Vezet a gázművek magánosítása

Pozsony. A pozsonyi INEKO független gazdaságkutató intézet felkérésére hatvan hazai gazdasági szakember és újságíró negyedévente értékeli a kormánynak és más hatalmi, illetve közigazgatási intézményeknek a gazdaságfejlesztéssel kapcsolatos cselekedeteit.

A gazdaságpolitikai döntésekre adott szimpátiaindex minden besorolt eseménynél plusz és mínusz 300 pont között alakulhat, majd a húsz leggyakrabban említett lépés alapján számolják ki az ún. HESO-indexet. Az idei első negyedéves 63,9 pont jó teljesítménynek számít. Sőt, ha nincs néhány, az összképet rontó kifejezetten buta megnyilvánulás, akkor akár kiugró eredmény is születhetett volna.

Természetesen a negyedév vezető eseményének a Szlovák Gázművek (SPP) privatizációja bizonyult 173 ponttal, amelyet mindenki a Dzurinda-kormány legfontosabb ilyen döntéseként értékelt. Egyöntetű vélemény szerint erre szükség volt, hogy megszűnjenek a politikai beavatkozások és a cégen belüli korrupció. Az új tulajdonosok megfelelő perspektívát jelentenek a cég jövője szempontjából. Többen kifogásolták viszont, hogy a privatizáció előkészítése során az SPP más cégekben meglévő vagyonrészesedéseit nem kezelték áttekinthetően és az árral kapcsolatos politikai vita is színvonalon aluli volt. Második helyen 159 ponttal az elektronikus aláírásról szóló törvény elfogadása végzett. Ezt is mindenki üdvözölte, hiszen jócskán csökkenti a papírmunkát és a hivatali sorbanállást, vagyis a leginkább idegesítő tevékenységektől szabadul meg a vállalkozó és átlagpolgár egyaránt. Negatívumként tüntették viszont fel, hogy nálunk még alacsony az internet elterjedése, illetve a törvénnyel a szomszéd országokhoz képest éveket késtek. Egyelőre az sem mondható meg egyértelműen, miként biztosítják az információáramlás teljes védettségét. A rettenetes állapotban lévő bíróságokkal kapcsolatos javaslatok mindig nagy visszhangot váltanak ki, ezt bizonyítja, hogy 152 ponttal most is a harmadik helyen végzett a bírósági információs rendszer kialakításának javaslata. Egyelőre még azt sem tudni, hogy kiépítésére mikor kerülne sor, de az értékelők már a reményért is hálásak voltak. Mindenesetre kíváncsian várjuk, miként néz majd ki a bírói gyakorlat, ha az ügyeket egy számítógép automatikusan osztja el a bírók között. Az értékelés kiemeli a jogi információs rendszer (JASPI) elhelyezését az interneten, mivel így a megfelelő információk széles körben hozzáférhetővé váltak. Egyébként az első tízbe még két, bíróságokkal kapcsolatos törvényjavaslat is bekerült. Ezen kívül a legmagasabban értékelt történések között találjuk a Szlovák Biztosító és az Istrobanka eladását. A biztosító esetében azért aggodalmat okoz az Allianz domináns piaci helyzete, az Istrobanka tulajdonosváltásával kapcsolatban viszont általános elégedettség nyilvánult meg. Érdekes, hogy az élcsoportba ezúttal egy zöld törvény is bekerült. A génmanipulált termékekről szóló jogszabály végre rendet tesz a piacon és a fogyasztók számára is tájékozódást biztosít. Kifogások érték viszont a túl bonyolult szabályozást és azt, hogy nem tér ki az emberi klónozásra. Bár kevesebb ponttal, de a legjobbak között végzett három, nagy jelentőségű anyag: az államkincstárról és a szociális biztosításról szóló törvény, illetve a gázár szabályozásának képlete. Az államkincstár szükségességét még mindig sokan vitatják, az új nyugdíjrendszert laposnak és elkentnek tartják, a gázár-szabályozással kapcsolatban pedig egyelőre bizonytalan, vajon az erre a célra létrehozott hivatal miként lesz képes megítélni a gázművek valós költségeit.

Ezúttal a vert mezőnybe, vagyis a nagyon negatívan értékelt lépések közé is jócskán jutottak döntések. A negyedéves lista utolsó helyét hatalmas hátránnyal (mínusz 124 ponttal) a nem banki szubjektumok, vagyis a pénzügyi szolgáltatók pórul járt ügyfeleinek közpénzből történő kárpótlására vonatkozó javaslat zárta. Előtte mínusz 76 ponttal a parlamentből kibukott képviselők életjáradékát illető és azóta mindenki által megtagadott kezdeményezés végzett. Az első negyedév negatív teljesítményei között találjuk ezenkívül Kassa város adósságának szanálását állami pénzből, a komáromi hajógyár privatizációs pályázatának leállítását, illetve az SPP privatizációs bevételének elosztására tett első vagyonalapi javaslatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?