Washington. Egyre növekednek a jövedelmi különbségek az Egyesült Államokban, sőt 2005-ben az 1990-es években felállított rekordot is megdöntötte – írja a Wall Street Journal.
Tovább nyílt a vagyonolló
A legrosszabbul kereső 50 százalék a teljes bevétel 12,8%-át tudhatta magáénak összesen, amely valamelyest elmarad a 2000. évi 13%-hoz képest, illetve a 2004. évi 13,4%-hoz képest. A tanulmányt kidolgozó IRS társaság adatai az úgynevezett „korrigált jövedelmet” veszik alapul, amely tartalmaz különböző levonásokat is, például a tartásdíj, illetve a magánynyugdíj-számlák jövedelemre gyakorolt hatásait. Bár az IRS adatai csak 1986-ig nyúlnak vissza, a kutatások szerint utoljára az 1920-as években rendelkeztek ilyen nagy aránnyal a leggazdagabbak a teljes jövedelemből. A tulajdonosok számos faktornak tulajdonítják a növekvő egyenlőtlenségeket, közöttük a technológiai változásnak is szerepe volt benne, valamint a globalizáció, és a kommunikáció fejlődése az üzleti életben, a sportban vagy a szórakoztatóiparban dolgozók jövedelmeit gyarapította számottevően.
Az IRS adatai nem fedik fel, hogy honnan származnak az egyre növekvő jövedelmi egyenlőtlenségek, de az bizonyos, hogy a részvénypiaci szárnyalás nagy szerepet játszott benne, akárcsak a ’90-es évek végén. A University of Chicago tudósainak kutatásai szerint a legnagyobb jövedelemre szert tevő befektetési alap menedzsere 2005-ben kétszer annyit keresett, mint 2003-ban a legtöbbet kereső, és a 25 legnagyobb jövedelmű alapkezelő összesen bevétele 2004-ben magasabb volt, mind az Standard & Poors 500 lista vállalatai vezérigazgatóinak együttvéve. (VG, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.