyen társulás létrehozásának a feltételei, és hogy részt vehetnek-e a társulás működésében a még kiskorú barátaink is.

Olvasónk a levele alapján barátaival együtt egyik politikai jogával, a szabad egyesülés (társulás) jogával szeretne élni, amely egy mindenkit megillető alapvető szabadságjog. Az Alkotmány 29. cikke szerint bárki egyesülhet másokkal egyesületekben, társaságokban és egyéb társulásokban: ezt nevezzük a szabad egyesülés jogának, mely alapján bizonyos közös célok elérése érdekében részt vehetünk a sportkluboktól a szakszervezetekig különböző csoportok tevékenységében, mégpedig önkéntesen és az államhatalomtól függetlenül.

Az egyesülési jog jellegéről, az egyesületek engedélyezett céljairól és a bejegyzési, illetve az esetleges megszüntetési eljárásról a Tt. 83/1990 sz. a polgárok egyesüléséről szóló törvény rendelkezik. Mivel olvasónk kérdéseiben az egyesületek egy konkrét fajtája, a polgári társulás megalapítását említi, a továbbiakban a társulások létrehozásával foglalkozunk.

Először is le kell szögezni, hogy minden társulásnak már megalapításakor meg kell fogalmaznia létrehozásának céljait, az egyesülési jog gyakorlása ugyanis nem ellenkezhet az Alkotmánnyal és a törvénnyel, nem valósíthat meg bűncselekményt, a társulás nem folytathat vállalkozási tevékenységet, a megszerzett adományokat pedig csak a saját céljai elérésére használhatja fel. Továbbá, a törvény nem engedélyezi olyan társulás létrehozását, amely célja más polgárok és jogaik korlátozása vagy tagadása volna azok nemzetisége, neme, bőrszíne, politikai vagy vallási meggyőződése stb. miatt, vagy amely céljait esetleg fegyverhasználattal szeretné elérni. Olvasónk társulásának célja nem esik az említett tiltások közé, ezért a polgári társulás megalapítása barátaival igenis lehetséges.

A társulások a Belügyminisztérium bejegyzésével jönnek létre egy javaslat alapján, melyet egy 3 személyből álló ún. előkészítő bizottság ír alá, akik közül legalább egynek 18 évnél öregebbnek kell lennie – olvasónk kiskorú barátai tehát akár már a társulás alapításában is részt vehetnek. A javaslatban meg kell jelölni a társulás vezető tisztségviselőjét, és csatolni kell hozzá a társulás alapszabályát, melynek kötelező tartalma a társulás neve, székhelye, céljai, szervezeti felépítése (taggyűlés, elnök stb.) és a gazdálkodási alapelvei. A társulás megnevezése nem lehet azonos vagy megtévesztően hasonló a már bejegyzett társulásokéhoz. A bejegyzési eljárás 66 eurós illetékkel jár.

A bejegyzési javaslatról a minisztérium a kézbesítés után 15 napon belül dönt. Ha azt állapítja meg, hogy a társulás céljai vagy alapszabálya nem felel meg a törvényi követelményeknek, a javaslatot elutasítja, ám ha a elutasításra nem talál okot, akkor bejegyzi az adott társulást a civil szervezetek regiszterébe („Register mimovládnych neziskových organizácií“). A bejegyzés napjától a társulás önálló jogi személynek számít, amely saját tevékenységet folytathat, akár a természetvédelem területén is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?