<p>Magyarországon is a munkaerőpiacon jelentkezhet a legerősebben a gazdasági válság, hasonlóan sok más országhoz - mondta Jens Wandel az ENSZ Fejlesztési Programjának európai és közép-ázsiai regionális igazgatója, az MTI-nek.</p>
Újabb elbocsátások várhatók Magyarországon
Jelentős elbocsátások várhatóak az elkövetkező időszakban, amelyek miatt nőhet a munkanélküliek társadalmi kirekesztettsége - emelte ki. Jens Wandel szerint az országok egyedül nem elég erősek a munkanélküliség visszaszorításához, így fennáll a veszélye, hogy sok állásnélküli a szegénység szélére sodródik.
Fontos lenne, hogy a rövidtávú munkanélküliség megszüntetésére az állam beavatkozzon a gazdaságba, és munkahelyeket teremtsen. Olyan rövidtávú megoldásokat kellene találni, amelyek egyúttal a még mindig hatalmas problémát jelentő klímaváltozásra is megoldást jelentenek.
Jens Wendel rámutatott: a gazdasági válság miatt nem szűnt meg a klímaváltozás gyorsulásának veszélye. Ha erre nem adnak közös választ az egyes államok, mint azt a gazdasági válság esetében tették, akkor lehet, hogy már megállíthatatlan lesz a folyamat - hangoztatta.
A kormányok, valamint a multilaterális szervezetek feladata, hogy olyan ötletekkel álljanak elő, amelyek mindkét problémára hathatós megoldást jelenthetnek. Egy ilyen javaslat lehet a lakótelepek házainak szigeteléscseréje, amely amellett, hogy munkaerő-igényes, jelentős energia-megtakarítást is eredményez.
Jens Wendel hozzátette: Magyarországnak és a fejlett országoknak a gazdasági nehézségek ellenére továbbra is támogatniuk kell a fejlődő államokat, mivel ez krízis a klímaváltozáshoz hasonlóan globális méretű. Magyarországnak érdeke fűződik ahhoz, hogy a fejlődő országok piacai továbbra is nyitottak maradjanak, mivel ha minden nemzetállam csak a saját problémáival foglalkozik, és bezárkózik, akkor az 1930-as válsághoz hasonlóan óriási mértékben eshet az államok GDP-je.
A nemzetközi szervezetek legfőbb feladata jelenleg az okok és okozatok megtalálása, valamint az, hogy olyan használható ötletekkel álljanak elő, amelyek globálisan képesek megoldani a világ jelenlegi válságait - hangsúlyozta az ENSZ Fejlesztési Programjának regionális igazgatója. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.