Fotó: wikipedia
Digitalizálják a legnagyobb magyar hagyatékát
Stratégiai együttműködést kötött a Széchenyi István Egyetem és a Gróf Széchenyi Család Alapítvány. Közös céljuk Széchenyi István örökségének ápolása, megismertetése.
Idén 230 esztendeje született Széchenyi István. A jubileum alkalmából a Gróf Széchenyi Család Alapítvány emlékévet hirdetett, amelynek célja, hogy minél többen megismerjék a „legnagyobb magyar” és családja örökségét. A győri Széchenyi István Egyetem meghatározó szerepet vállal az említett szellemi örökség megőrzésében. A közös cél érdekében stratégiai együttműködési megállapodást kötött egymással az intézmény és az alapítvány.
„Az egyetem számára fontosak azok a partnerkapcsolatok, amelyek a közös értékek mentén születnek. Mi lehetne szorosabb kapocs, mint névadónknak, Széchenyi Istvánnak a személye, és az a szellemi hagyaték, amelynek ápolása közös feladatunk” – köszöntötte dr. Kovács Zsolt, az egyetem kancellárja a résztvevőket az ünnepélyes aláíráson, amelynek időpontja is szimbolikus. November 3. a magyar tudomány ünnepe, emlékezve arra, hogy 1825-ben Széchenyi István ezen a napon ajánlotta fel birtokainak egyévi jövedelmét Magyar Tudós Társaság alapításának céljára, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia létrejöttét.
A megállapodás tartalmáról dr. Baranyi Péter Zoltán, az intézmény rektora beszélt. „Együttműködésünk célja, hogy közösen ápoljuk azt az eszmeiséget, valamint nemzeti kulturális örökségünket, amely méltó gróf Széchenyi István nevéhez. Fontos misszió a legnagyobb magyar életútjának, tevékenységének folyamatos megismertetése nemcsak az egyetem polgáraival, hanem szélesebb közösségünkkel, az egész nemzettel is” – mondta.
A közös feladatok közül kiemelte a Széchenyi-év sikeres megrendezését, a gróf Széchenyi István által fémjelzett nemzeti kulturális örökség gyarapítását és megóvását. Ennek érdekében az egyetem többek között vállalja, hogy közreműködik a Széchenyi-hagyaték digitalizálásában. Az alapítvánnyal való együttműködés pozitív területe lehet a „Széchenyi, a nemzet építőmérnöke” elnevezésű kurzus is. A tudatos életmód terjesztésének és erősítésének képviselete ugyancsak közös cél, emellett a megállapodás kitér arra az előkészítés alatt álló Széchenyi-védjegyre, amely a már említett szellemiséget, annak alkalmazását hivatott védeni, és amelyet az együttműködésben résztvevők is alkalmaznak majd.
A Magyar Nemzeti Múzeumot alapító Széchényi Ferenc – így fiai, Pál és a legnagyobb magyar, István – vér szerinti leszármazottai hét éve hozták létre a Gróf Széchenyi Család Alapítványt, hogy tovább képviseljék Magyarország egyik legnevesebb famíliájának szellemiségét, és hozzájáruljanak az ország fejlődéséhez. Az alapítvány elnöke Széchenyi Tímea – Széchenyi István bátyja, Pál leszármazottja – elmondta, a Széchenyiek országépítő tevékenysége megérdemli, hogy az egész nemzet előtt ismert legyen, ezért is fontos az egyetemmel kötött együttműködésük. „Idén ünnepeljük a legnagyobb magyar születésének 230. évfordulóját, amelynek tiszteletére a család Széchenyi-évet hirdetett. A járvány ellenére is rengeteg program tanúskodik országszerte arról a tiszteletről, amit elődeink iránt érzünk. Ez az egész ország közös ünnepe, ám mi nemcsak az idei évet, hanem a jövőt is közösen képzeljük el, például a Széchenyi István Egyetemmel” – zárta gondolatait az alapítvány elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.