Túl az 50 dolláros lélektani szinten

New York/Caracas/Peking. Az olaj jegyzése a New York-i árupiacon tegnap elérte az 50,47 dolláros szintet, és átlépte az eddig még soha nem mért 50 dolláros határt. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hordónként 45,93 dollár volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsde elektronikus forgalmában. Az újabb árrekordot a nigériai bizonytalan politikai helyzet is okozta.

A nyersolaj az utóbbi két hétben – főleg az amerikai termelő- és finomító kapacitást sújtó hurrikánsorozat, az iraki szabotázsakciók, a venezuelai zavargások, gondok az orosz Jukosz társaság háza táján, amely a világ kőolajkészleteinek 2 százaléka felett rendelkezik, valamint a nigériai mezők környékén fokozódó politikai feszültség miatt – egyenes úton haladt a hordónkénti (159 liter) 50 dolláros árszint felé. A Barclays Capital befektetési ház elemzése szerint az erőteljes keresletnövekedéssel, de szűkös kapacitástöbblettel jellemzett piaci helyzet az évtized végéig már nem fog változni. A cég elemzői szerint az idei egész évre várt, 81,9 millió hordós napi globális átlagkereslettel szemben az olajexportáló OPEC és a kartellen kívüli termelők napi összkínálata 78,4 millió hordó, a jövőre jósolt 84,0 millió hordós éves átlagos napi igény helyett pedig a kínálat 80,2 millió hordó lesz. A Nemzetközi Energiaügyi Hivatal (IEA) a világ idei kőolajszükségletét napi 80,6 millió hordóra becsüli, ami 2 millió hordóval több a 2003-as, s közel 4 millióval több a 2002-es kőolaj-fogyasztásnál. Az IEA felmérése szerint az idei fogyasztás-növekedés fő oka a kínai gazdaság virágzása. A távol-keleti országnak rengeteg olajra van szüksége rohamosan növekvő autópiacának táplálására. Kína mára a világ második legnagyobb olajfogyasztója lett az Egyesült Államok után, és idén 20%-kal több olajat importál, mint tavaly. A három nagy (USA, Japán és az EU) gazdasága pedig most indult először egyszerre növekedésnek ebben az üzleti ciklusban, és ez nagymértékben megdobja olajfogyasztásukat. A növekvő kereslet önmagában nem is lenne gond, de a kőolajkészletek is megcsappantak az utóbbi időben.

A rekordmagasságba szökő olajárak recessziót idézhetnek elő – vélekedett a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) soros elnöke, Purnomo Yusgiantoro indonéz energiaügyi miniszter, aki szerint ez ellen az OPEC „semmit sem tehet”, annak dacára, hogy 1,5 millió hordóval növelték a napi kitermelést. Az OPEC december 10-én tartja szokásos értekezletét, és nem tervezi, hogy előrehozza az értekezlet dátumát amiatt, mert az árak a hordónkénti 50 dollár fölé emelkedtek.

A szakértők további áremelkedésre számítanak, egyesek szerint az olaj áránál „a határ a csillagos ég”. Ennek az fent felsoroltakon kívül az az oka, hogy az Egyesült Államokban termeléskiesést okozott az Ivan nevű hurrikán, és a stratégiai olajtartalékokból a két amerikai olajfinomító rendelkezésére bocsátott többlet-nyersolaj kevésnek bizonyult. Másrészt hat a piacra a nigériai bizonytalanság is. A nigériai lázadók ugyanis „általános támadást” hirdettek meg a Niger olajban gazdag deltavidékére, egyúttal felszólították az olajtársaságokat, hogy hagyjanak fel addigra a kitermeléssel. A Niger deltavidékből származik az ország teljes (napi 2,3 millió hordót kitevő) olajtermelése. A Shell mellett az ExxonMobil, a Total, a ChevronTexaco és az Agip adja Nigéria teljes termelését. A Nigériában működő legnagyobb olajtermelő társaság, a Royal Dutch Shell nem állítja le olajtermelését a fenyegetések ellenére sem. Az Eni olasz olajtársaság is azt közölte, hogy a harcok ellenére nem tervezi sem a személyzet repatriálását, sem pedig a termelés visszafogását. A nigériai olajipar egyik vezetője szerint az ország kitermelése máris napi 250-300 ezer hordóval, vagyis 10 százalékkal visszaesett.

A Morgan Stanley amerikai bank arra számít, hogy a jelenlegi 50 dollár körüli olajár tovább emelkedik és elérheti a hordónkénti 61 dollárt is, ahonnan azonban csökkenni fog. Idén eddig több mint 50%-kal nőtt az energiahordozó ára. A világ olajkereslete idén 24 éve nem tapasztalt mértékben bővült, és ezt a növekedést a kínálat alig képes követni; a világ olajtermelése felső határához közelít, csak a napi 9,75 millió hordó olajat kitermelő Szaúd-Arábia rendelkezik jelentősebb kihasználatlan termelési kapacitással (további 1,5 millió barrelnyivel).

A napjaink egyik fő árfelhajtójának számító Kína megkezdte stratégiai kőolajtárolói építését. Ugyanúgy, mint az Egyesült Államokban, a nyersanyag nagy mennyiségű tárolásával szeretnék az átmeneti szállítási zavarokból származó problémákat és a kőolajár változásának negatív hatásait ellensúlyozni. Bár a tárolók építéséről már jó egy éve megszületett a döntés, a munkálatokat sürgőssé teszi az is, hogy az orosz Jukosz leállította vonaton történő kőolajszállítását a világ második legnagyobb fogyasztójának számító Kínába. A folyamatosan növekvő energiaigényű ázsiai országban tavaly mintegy 250 millió tonna kőolajat használtak fel, amelyből 90 millió tonna külföldről származott. (MR, O-O, m, NG)

A benzinnel egy árszintre került a gázolaj

Pozsony. A Slovnaft tegnaptól újabb 50 fillérrel emelte a gázolaj árát, literje így a hazai kutaknál már 35,90 koronába kerül, vagyis csaknem annyiba, mint a legolcsóbb, 95-ös oktánszámú benzin. A dízelüzemű gépkocsik tulajdonosai így 50 liter tankolásánál 25 koronával fizetnek többet, mint az elmúlt héten. A Slovnaft a drágulást az olaj világpiaci árának növekedésével magyarázza. A rotterdami tőzsdén a gázolaj ára például már most meghaladja a benzinét, és a hazai szakemberek szerint hasonló fejleményekre számíthatunk Szlovákiában is. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?