Január 13-án Osliban egy ház konyhája teljesen kiégett, egy áldozata is volt itt a tűznek
Idén már hárman meghaltak lakástűzben a megyében
Télen megemelkedik a lakástüzek száma. Sajnos szinte naponta hallunk halálos áldozatot követelő tüzekről az ország különböző részeiről. A lakástüzek többsége kis odafigyeléssel megelőzhető – figyelmeztet a katasztrófavédelem, és a tipikus hibák elkerüléséhez ad tanácsokat.
Kedden este Kapuváron egy második emeleti lakásban keletkezett tűz. Az ott lakó dohányzott az erkélyen, s valószínűleg nem győződött meg arról, hogy eloltotta a cigarettát. Az égő dohánynemű meggyújtotta a redőnyt, a párkányt és egy virágládát.
Szerdán délután Győrságon égett egy családi ház két szobája, ott a tűz sajnos halálos áldozatot is követelt.
Szerdán az esti órákban Győrben a Szigethy Attila úton egy társasház kilencedik emeletén volt tűz. Bár a tűz csak néhány négyzetméteren pusztított, hatalmas füst volt a lakásban, az ott lakó két embert kórházba szállították.
Győr-Moson-Sopron megyében 2021-ben kettőszázkilencven esetben, idén eddig már negyvenötször hívták a tűzoltókat lakásokhoz, családi házakhoz tűzeset miatt.
Ebben az évben a szerdai, Győrságon bekövetkezett eset volt megyénkben a harmadik lakástűz, amely halálos áldozatot követelt.
A katasztrófavédelem tapasztalatai azt mutatják, hogy a lakástüzek többsége valamilyen emberi tevékenységre vezethető vissza, oka sok esetben emberi mulasztás vagy gondatlanság.
Többször előfordult, hogy nyílt láng, például a kazánból, kályhából kicsapó láng vagy kipattanó szikra okozott tüzet. Ezért fontos, hogy a fűtőeszközök közvetlen környezetébe ne tegyünk éghető anyagot, hiszen az könnyen lángra kaphat. (távolabb tegyük a begyújtáshoz használt papírt, gyújtóst, és ne a kandalló hőjével szárítsuk a kimosott ruhákat) Éghető padozatú vagy padlóburkolatú helyiségben a szilárd tüzelőanyaggal üzemeltetett tüzelőberendezés ajtaja elé fémből készült parázsfelfogót kell elhelyezni!
A dohányzás is gyakori a tüzek előfordulásánál. Mindig győződjünk meg róla, hogy eloltottuk a cigarettát és ne dohányozzunk az ágyban! A társasházban lakó dohányosok gyakran az erkélyen gyújtanak rá. Ott is használjanak hamutartót, és figyeljenek arra, hogy valóban eloltották a cigarettát. A társasházban élők nem csak saját, hanem szomszédaik értékeit és életét is veszélybe sodorhatják figyelmetlenséggel.
A tűzoltói beavatkozást – sokszor már a bejutást is – a lakásokban feleslegesen felhalmozott tárgyak és lomok is nehezítik, valamint a tűz is rendkívül gyorsan terjed a sok éghető, összegyűjtött holmin.
A lakástüzek 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza. Szintén 99 százalékuk reggel hat és este tizenegy óra között keletkezik, amikor aktívak vagyunk. Fontos, hogy a lakásban ne zárjuk el a menekülési utakat, és ne halmozzunk fel tűzveszélyes, felesleges dolgokat.
Mindenkinek ajánljuk, de az egyedül élő idős emberek otthonába különösen tanácsos füstérzékelőt felszerelni, amely már a tűz keletkezésekor figyelmezteti őket a veszélyre. Kis anyagi ráfordítással sokat tehetünk biztonságunkért.
Tűz esetén fontos a gyors helyzetfelismerés és reagálás. Ha a tüzet nem tudja eloltani, az épületet a lehető leggyorsabban hagyja el és kérjen segítséget a 112-es segélyhívón! – áll a tűzoltók közleményében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.