Túl sok teher a vállalkozók vállán

Pozsony |

<p>A takarékossági csomag negatívan érinti a vállalkozókat, visszafoghatja a beruházási kedvet, az egyéni vállalkozók pedig anyagi kárt szenvednek el – derül ki a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) friss felméréséből. A hatásokról Róbert Kičinát, az ágazati szövetség ügyvezető igazgatóját kérdeztük.</p>

Ismertté váltak a Fico-kormány takarékossági csomagjának részletei. Nincsen olyan intézkedés, ami ne érintené legalább részben negatívan a polgárokat, a vállalkozókat. Hogyan vélekedik az intézkedésekről?

Szervezetünk még a 22 pontos koncepció ismertté válása előtt megkérdezte a vállalkozókat, hogyan vélekednek az adók átalakításáról, a várható kormányzati lépésekről. Nos, a most napvilágot látott csomag még a vártnál is szigorúbb, még inkább negatív hatású, mint ahogyan azt előzetesen vártuk. A hatása garantáltan negatív lesz a vállalkozói szférára, s bár nem állítom bizonyosan, hogy valóban 5% körüli elbocsátási hullámot indít be, azonban a munkanélküliek számát biztos növelni fogja. Vagyis kimondottan rossz hatással lesz a vállalkozói szférára.

A vállalkozók szövetségének felmérése, ami néhány hete látott napvilágot, 4,9 százalékos leépítést vetít előre, ha a tervezett módon emelik az adókat.

A PAS 125 céget átfogó felméréséből azt szűrtük le, hogy a Fico-kormány tervezett adó- és járulékemelései a cégek költségeit átlagosan 7,8%-kal növeli meg. Ami még ennél is kellemetlenebb, hogy a cégek előzetes számításai szerint a többletterhek miatt az alkalmazottak számát átlagosan 4,9%-kal csökkentik, emellett a vállalatok 25,4%-kal fogják vissza beruházásaikat. A válaszadók fele leginkább a nyereségadó 19-ről 23%-ra történő emelését nehezményezi. A válaszadók 39%-a attól tart, hogy a bankadó miatt megdrágulnak a hitelforrások.

Azonban úgy tűnik, a kormány egyik intézkedése elnyerte a tetszésüket. Ez pedig az adóelkerülést megnehezítő törvényi lépések sora. Erre a kormány szerint azért van szükség, mert az Európai Unióban Görögország után nálunk a legmagasabb arányú az adóelkerülés mértéke.

Valóban, harcot kell folytatni az adóeltitkolás, az adóelkerülés ellen, hiszen ez a becsületes vállalkozók érdekeit sérti, pozícióit rontja. Viszont néhány intézkedés kimondottan barátságtalan. Például egy újonnan alakuló vállalkozásnak igazolnia kell, hogy az alapítóknak nincs a korábbi időszakból származó adóhátraléka, elmaradása. Először fel kell mutatniuk az igazolást, és csak azután kaphatják meg a működési engedélyt. Miközben az államapparátus ezt maga is elintézhetné, hiszen az adatbázis lekérhető, vagyis csak feleslegesen küldözgetik egyik hivatalból a másikba az érintetteket.

A vállalkozói szövetség indexe szerint már most, a megszorító intézkedések életbe lépése előtt is romlik a helyzet.

Valóban, a vállalkozók hangulatát, a jövőbe vetett bizalmát tükröző indexünk már hat éve folyamatos romlást mutat. Attól félek, hogy a júliusban napvilágot látó legújabb adat is további romlást tartalmaz majd. A tartós lejtő eredménye, hogy számosan adják vissza vállalkozói engedélyüket. Vagyis a helyzet nem biztató, a magasabb adó- és járulékterhek pedig garantáltan tovább rontanak a helyzeten.

Az egyéni vállalkozók átalányát is átalakítják, magasabb adóalapból kell majd fizetniük a járulékokat.

Szervezetünk máris előzetes számításokat végzett, hogy az új adók és járulékok hogyan befolyásolják a vállalkozókat. Eszerint az az egyéni vállalkozó, aki havi bruttó 1500 euró bevételt könyvelhet el, jövőre az átalány lefaragása és a magasabb kivetési alap miatt havi szinten a Szociális Biztosítóba 60,80 euróval, az egészségbiztosítóba pedig 33,66 euróval többet lesz kénytelen befizetni, mint idén. Ami pedig a jövedelemadót illeti, 16,24 euróval növekedik a befizetése, vagyis a havi nettó bevétele 1138,37 euró lesz, ami 110,7 euróval kevesebb az ideinél. Összességében a havi 1000 eurónál többet kereső vállalkozók garantáltan ráfizetnek az új szabályokra, főleg azok, akik a működésükhöz tényleges kiadások köthetőek. A Fico-kabinet intézkedései még a Radičová-kormány tervezett lépéseihez képest is durvák. Arról nem is szólva, hogy a mostani átalány jelentősen megkönnyítette a kisvállalkozók helyzetét. Ráadásul az sem éri meg jövőre, hogy az egyéni vállalkozás helyett kft.-t alapítsanak, mivel így – a kiindulási alap továbbra is havi 1500 euró – az adózás után mindössze 935,55 euró maradna a vállalkozónál. Magyarán a takarékossági intézkedések összességében nagyobb terhet raknak a vállalkozók vállára, ami viszont a gazdaság motorjának lelassulását eredményezheti.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?