Traktorhiány a határban

<p>Pozsony. Az Európai Bizottság által elfogadott, a 2014–2020-as időszakra vonatkozó vidékfejlesztési program megjelöli, Szlovákia milyen összegben és mely területekre használhatja az anyagi eszközöket. 2,1 milliárd euróról van szó, ebből 1 milliárd 545 millió az Európai Unió költségvetéséből, 534 millió pedig a hazai büdzséből meríthető.</p>

SUSLA BÉLA

Az új uniós program újabb esélyt jelent a hazai agrártermelőknek: lesz alkalom gépparkfelújításra, korszerűbb munkavégzésre. Előzetes jelzések szerint mintegy 1250 agrárvállalat juthat így pénzhez.

Az utóbbi öt-hat évben sajnos gyengült a mezőgazdasági technológiák részesedése a talaj-előkészítésben és a növényvédelem területén. Ezt lapunknak megerősítette Ľubica Malovcová, a Pöstyéni Növénytermesztési Kutatóintézet munkatársa is. „A termésbegyűjtés után nagyon sok a szántóföldeken a terménymaradék. A talajművelési munkálatok során ezek a maradványok nem kerülnek mélyen a talajba, s ebből eredően növekszik a különböző betegségek előfordulásának valószínűsége. A gazdák anyagi megszorításai könyörtelenek. Az ugyan teljesen érthető, hogy a termelők a nagyobb nyereség elérésére törekednek, de sokan nem gondolnak a termelés bemeneti tényezőinek korszerűsítésére, a mindennapi nélkülözhetetlen befektetésekre. A felületes és minél kevesebb pénzt felemésztő talaj-előkészítés és növényvédelem megmutatkozik az eredményeken, s nem csupán a mennyiségen, de a minőségen is” – fejtette ki a pöstyéni kutatóintézet szakembere. A gyakran hiányos technológiai eszközök mellett a gazdák a kiszámíthatatlan időjárási körülményekkel is viaskodnak. „A változékony éghajlati tényezők rovására írható több betegség fokozottabb elterjedése az utóbbi 4–5 évben. Példaként egy betegséget, a búzarozsdásodást említeném a sok közül. Az elmúlt pár évben a gabonatermesztők nagy ellenségévé vált e betegség” – részletezte Malovcová.

A hatékony mezőgazdasági termelés fontos összetevői a korszerűen felszerelt gépparkok is. Sajnos, ezen a téren több szlovákiai gazdaságra ugyancsak a lemaradás, az egy helyben topogás jellemző. S újfent az anyagiak kerülnek szóba, amikor a gépi eszközök hiányának témáját boncolgatják az agrárszakemberek. Tavaly hatszázhetven 36 kW teljesítmény feletti traktort jegyeztek be az országban, ami a kevésbé beavatottak számára talán jól hangzó mutató. Az agrárszakemberek azonban tudják, ez a szám több mint negyedével kisebb az előző évben vásárolt azonos kategóriájú traktoroknál. A gépparkok felújítására számos agrárüzemben hiányoznak az anyagi eszközök.

„Az elöregedett gépeket, eszközöket mindenképpen szükséges volna folyamatosan lecserélni. A felújításra számítások szerint éves átlagban mintegy 300 millió euró kellene” – mondta Štefan Pepich, a csöllei (Rovinka) Mezőgazdasági Műszaki Vizsgáló Intézet munkatársa. Az utóbbi években több mint ötezerrel csökkent a traktorok száma, s jelenleg alig 20 ezer darabból áll a hazai traktorpark. A 2013-as traktorleltározáskor a gépek mintegy 75%-a meghaladta a nyolc évet. „A 2014–2020-as időszakra elfogadott vidékfejlesztési programban megjelölt tételekből többek között a mezőgazdasági gépparkok felújítására is lehet majd meríteni forrásokat. Ezzel a lehetőséggel mindenképpen élniük kell a gazdáknak” – hangsúlyozta Pepich.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?