Újabb brit jelzálogbankot államosítanának

<p>Államosítanák az egyik legjelentősebb brit jelzálogkölcsönökkel foglalkozó bankot a BBC értesülései szerint. Az elmúlt hónapok során ez lenne a harmadik pénzintézet, amely hasonló sorsra jut.</p>

Államosítják és a lehető leggyorsabban eladják egy vagy több másik nagybanknak az egyik legnagyobb brit jelzálogkölcsönzőt, a Bradford & Bingleyt, amelyből szombaton - a pénzintézet megrendült piaci helyzetéről szóló hírek hallatán - a lakossági betétesek már jelentős mennyiségű készpénzt menekítettek ki. A BBC vasárnap hajnali értesülése szerint az államosítási döntést hétfőig hivatalosan is bejelentik, bár a brit pénzügyminisztérium azt közölte, hogy a tárgyalások a bank sorsáról még nem zárultak le.

A brit pénzügyminisztérium, a Bank of England, a brit jegybank és a pénzügyi felügyelet illetékesei egész szombaton tárgyaltak a Bradford & Bingley vezetésével, és a BBC forrásai szerint az a döntés született, hogy a bankot állami kezelésbe veszik. A terv az, hogy utána egyben, vagy részenként eladják a cég fiókhálózatát más nagybankoknak - állítólag az érdeklődők között van a Barclays, az HSBC és a spanyol Santander -, de a B&B mintegy 50 milliárd fontnyi hitelkinnlevőségét, amelyből több mint 40 milliárd font a jelzálog-kihelyezés, leválasztják, és a már állami kézben lévő Northern Rockhoz csoportosítják át kezelésre.

Néhány hónap leforgása alatt a második nagy brit jelzálogbank kerülne állami kezelésbe, és egyben a harmadik ilyen profilú vezető pénzintézet tűnne el. Nemrég az HBOS jelzálogbankot vásárolta fel a Lloyds TSB, miután az előbbi részvénytőkéje teljesen elértéktelenedett, a Northern Rock jelzálog-kölcsönzőt pedig nagybani finanszírozási forrásainak teljes elapadása miatt idén februárban szintén csak állami tulajdonba vétellel lehetett megmenteni. Ez volt hosszú évtizedek óta az első brit bankállamosítás.

A Bradford & Bingley, a legnagyobb olyan brit jelzálogkölcsönző intézet, amely főleg ingatlanbefektetési céllal vásárolt lakások tulajdonosainak nyújt jelzáloghiteleket, piaci tőkeértékének 90 százalékát vesztette el az év eleje óta, miután fő működési területe, a brit ingatlanpiac is gyakorlatilag összeomlott. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?