<p>Egy lépéssel újra közelebb kerültünk a szlovák Eustream gázszállító által tervezett Eastring (Keleti Gyűrű) gázvezeték megépítéséhez. A Szlovákia számára kulcsfontosságú vezeték kiépítését az Európai Unió anyagilag is támogatja.</p>
Uniós támogatást kapunk a déli gázvezetékre
Az Eustream már aláírta az Innovációs és Hálózati Projektek Végrehajtó Ügynökségével (INEA) az Eastring támogatásáról szóló szerződést. „Ennek köszönhetően megkezdhetjük az uniós támogatás merítését a gázvezeték hatástanulmányának a kidolgozására. A szerződés szerint az Európai Unió az ezzel kapcsolatos kiadások 50 százalékát állja, legfeljebb azonban egymillió eurót” – nyilatkozta Pavol Kubík, az Eustream szóvivője, aki szerint a hatástanulmány kidolgozását követően döntenek a projektről. Az Eustream a projektben érintett országok – Magyarország, Románia, Bulgária – partnertársaságaival együtt folyamodott a támogatásért.
Az Eastring vezeték tervét Szlovákia vetette fel, miután a Déli Áramlat projekt 2014 végén lekerült a napirendről, részben a vezetékhez való hozzáféréssel kapcsolatos, Moszkva és Brüsszel közötti vita miatt. A kelet-közép-európai országok ezért most épp azt vetik Brüsszel szemére, hogy tétlenül nézi az Északi Áramlat második ágának építését, miközben a számukra ellátásbiztonsági szempontból fontos déli gázvezetéket megfúrta.
Némi kompenzációt jelenthet, hogy az Eastring vezetékterv kiemelt helyen szerepel az Európai Bizottság által finanszírozni szándékolt infrastrukturális fejlesztések között. Az Eastring lényege, hogy főként a már létező vezetékeket kötnék össze, amelyeknek a hossza 744 és 1015 kilométer között mozoghat, attól függően, mely változat mellett döntenek. A csővezeték Szlovákiát kötné össze a Balkánnal, vagyis a Várna kikötőjében tervezett földgázelosztó központtal, illetve az ukrán, a szlovák, a cseh, a magyar, és a román vezetékrendszereket kapcsolná össze. Az Eastring javítaná Bulgária esélyeit is, hogy valóban regionális gázelosztó központtá váljon, ami jelentősen csökkentheti a ma egyedüli, ukrajnai tranzitútvonalon keresztüli függőségét az oroszországi földgázimporttól.
A vezeték kezdetben 20 milliárd köbméter gáz továbbítására lenne alkalmas, amit később a duplájára lehetne növelni. Az Eustream elképzelései szerint az Eastring vezetéken keresztül nem csupán orosz, hanem azerbajdzsáni, iraki, iráni és ciprusi gázhoz is hozzájuthatna Szlovákia. Az új gázvezetéket nem kellene a tenger alatt építeni. Előzetesen így 1,14–1,52 milliárd euróra becsülik a szükséges ráfordításokat. Az olyan megaprojektek, mint a Nabucco vagy a Déli Áramlat az Eastring sokszorosába kerültek volna. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.