Az 1936-os győri farsang egyik kiemelkedő eseménye volt a DAC (Dunántúli Atlétikai Club) bálja február 22-én a Royal szállodában. A kép Komondi Miklós gyűjteményéből származik.
Kattintás a Régi Győrre: hajdani farsangok, dadusjelmezben a szállodaigazgató (GALÉRIA)
Teljesen természetes volt a háború előtti báli szezonban, hogy az ember elment a farsangra, és másnap a helyi lap közölte ő és családja nevét pusztán annak a kölcsönös megtiszteltetésnek köszönhetően, hogy jelen volt. A jelmezbálról még azzal az információval is oldalakat töltöttek meg, hogy ki minek öltözött. Képzeljük el ezt a mai Magyarországon: 74 darab monogram a „leányok” rovatban, 44 az „asszonyok” alcím alatt, ja és persze, mindenkinek ki kellene takarni az arcát a képes báli krónikában.
„A jelmezesten Karnevál herceg fényes diadalünnepet tartott. Megelevenedett a leánykák jelmezes koszorújában Tündérország virágos-kertje” - nem spórolt a díszítéssel a korabeli báli tudósítás (Győri Hírlap, 1930. január 19.). Nézzük a régi győri arcképcsarnokot: ki minek öltözött, mondjuk a Szent Erzsébet Egylet álarcosbálján 1930-ban?
Benes Pál festőművész cowboynak. Meixner Mihály, a mai Rába - akkor Royal Hotel - tulajdonosa dadát alakított. Haffner Tibor, a Csónakázó Egylet egykori igazgatósági tagja bohócnak öltözött. És ott volt az akkor 32 éves Pohárnok Jenő, még maga sem sejthette, hogy egyszer a Győri Nemzeti Hírlap főszerkesztője lesz, s bár egyesek rá, mint íróra, tanítóra emlékeznek, a nyilasújságban közölt vérmesen antiszemita írásai kevesebb nosztalgiát engednek vele kapcsolatban. Németországban telepedett le, ezt sem tudhatta előre, amikor düsseldorfi gyilkosnak öltözött (Győri Hírlap, 1930. március 4.).
Néhai Imre Béla újságíró egyik visszaemlékezésében azt írja: a farsang mindig a gazdászbállal kezdődött vízkereszt után, s a cigánybállal ért véget húshagyókedden. A gazdászbálra minden szállodai szobát lefoglaltak Győrben és sokan négyes fogatú hintón érkeztek a Radóra, a már lebontott Kioszkhoz. Flacker Pista muzsikált, s még Solty Károly is ott volt a vendégek között. A jogászbált a mostani Rába Szállóban, az iparosbálokat a Lloydban tartották, s az újságírók „tollasbálján” felolvasták egymás bakijait (Kisalföld, 1998. január 22.)
Az újságírókról régebben sem feledkeztek meg a bálozó egyletek. A győri fodrászok és borbélyok 1897-ben ezzel a figyelmességgel lepték meg a Győri Hírlap szerkesztőségét: „Városunk derék borbélyai és fodrászai az idei mulatságra befolyt pénzt a vidéki hírlapírók nyugdíjintézetének ajánlják.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.