Pozsony/Budapest. Térségünkben rendkívül dinamikus ütemben valósulnak meg ingatlanfejlesztések. Elég csak Pozsonyra gondolni, ahol a Duna partja rövidesen végre beépül. A legnagyobb beruházók komplett városnegyedeket húznak fel, esetenként újraírva fogyasztói, munkavállalói szokásainkat. Az ilyen nagy léptékekben gondolkodó társaság egyike a nálunk is agilis TriGránit.
Újrarajzolják a városok arculatát
Vajon hogyan látja térségünk piacát a „város a városban” kategóriába tartozó negyedeket építő, épületkomplexumokat nagy sebességgel megvalósító TriGránit ingatlanfejlesztő? Varga Lóránt, a 11 országban beruházó társaság második embere a cég profilját, stratégiáját a következőképpen fogalmazta meg: „Mi nem egy-egy épületet húzunk fel, hanem komplex épületegyütteseket. Fő csapásirányunk a nagylélegzetű bevásárló központok, a legmagasabb nívót képviselő irodaházak megvalósítása, ám esetenként lakóparkok, sportcsarnokok, szállodák kivitelezésétől sem riadunk vissza.” A magyar gyökerű TriGránit 2000-ben Pozsony első nyugati színvonalú bevásárló és szórakozó központját valósította meg (Polus City Center), azóta tőszomszédságában két csúcsszínvonalú irodaházat adtak át, napjainkban pedig Pozsony-Újvárosban Lakeside Park néven egy 90 ezer négyzetméter összterületű további irodaházat építenek. A cég további beruházásokat fontolgat nálunk.
Jelenleg elsősorban régiónkban, valamint a Balkánon és Oroszországban kecsegtetnek vonzó ingatlanfejlesztések. Nem véletlen, hogy a 10 éve piacon lévő, eddig 1,6 milliárd eurót beruházott TriGránit is ezekre a területekre fókuszál – például Ljubljanában, Zágrábban, Bukarestben és Krasznodarban körvonalazódnak komoly projektumaik. Másrészt a jelzett térségben az építkezések ellenére viharosan nőnek az ingatlanárak. Amíg nálunk 8-10 év leforgása alatt értük el a nyugat-európaihoz közelítő árszintet, addig például Bulgáriában vagy Romániában alig 3 év alatt. A felvázolt trendre a legjobb példa Bukarest esete, ahol Hans-Joerg Schmidt, a Raiffeisen Banca pentru Locuinte lakás-takarékpénztár értékesítési igazgatója szerint az átlagos négyzetméterenkénti lakásár a 3 évvel ezelőtti 600-700 euróról mára 1200-1300 euróra ugrott, a belvárosi nívós ingatlanok ára pedig már a négyzetméterenkénti 2000 eurót is ostromolja.
Visszatérve a magyar fejlesztési tervekre, a budapesti irodapiacon új helyszínek is formálódnak: a T-tengelynek is nevezett külső körúton több jelentősebb projekt is épült vagy készülőben van, így például a Népliget Center, a Könyves Kálmán Irodaház, vagy a Bernheim és a Skanska épületei. Ehhez a tengelyhez tartozik a Millennium Városközpont és a Duna City is. Ezek közül a TriGránit nevéhez a Millennium Városközpont fűződik, a maga 356 ezer négyzetméternyi összterületével. Az 1 milliárd eurós ráfordítás eredményeként épülő, a Dunára néző ún. intelligens irodaházak új életet lehelnek a IX. kerületbe. Ilyen léptékű városfejlesztés talán csak London Temze-parti új negyedéhez, a Canary Wharfhoz hasonlítható. A még 5-6 éven át tartó nagyberuházás kulturális dimenzióját a szomszédos Nemzeti Színház és a Művészetek Palotája adja meg – mindkettő a TriGránit keze munkáját dicséri. A városrehabilitáció másik szép példája pedig a 8. éve üzemelő WestEnd City Center. Walch Ottó, az üzletközpont egyik vezetője kiemelte, az évente 20 millió ember által felkeresett, 2 hektáros tetőkerttel, szállodával felvértezett városközpont az International Herald Tribune legutóbbi értékelése szerint Kelet-Közép-Európa legszínvonalasabb bevásárló és szórakozó központja. Az ilyen volumenű, nem csupán a TriGránit, a HB Reavis, a Ballymore Properties társaságok nevéhez köthető beruházások újrarajzolják városaink arculatát, tehermentesítve a történelmi városmagokat és helyet adva a szolgáltatások széles körének. (shz, me)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.