ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓA cégek és vállalkozók számára nyújtott gázszolgáltatás esetében ma már egyik szolgáltatóról sem mondható el, hogy a legolcsóbb vagy legdrágább lenne.
A cégek több szolgáltató közül válogathatnak
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A cégek és vállalkozók számára nyújtott gázszolgáltatás esetében ma már egyik szolgáltatóról sem mondható el, hogy a legolcsóbb vagy legdrágább lenne. Az árait mostanra az összes szolgáltató hozzáidomította a konkurenciához, toplistát az árak alapján így csak az egyes szegmensekre lebontva állíthatunk fel. Természetesen ez esetben is elmondható, hogy minél nagyobb a fogyasztása egy-egy vállalkozásnak, annál többet spórolhat meg a váltással. A vállalkozói szegmenst ugyanakkor nehezebb felmérni, hiszen a szolgáltatók egyes cégeknek az árakat egyéni tárgyalások útján szabják meg, ami pedig üzleti titoknak számít. A Hospodárske noviny gazdasági napilap elemzése szerint azonban az általuk vizsgált esetekben legfeljebb 13 ezer eurós eltérés volt az éves gázszámlában a legolcsóbb és legdrágább szolgáltatók között. Mindez persze a nagyobb cégeket is magában foglalja. A kisebb vállalkozások esetében az eltérés lejfeljebb pár száz euró volt. Mindezt figyelembe véve egyre több társaság cserél szolgáltatót. A céges ügyfeleknek eladott 3,8 milliárd köbméternyi gáznak tavaly már csak a 79%-a származott a Szlovák Gázművektől, míg a fennmaradó részt az alternatív gázszolgáltatók nyújtották. Ez utóbbiak piaci részesedése 2009-hez képest a háromszorosára nőtt.
Hogy az elkövetkező időszakban a gázárak hogyan alakulnak, az nagyrészt a világpiaci áraktól függ. Az elemzők szerint a céges szegmensben az árak további növekedésére számíthatunk. Adriana Trnovcová, a Lumius alternatív energiaszolgáltató ügyvezető igazgatója szerint a magasabb árakat már a 2012-re megkötött szerződésekben is figyelembe vették. „Az idei évhez képest a jövő évre megkötött szerződések 20 százalékkal drágább gázzal számolnak” – mondta Trnovcová. Mindez elsősorban az egyre növekvő világpiaci árakkal magyarázható. „A háttérből a líbiai helyzet és a német atomerőművek leállítása mozgatja az árakat” – vallja Rastislav Kovalčík, az Elgas kereskedelmi igazgatója, aki szerint erősen betett a piacnak a japán katasztrófa is. A fukusimai atomerőműben történt robbanás miatt ugyanis leállt az ország áramtermelésének egy része, amit gázzal igyekeztek pótolni, a megnövekedett kereslet pedig áremelkedéshez vezetett.
Szlovákia esetében a meghatározó gázszállítónak a Gazprom számít. A három szlovákiai gázszolgáltató közül közvetlenül kettő kötődik az orosz cégre. Alekszej Miller, a Gazprom elnök-vezérigazgatója ugyanakkor nemrég azzal fenyegetett, hogy az európai ügyfelekkel kötött hosszú lejáratú szerződésekben szereplő átlagos ár decemberig 40 százalékkal, ezer köbméterenként 500 dollárra emelkedik. „A társaság által bejelentett áremelés a szlovák gázpiacot sem kerüli el. A kérdés csupán az, hogy a fogyasztói árakban mindez milyen mértékben jelenik meg” – nyilatkozta Ivan Hudec, a Colosseum társaság ügynöke. Ha valóra is válna Miller jóslata, akkor sem kell arra számítanunk, hogy a lakossági gáz ára 40%-kal nőne. Az elemzők szerint a növekedés akár egyszámjegyű is lehet. A drágulást egyrészt enyhítené az erős euró, ráadásul a lakossági piacon is megjelent a konkurencia, ami az SPP számára nem teszi lehetővé a nagyobb áremelést. Az európai vevőkkel kötött hosszú lejáratú szerződésekben a Gazprom követelései az olajárakhoz igazodnak, amelyek a közel-keleti és az észak-afrikai válság miatt nemrég rekordszintre ugrottak. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.