<p>Düsseldorf/Prága. A cseh Energetický a Prumyslový Holding (EPH) tegnap 2,6 milliárd euróért megvásárolta az eddigi tulajdonosoktól, a német E.ON Ruhrgas és a francia GDF Suez csoporttól a Szlovák Gázművek (SPP) 49 százalékát, vagyis a német és a francia kisebbségi tulajdonos egyenként 1,3-1,3 milliárd eurót kapott az ügyletért.</p>
Tulajdonosváltás a gázműben
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az SPP kisebbségi részvénycsomagját még 2002-ben vette át a francia és a német fél alkotta Slovak Gas Holding konzorcium csaknem 121 milliárd koronáért (4,016 milliárd euró), amitől most 2,6 milliárd euróért vált meg. „Ez az eddigi legnagyobb volumenű cseh beruházás külföldön” – olvasható az EPH nyilatkozatában. Az EPH Csehország második legnagyobb hő- és áramszolgáltatója, a cég 44,44 százaléka a leggazdagabb cseh üzletember, a Petr Kellner milliárdos által vezetett PPF pénzügyi csoport kezében van, további 37 százalékot pedig a J&T cseh–szlovák befektetési csoport birtokol. A Szlovák Gázművek 51 százaléka továbbra is az állam kezében marad, a Fico-kormány még 2012. december derekán hagyta jóvá a 49 százalékos részesedés tulajdonosi cseréjét. A Fico-kabinet azután bólintott a cseh vevőre, hogy az megígérte, idén nem fogja szorgalmazni a lakossági gázár emelését.
A kormány a tranzakciót kihasználva úgy döntött, a jelenlegi 51%-os tulajdonrészét 2013 végéig 100 százalékosra növeli az SPP anyavállalatában, amely a gáz értékesítéséért, és így az árképzésért is felelős. A vételár a jelenlegi információk szerint 60 millió euró körül mozoghat. Tomáš Malatinský gazdasági miniszter elmondta: az összeget az osztalékokból fizetnék ki. Az új tulajdonos az elkövetkező három évben ugyanis évi 400 millió eurós osztalékot garantál. A gazdasági tárca szerint az anyavállalat átvételének köszönhetően a gázárakról a jövőben kizárólag az állam dönt majd. Az ellenzék arra figyelmeztet, hogy az ősszel elfogadott szabályok szerint az SPP már most is csak akkor nyújthatja be az áremelési javaslatát, ha ezzel a társaság közgyűlése egyetért, miközben ez utóbbiban az államnak többsége van. Ha az ilyen döntés ráadásul el is jut az Árszabályozási Hivatalhoz, a végleges döntést maga a hivatal hozza meg, amelyet a Smer jelöltje vezet. Az ellenzék nincs megelégedve az új tulajdonos személyével. „A kormányfő a gázszolgáltatást spekulánsok és pénzügyi csoportok kezébe akarja átjátszani, ami az ország energiabiztonságát veszélyezteti” – állítja Ivan Štefanec, az SDKÚ parlamenti képviselője, arra utalva, hogy a cseh cég tulajdonosi körében ott van a szlovák J&T pénzügyi csoport is. „A Smer azt a látszatot kelti, hogy a gázárak csökkentése lebeg a szeme előtt, valójában azonban eurómillióktól fosztja meg az országot” – mondta Štefanec.
Hogy az SPP anyavállalata teljes mértékben állami kézbe kerül, azt nem tartják jó ötletnek a szakemberek sem. „Az állam nem számít jó részvényesnek. Mindannyian nagyon jól emlékszünk rá, milyen vezetése volt az SPP-nek, amíg teljes egészében az állam kezében volt” – nyilatkozta Rastislav Machunka, a Munkáltatói Szervezetek Szövetségének (AZZZ) elnöke. Szerinte, ha az államnak sikerül is visszafognia a gázárak emelkedését, a cég által elkönyvelt veszteségeket úgyis a lakossággal fizettetnék meg. A kormány, az SPP anyavállalata révén ráadásul eleve egy olyan cégre kívánja rátenni a kezét, amely tavaly és várhatóan idén is veszteséget könyvel el.
A Szlovák Gázműveknek több jelentős leányvállalata van, köztük földgáz tárolására, szállítására és disztribúciójára szakosodott cégek. Ezek közül talán a legjelentősebb a szállítást bonyolító Eustream, amely 2270 kilométernyi gázvezetéket kezel és egy korábbi szerződés alapján még legalább tíz éven át bonyolíthatja az Oroszországból érkező földgáz szállítását. (SITA, ČTK, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.