A dolgozó nyugdíjasok is fizetnek adót

<p>Szlovákiában a nyugdíjak alacsonyak, egyes becslések szerint csaknem 370 ezer idős személyt fenyeget szegénység. Akinek módjában áll és fizikailag is bírja, járandóságát munkavállalással próbálja kiegészíteni. A dolgozó nyugdíjasok most visszaigényelhetik az államtól azt az adót, amit a munkaadójuk lecsippentett a fizetésükből. Összeállításunkban a nyugdíjasok adóbevallásával foglalkozunk.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Több ezer nyugdíjas próbál úgy javítani szűkös anyagi helyzetén, hogy nyugdíjazása után is munkát vállal. Van, aki klasszikus munkaszerződést köt, mások a részmunkaidőt vagy a megbízási szerződést részesítik előnyben, egyesek pedig saját vállalkozást indítanak. Az öregségi nyugdíjasok bármelyik lehetőséggel élhetnek, a korengedményesekkel szemben azonban a hatályos törvény szigorúbb. Ha az utóbbiak keveslik a nyugdíjukat, és ha találnak maguknak munkát, választás elé állítják őket: nyugdíj vagy fizetés. Nemcsak rendes munkaszerződést, de még megbízási szerződést sem köthetnek – ellenkező esetben leállítják havi járadékuk folyósítását. Viszont ha akarnak, vállalkozhatnak – ez esetben a Szociális Biztosító egy évig biztosan békén hagyja őket. A vállalkozás első évében ugyanis nincs semmilyen kötelezettségük a Szociális Biztosítóval szemben, nem kell nyugdíjbiztosítást fizetni, nem is állítják le a korengedményes nyugdíj folyósítását. Később pedig a vállalkozásból befolyt haszon alapján lehet mérlegelni, mi éri meg jobban: tovább vállalkozni vagy visszatérni a korkedvezményes nyugdíjba, ami a rendes nyugdíjkorhatár betöltése után öregségi nyugdíjra változik, s ettől a pillanattól kezdve a nyugdíjas ismét dolgozhat, miközben járandóságát sem veszíti el, rájuk semmilyen munkavállalási korlátozás nem vonatkozik.

Az adó visszaigényelhető

A dolgozó nyugdíjasok fizetéséből a munkaadó ugyanúgy levonja az adót és a járulékokat, mint a többi alkalmazott esetében. Kevesen tudatosítják, hogy az idősek az adóhivataltól visszaigényelhetik a cég által befizetett adót. Akinek a honoráriuma nem lépte túl az 1867,97 eurót, a befizetett adót teljes egészében visszakérheti. Aki akár csak egy centtel is többet keresett ennél az összegnél, már a teljes béréből adózik, viszont ha a nyugdíja nem érte el az éves adómentes jövedelem összegét, vagyis kisebb volt 3735,94 eurónál, akkor csökkentheti az adóalapját. Aki nem dolgozott egész évben, illetve megbízási szerződése volt, nagy valószínűséggel adótúlfizetésre számíthat. Az adóhivatal azonban ezt nem adja vissza automatikusan, kérni kell. Nem elég azonban, ha a nyugdíjas februárban kérték a munkaadójukat, hogy végezze el helyettük az éves adóelszámolást. Ha a cég ezt el is végezte, ahhoz, hogy visszakapják a befizetett adót, az éves adóelszámolástól függetlenül adóbevallást kell benyújtaniuk.

A típusú adóbevallás

Azok a nyugdíjasok, akiknek a nyugdíjukon kívül csak munkaviszonyból származó jövedelmük volt, A típusú adóbevallást készítenek. A nyomtatvány kitöltéséhez szükség van a munkaadójuk igazolására arról, hogy tavaly mennyi volt a fizetésük, és a bruttó bérből mennyi adót és járulékot vontak le. Ezt az igazolást mellékelni kell az adóbevalláshoz. Az űrlapon fel kell tünteti az összes munkáltató adatait. Ha valaki tavaly több cégnél is dolgozott – akár egy időben, akár egymás után –, előbb össze kell adnia, hogy összesen mennyit keresett, és a munkaadók összesen mennyi adót és járulékot vontak le. Azok az idősek, akiknek tavaly egész évben folyósítottak nyugdíjat, vagy visszamenőleg jóváhagyták számukra év elejétől, az adóbevallásban feltüntetik az egész évi járadékuk összegét is. Csak a rendes nyugdíjat kell bevallani, a karácsonyi nyugdíj-kiegészítést nem kell beleszámolni. Arra ugyanis úgy tekintenek, mint egyfajta szociális segélyre, ami nem minősül saját jövedelemnek. Az adóbevalláshoz nem kell csatolni semmilyen igazolást a nyugdíj nagyságáról. A járandóság összege annak a megítélése szempontjából fontos, hogy az adott személy jogosult-e valamilyen adómentes részre. A nyugdíjasok esetében ugyanis az adóalap adómentes része csökken a kifizetett nyugdíj összegével. A múlt évre vonatkozó adómentes minimum alapösszege 3735,94 euró – vagyis legalább az adómentes összeg egy részét érvényesíthetik azok, akik egész éves nyugdíja kevesebb volt 3735,94 eurónál. Ez azokra vonatkozik, akiknek a havi járadék nem lépte túl a 311,30 eurót. Például ha a Szociális Biztosító valakinek 250 eurót folyósított havonta, tavaly összesen 3000 eurós nyugdíjat könyvelhet el, az adóalapjából pedig leszámíthat 735,94 eurót (3735,94 euró általános adómentes rész mínusz 3000 euró nyugdíj). Mivel az átlag nyugdíj Szlovákiában 390 euró körül mozog, sok nyugdíjas nem jogosult semmilyen adómentes részre.

Aki tavaly ment nyugdíjba

Az adómentes részt csak azon dolgozó nyugdíjasok esetében kell csökkenteni a kifizetett nyugdíjjal, akiknek az SP egész évben folyósította vagy visszamenőleg év eleji hatályossággal jóváhagyta a nyugdíjat. Ha valakinek év közben hagyták jóvá a járandóságot, az egész 2013-as évre vonatkozóan érvényesítheti az adómentes rész teljes összegét – még abban az esetben is, ha nem dolgozott egész évben. Az új nyugdíjasok így nagy valószínűséggel adótúlfizetésre számíthatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?