Fotó: shutterstock
A legtöbb drogos sofőrt Budapest után nálunk büntették meg
Budapest után Győr-Moson-Sopronban fogták el a legtöbb olyan sofőrt, aki kábítószer hatása alatt vezetett, ez több mint az összes hazai eset hatodát jelenti. Ittasságot tekintve ötödikek vagyunk a 20-ból, még van hová „fejlődni”.
A Pénzcentrum összehasonlítása szerint több mint 14 ezer sofőrrel szemben intézkedtek a rendőrök még 2020-ban, amiért ittasan, vagy bódultan ültek volán mögé. A Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattár (PRE-STAT) legfrissebb összegzése szerint abban az évben 13 607 esetben intézkedtek a rendőrök ittas sofőrökkel szemben, 922-en pedig bódultan - azaz kábítószer és bódítószer hatása alatt ültek a volán mögé.
A legtöbb ittas vezetőt nyilvánvalóan a legnagyobb lélekszámú területeken fogták el, Pest megyében és Budapesten, előbbiben 1853-at, utóbbiban 1820-at. A harmadik Bács-Kiskun 1127-tel. A legkevesebb esetet Vasban (281), Nógrádban (295 )és Zalában (309) rögzítették, csakhogy Pest, Budapest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád után Győr-Moson-Sopron az ötödik 674 ittas sofőrrel.
Őt Veszprém, Hajdú-Bihar és Somogy követi, utána jön a Szlovákiával szintén határos Komárom-Esztergom (545).
A régióra nézve rosszabb a helyzet a bódultságot illetően. A legkevesebb esetet Vasban, Nógrádban és Zalában regisztrálták, a több mint 1,7 milliós lélekszámú Budapest pedig természetesen vezeti a sort, de utána nem Pest megye jön, hanem Győr-Moson-Sopron, ahol 160 bódult sofőrt fogtak el. Pest megyében 96-ot, a fővárosban 192-t, Pest megye után egyébként mindjárt Komárom-Esztergom következik 85 esettel. A legkevesebb - mindössze 6 - Békés megyében történt, ami igen szerény szelete a 922-ből álló összlétszámnak. Sajnos ebből az is következik, hogy a bódult sofőrök több mint hatoda Győr-Moson Sopronban került rendőrkézre, persze közülük sokan nyilván átutazóban voltak valamelyik határ felé.
A cikk szerint az ittas vezetések száma 2014 óta folyamatosan emelkedett, a bódult állapotú sofőrök száma viszont csak 2017-től kezdett rohamosan nőni. A bódultságot két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetik, ha valaki nem okoz emiatt sérülést, mert ha igen, akkor magasabbra ugrik a büntetés is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.