Gyorsan bővülő biopiac

Az ENSZ Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) tanulmánya szerint a következő években a fejlett ipari országokban az ökotermékek fogyasztása a termelést meghaladó ütemben növekszik, s az így keletkező szükségleteket mindinkább külföldről kell beszerezni. Ez különösen igaz a gyümölcsökre és a zöldségfélékre.

Az ENSZ Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) tanulmánya szerint a következő években a fejlett ipari országokban az ökotermékek fogyasztása a termelést meghaladó ütemben növekszik, s az így keletkező szükségleteket mindinkább külföldről kell beszerezni. Ez különösen igaz a gyümölcsökre és a zöldségfélékre. A két termékcsoport iránti kereslet már a kilencvenes években is igen gyors ütemben bővült, a növekedés évi átlagos mértéke 1993. és 1997. között a gyümölcsök esetében elérte a nyolc, a zöldségfélékből pedig a tizenöt százalékot.

Nick Parror, A valóságos zöld forradalom (The Real Green revolution) című tanulmány szerzője szerint az ökológiai művelésre átállás különösen kedvező a szerény anyagi eszközökkel rendelkező gazdák számára, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a kutatási tevékenység fejlesztése és az ökológiai módszerek elterjesztése mindköltségesebb, egyszersmind egyre nagyobb támogatást igényel.

A FAO is felhívja a figyelmet az ökoágazat fejlődésével járó nehézségekre és kockázatokra, valamint arra, hogy a termelők mind több költséggel és jogi előírással szembesülnek.

A biotermelés és a biotermékek értékesítése talán a leglendületesebben fejlődő tevékenysége a világ agráriumának. A tanulmány szerint a világ országaiban jelenleg 22 millió hektárt művelnek ökológiai módszerekkel, ennek csaknem felét, azaz 10,5 millió hektárt Ausztráliában, 3,2 millió hektárt Argentínában. Európában Olaszország számít éllovasnak 1,2 millió hektárral. Az ökológiai termelésre átállított területnek a teljes mezőgazdasági területen belüli részarányát vizsgálva, Svájc, Ausztria, Dánia és Svédország áll az első helyeken.

Az Organic Monitor brit marketing- és tanácsadó vállalat szerint a világ biotermék-forgalma 2001-ben 26,7 milliárd eurót tett ki, ez 23 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A forgalom 46 százaléka Európára, 37 százaléka Észak-Amerikára, 16 százaléka Ázsiára, 1 százaléka pedig Ausztráliára és Új-Zélandra jut. Óvatos becslések szerint a világ biotermék-forgalma 2008-ban el fogja érni a 82 milliárd eurót, ez évi közel 18 százalékos növekedésnek felel meg. Az európai biotermék-forgalom ugyanezen forrás szerint ugyancsak 2001-ben 13 milliárd eurót tett ki, ez egyharmadával több az egy évvel korábbinál. Az Európai Unió tagországaiban jelenleg 4,4 millió hektárt művelnek öko-módon, s az érintett gazdaságok száma meghaladja a 140 ezret. A legnagyobb forgalmat a zöldségfélék és a tejtermékek termeléséből és értékesítéséből érik el. A biotejből és tejtermékekből 2001-ben 1,2 milliárd euró értékű árut értékesítettek az EU tizenöt tagországában.

Németországban 2001-ben 3,4 milliárd euró értékű bioélelmiszert értékesítettek, az a tizenöt EU-tagország teljes forgalmának több mint a negyede. Az egyes kormányok mindinkább felismerik az ökotermelésben rejlő piaci esélyeket, nem vesztve szem elől az egy-egy gazdaság vagy egy-egy termékcsoport termelői szempontjából gyakran elviselhetetlenül magas kutatási költségeket sem. Az Egyesült Államokban 15 millió dollárral támogatják a biotermelők és –kereskedők öt évre szóló kutatási programját. A közelmúltban Nagy-Britanniában elfogadott akcióterv kidolgozásával annak elérését tűzték célul, hogy biozöldségekből a belső szükséglet 70 százalékát hazai termelésből fedezzék, a jelenlegi 70 százalékos import egy részét kiváltva. Németországban pedig mind tavaly, mint pedig az idén évi 35 millió euróval támogatják a biotermékekkel kapcsolatos tájékoztatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?