A kaliforniai pajzstetű jelentős gazdasági károkat okozó kártevő. Megtelepedését követően képes rövid idő alatt tömegesen felszaporodni, sok esetben a gyümölcsfák pusztulását is okozza. Tápnövényköre rendkívül széles, több mint 700 növényfajt károsít.
Ha a kártevő túlszaporodik
A kárkép
A fertőzött fákon a kérget teljesen beborítják a tetvek pajzsai. Szívogatásuk nyomán a fák növekedésükben visszamaradnak, csökken a termésképződés, amit az ágak és a fa pusztulása követi. A gyümölcsön a szívogatások helyén piros foltok, ún. lázkiütések keletkeznek, melyek rontják a gyümölcs értékét. Fertőzésmentes gyümölcs csak olyan ültetvényben termelhető, ahol a nyár végéig rendszeresen védekeznek a kártevők ellen, és ezzel folyamatosan akadályozzák a lárvák megtelepedését. Mivel a letelepedett, pajzs alatt szívogató pajzstetvek elleni vegyszeres védekezés hatástalan, így a védekezésre a vegetáció alatt kell jobban odafigyelni. A gyümölcsösökben károsító pajzstetvek számát és kártételüket csökkenthetjük a késő őszi és a téli fatisztogatással.
Mikor védekezzünk?
Nálunk a kártevőnek két nemzedéke fejlődik ki. A nyári védekezésre ajánlott rovarölő szerek többsége a mozgó, valamint a már letelepedett, de még a vékony, fehér pajzs alatt élő lárvák ellen hatásos.
A pajzs alatt élő nőstények minden rovarölő szerre ellenállóak. Viszont a szülés megkezdésekor, amikor az első lárvák a világra jönnek, a nőstények érzékenysége gyengül. A júniusi tömeges lárvarajzás kezdetétől a kikelt lárvák az időjárástól függően 6–8 napig érzékenyek a rovarölő szerekre. Különösen hatásosak a következő szerek: Diazol 60 EW (0,1%), Pyrinex48 EC (0,2%), Zolone EC (0,2%), Calypso 480 Ec (0,02%), Mospilan 20 SP (0,05%), Actara 25 WG (0,04%) valamint az Aztec (0,1%). Ebben a rövid időszakban hatásosabban védekezhetünk ellenük, mint a nyár folyamán bármikor. A kezeléseket azonban a törzs és vázágak gondos permetezésével végezzük. A védekezéseknek a fertőzött gyümölcs teljes felületére is ki kell terjednie.
Hímek tavaszi gyérítése
Hatékony védekezési módszer a hímek elpusztítása is a jelenleg az almamoly és levélaknázó molyok ellen használt permetszerekkel. E készítményekre a kártevő az előbáb és báb állapotban érzékeny. Mivel a kaliforniai pajzstetű szűznemzéssel nem szaporodik, ezért a hímek megsemmisítésével a lárvák későbbi megjelenése megakadályozható. ĺgy lehetőség van arra, hogy április végén, május elején egy-két permetezéssel a hímek többségét elpusztítsuk, a nőstények megtermékenyítését megakadályozzuk, a júniusi lárvarajzás mértékét a lehető legkevesebbre csökkentsük.
A pajzstetvek elleni permetezések a házikertekben csak a mechanikai védekezésekkel együtt hatásosak. Olyan gyümölcsösökben, ahol nyáron rendszeresen védekeznek különböző kártevők ellen, nem kell külön permetezni, azonban a téli gondos faápolási munkák elvégzésével hatékonyan és olcsón védekezhetünk ellenük.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.