Harc a talajlakó kártevők ellen

Hajtatóberendezésekben a növényvédelmi munkák tulajdonképpen már akkor kezdődnek, mikor a magot még el sem vetettük. Hatványozottan érvényes ez ott, ahol rendszeresen foglalkoznak hajtatással, és a veszélyes károsítók már olyannyira elszaporodtak, hogy belepik a termesztő berendezések falait vagy a szaporító edényeket.

A nagy mennyiségben felgyülemlett fertőző anyag megsemmisítése érdekében a termés betakarítása után célszerű elvégezni a fertőtlenítést. Ez megvalósulhat a termesztőszekrény, üvegház vagy fólia belső fertőtlenítésével valamint a talaj fertőtlenítésével.

Évente ajánlatos egy alkalommal lemosásszerűen lepermetezni a termesztőberendezések falait, tartóelemeit, a szaporítóládákat stb. Erre a célra nagyon megfelel pl. a Hortipur B (0,5-4%) és a Hortipur Q (0,5–0,2%) speciális fertőtlenítő, amely nem csupán a gombák, hanem a vírusok ellen is hatásos. Néhol a falakon megtelepedett zöld algásodást is megszünteti.

A hajtatóberendezésekben a legtöbb növénykárosodás a talajjal kapcsolatos. Az évek óta folytatott intenzív termesztés során ugyanis a földben felszaporodnak az élősködő kórokozók. Ahol a talajt nem cserélik, egyre több a káros növénymaradvány, kártevő és gyommag a talaj felső 20-30 cm-es rétegében. A veszélyezettség évről évre növekszik, és a harmadik-negyedik évtől kezdődően már talajfertőtlenítés nélkül – különösen fóliaházakban – nem lehet gazdaságosan termeszteni.

A szakszerű kémiai talajkezeléssel a következő károsítók ellen lehet sikeresen védekezni:

– egyes talajlakó gombaféleségek (pl. fuzárium, fehérpenészes rothadás, palántadőlés és más hervadásos betegségek) ellen;

– a kártevő állatok közül a fonálférgek, meztelen csigák, lótücskök, drótférgek, pajorok stb. ellen;

– a legtöbb magról kelő gyomnövény ellen;

– vírusos betegségek közül a talajban is fennmaradó dohánymozaik vírus ellen.

A fertőtlenítés csak gondos talajelőkésztés esetén lehet sikeres. Ahhoz, hogy a gázosodó Basamid granulátum hatóanyaga a kezelendő réteget alaposan át tudja járni, a talajnak aprómorzsásnak és nyirkosnak kell lennie. A száraz, rögös vagy túlnedvesített talajban nincsenek meg a jó hatás eléréséhez nélkülözhetetlen feltételek.

Másik fontos követelmény a hőfok. Ugyanis minél magasabb a hőmérséklet, annál intenzívebb a talajba juttatott szerek párolgása. 5 fok alatti talajhőmérséklet esetén már nem célszerű fertőtleníteni, mert nincs gázosodás. A granulátumot egyenletesen az előkészített talajra kell szórni, majd rotációs kapával 12-15 cm-re bedolgozni. A Basamid G a talajhőmérséklettől függően fejtik ki hatását. Öt C fok esetén ez 30 nap, viszont 18 C fokos talajhőmérsékletnél csak 7 nap. A behatolási idő letelte után rotációs kapával újra 1-2 alkalommal át kell szellőzetni a talajt. A vetés időpontját próbavetéssel, zsázsa- vagy salátamag-próbával állapítjuk meg.

Vigyázat, az istállótrágya csökkenti a fertőtlenítő hatást, ezért közvetlenül fertőtlenítés előtt és után ne trágyázzunk!

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?