Július 1-én lépett hatályba az Európai Parlament és a Tanács rendelete, amely szabályozza az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokat.
Végre vége az áruk megtévesztő címkézésének?
Az elfogadottak értelmében a csomagoláson tudatosítatni kell a fogyasztókban a kiegyensúlyozott étrend és az egészséges életmód fontosságát, valamint azt, hogy ezeket az adott termékben szereplő tápanyag nem pótolja teljes egészében. Tájékoztatni kell a fogyasztót arról, mennyit fogyasszon a termékből a kedvező hatás eléréséhez. Szükség esetén figyelmeztetni kell azokat, akiknek kerülniük kell a termék fogyasztását; és megfelelő módon figyelmeztetni kell a fogyasztókat azon termékek esetében, melyek túlfogyasztása valószínűsíthető egészségügyi kockázatot hordoz.
Mindemellett az olyan típusú ajánlásoknál, mint „csökkenti a vérnyomást”, „jót tesz a szívnek”, klinikai vizsgálatokkal kell igazolni az állítások valóságtartalmát. Az engedélyeztetési eljárásban a végső szót az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (European Food Safety Agency – EFSA) mondja ki.
A Die Welt című német napilap online kiadásának beszámolója szerint Németországban is szárnyal az egészséges táplálkozást segítő termékek piaca, a fogyasztók többmilliárd eurót költenek egészséges ételekre. Egyre inkább irányadó az önterápia, amelyhez nem vesznek igénybe orvosi segítséget. Ám a klasszikus gyógyszerekhez képest a vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsított élelmiszerekre nem vonatkoznak olyan szigorú szabályok. „Létrejött az úgynevezett funkcionális élelmiszerek szürke zónája, amely az egészségre gyakorolt előnyöket ígér a vásárlóknak, de a gyártók megtakarítják maguknak a gyógyszerként való bevizsgáltatás költségei. ĺgy aztán egyre inkább összemosódnak a gyógyszerek és a gyógyhatásúnak nevezett élelmiszerek” – véli Stephan Bischoff professzor, a hohenheimi egyetem tanszékvezetője.
Az új szabályozás Németországban egyértelműen erősíti a fogyasztók védelmét, mert megóvja a vevőket az élelmiszeripar betarthatatlan ígéreteitől. Azok, akik össze-vissza ígérgettek, kénytelenek lesznek eltűnni a piacról – írja a Die Welt című lap internetes változata.
A fogyasztóvédő szervezetek üdvözölték a fogyasztók korrekt tájékoztatását célzó új szabályozás hatályba lépését. Reményeink szerint ezzel visszaszorítható lesz bizonyos gyártók esetenként megtévesztő magatartása. Mindemellett úgy látják, kompromisszumos megoldás született, a szabályozás bizonyos részterületeken erősebb védelmet is biztosíthatott volna a fogyasztók számára. Tavaly már több, „ifjú” fogyasztóközönségét előszeretettel etető amerikai világcég – így például a McDonald’s vagy a Kellogg’s – is bejelentette, hogy az egészséges termékeknek nagyobb publicitást ad, hirdetési költségeinek felét ilyenekre szánja. Az utóbbi cég most azt is bejelentette, hogy bizonyos termékeit egyáltalán nem fogja reklámozni a 12 év alatti célközönségnek. Azért nem, mert ezekben az egyes összetevőkből jóval több van, mint ami az egészséges embernek ajánlható lenne. A termékeiben általában cukorból van több a kelleténél, továbbá zsírból és nátriumból (só) is. A vállalat most azt is ígéri, hogy változtat termékeinek összetételén, egészségesebbre hangolja őket, azaz csökkenti az egészségre káros mennyiségeket. (Mai Piac, MTI, g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.