Pozsony. A főváros és néhány megyei rangú város viharos ingatlanfejlesztés előtt áll. Új üzletházak, lakóparkok, irodaépületek nőnek ki a földből, különösen Pozsony Duna parti arculata módosul.
Üzletközpontok és irodaházak sora
Az üzletépítési láz egyre jobban kiterjed a járási szintű városokra is, például az osztrák Cuubus társaság Érsekújvárban valósít meg bevásárlóközpontot, miközben párkányi beruházási lehetőségeket is keres. A már említett MAX kimondottan a regionális központokra szakosodik, a City Center lánca Nyitrára, Besztercebányára, Nagyszombatra és Losoncra terjed ki. Pozsonyhoz képest feltűnő Kassa elmaradása az üzletláncok terén, bár már a kelet-szlovákiai nagyvárosban is körvonalazódik az Aupark és a Cassovar nagyberuházás, emellett a fővárosban nagyon agilis, magyar gyökerű TriGránit ingatlanfejlesztő is célkeresztjében tartja Kassát.
Ami viszont az A kategóriába eső irodaházak megvalósítását illeti, itt Pozsony szerepe vitathatatlan. 2007 derekán a fővárosban mintegy 700 ezer négyzetméterre rúgott a legmagasabb szintű, A vagy B kategóriába eső irodaterület. Napjainkban a Lakeside Park, az Apollo Business Center második szakasza, az Aupark Tower és a Galvani Business Center épül, az Astoria Palace pedig befejezés előtt áll. Idén eddig a City Business Centert, a Dell irodaközpontját, a Pressburg Trade Centert és a Park One irodaházat adták át, vagy közvetlenül átadás előtt áll. Ám az igazi irodaépítési láz csak most kezdődik. Ha valamennyi, helyenként merész terv megvalósul, akkor két év leforgása alatt a fővárosi irodaterület nagysága 350 ezer négyzetméterrel bővül. Vajon ilyen tempóban építkezve nem lesz rövidesen túlkínálat a piacon – tehetjük fel a kérdést. „Budapesten alig két éven belül telítődik az irodaépületek piaca, ám ez nem vonatkozik a TriGránit által kínált csúcsmi?nőségű irodákra” – nyilatkozta Laczkó Marcell, a TriGránit egyik vezetője, aki a Millenium Városközpont értékesítéséért felelős. Ugyanez vonatkozik a pozsonyi A-kategóriás épületekre is, mivel a hozzánk települő fejlesztő, logisztikai és információtechnológiai társaságok csak a legmagasabb színvonalra vevők.
A legszembetűnőbb változás a fővárosi Duna-part átalakulása lesz. A Duna bal partján már javában épül a 30 ezer négyzetméteres Riverpark ingatlanegyüttese, mintegy 7 milliárd korona ráfordítással, az ír Ballymore Properties által megálmodott belvárosi Eurovea pedig 230 ezer négyzetméteres lesz. A Penta pénzügyi csoport Ligetfalu folyóparti részén 110 hektáron egy új városrészt álmodott meg, a megvalósítás első fázisa is legalább 10 milliárd koronát emészt fel. Emellett a Penta már építi a Digital Park második részét, összesen 35 ezer négyzetméteren. (shz, T)
Csillagokkal ékesített szállodák
Pozsony. A főváros szállodapiaca is átalakulóban van. Végre van 5 csillagos szálló, mégpedig a szeptemberben a belvárosban nyílt Arcadia, néhány hónapja adták át az ugyancsak előkelő Art William hotelt, a Duna partján pedig épül az 5 csillagos Kempinski. Emellett új arculatot kapott a Forum (ma már Crown Plaza), legutóbb pedig a buszpályaudvar közeli Dukla szállón hajtottak végre ráncfelvarrást. A 3-ból 4 csillagossá alakult, korszerűsített szálloda immár Apollo néven fogadja a turistákat. Michaela Grančičová, az Apollo igazgatónője közölte: főleg középvezetőket és üzletembereket várnak a rangos vadászétteremmel ékesített szállodájukba. (só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.