A biológiai módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, csak az utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával. Fotó: Varga György (MTI)
Szúnyog ellen időben kell védekezni
Bár még csak március jön, a Szigetközben szúnyoggyérítést végző cég már most természetvédelmi engedélyezési eljárást indított a hatóságnál, hogy annak lefutása után, szükség esetén majd elindíthassa a légi és földi biológiai szúnyoggyérítést. Tavaly július végén a dunai áradás után ebben a tájegységben is csíptek, de Győrben szabályos inváziót kellett megfékezni.
A Corex-Bioner Biotechnológiai Zrt. kérelmet adott be a megyei kormányhivatalhoz, hogy a Szigetközi Tájvédelmi Körzet területén légi és földi biológiai szúnyoggyérítést végezhessen. Természetvédelmi engedélyezési eljárás indult az ügyben - védett és Natura 2000-es területekről van szó.
A biológiai gyérítés során egy baktérium által termelt fehérjetartalmú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe. A kisebb vízfelületekre járműre szerelt nagynyomású permetezővel, a nagyobb vízfelületekre pedig repülővel juttatják ki a készítményt. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint „a környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre. Ez a módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, csak az utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával. A biológiai módszer alkalmazása elsőbbséget élvez minden olyan esetben, amikor ezt a helyszín és az időjárási viszonyok, az évszak lehetővé teszi. A folyók áradása után, vagy esőzéskor milliószámra keletkeznek pocsolyák olyan területeken, amelyek nem közelíthetőek meg. Ilyen erdős, fás területen a biológiai készítmény légi kijuttatása sem vezetne eredményre, hiszen a készítmény nem jutna el a fák lombjai alatt lévő vízfelületig, ahol a szúnyoglárvák fejlődnek. Mindezeken túl a szúnyogok élőhelyeinek jelentős része magántelkeken található. Nem lehetséges tehát kizárólag biológiai eljárással védekezni a szúnyogok ellen, mivel lehetetlen felkutatni és kezelni minden egyes pocsolyát, kerti vízzel teli hordót, vagy vödröt.”
Tavaly július végén Dunán és mellékágain lefutó árhullám, valamint az azt követő meleg és csapadékos időjárás miatt Szigetközben is csíptek, de leginkább Győr szenvedett a szúnyoginváziótól. Akkor a polgármester a légi gyérítés uniós betiltását okolta ezért (végül akkor mégis rendkívül engedélyt kapott a város), a Győr-Szol szakembere szerint pedig a nem gyérítő szomszédos falvakból is a városba fújta a szél a vérszívókat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.