Torzít a Világbank tükre

A világ országait a versenyké-pességük alapján rangsoroló toplistának súlyos hibái van-nak.

A világ országait a versenyké-pességük alapján rangsoroló toplistának súlyos hibái van-nak. A Bloomberg hírügynök-ség elemzése szerint a nemze-ti kormányok agyonmanipu-lálják a Világbank híres Doing Business listáját, amely meg-mutatja a befektetőknek, mely országokba érdemes vinniük a tőkéjüket.

Washington. Egyes kormányok a legfontosabb nemzeti célok között tartják számon, hogy javítsák országuk helyezését a Világbank Doing Business listáján, a világ egyik legnagyobb presztízsű versenyképességi táblázatán. A cél elérése érdekében tesznek is valamit, nem is keveset, aminek az lett az eredménye, hogy a rangsor súlyosan torzítóvá vált – derül ki abból az összeállításból, amelyet Leonid Bershidsky, a Bloomberg publicistája készített.

Eltúlzott bizalom

A Világbank módszerének legnagyobb hibája a napi.hu által közzétett elemzés szerint az, hogy az üzleti környezet feltérképezését nem a vállalatok tapasztalataira alapozza, hanem a kormányok politikájára. Nem annak alapján rendezi sorba a világ 189 országát (amelyek között Szlovákia a múlt héten közzétett legújabb lista szerint idén a 29. lett), hogy mi a véleményük a cégeknek a tevékenységük szabályozási környezetéről, hanem aszerint, hogy a hatóságok milyen intézkedéseket hoztak egy év alatt. Más szóval a hatóságok jó szándéka alapján alakítják ki a sorrendet.

Az ünneplésre az orosz államfőnek, Vlagyimir Putyinnak van a legfőbb oka, ugyanis az államapparátus szinte száz százalékban elérte a célt, amit a Kreml ura elé tűzött. Oroszország a Doing Business rangsorban 11 helyet javítva az 51. lett, miközben az elnök 2015-re az 50. hely elérését tűzte ki célul. Oroszország négy intézkedésnek köszönhette előrelépését. Csökkentették az új vállalatok bankszámláinak megnyitásához szükséges időt; illetve az ingatlanok tulajdonosváltásának bejegyzési idejét; mérsékelték az ingatlanadót és egyszerűsítették a villamos áram bevezetésének procedúráját. A baj az, hogy ezek aligha lényeges feltételek, szemben a tipikus oroszországi kockázatokkal. „Aktívan, folyamatosan együtt dolgozunk a Világbankkal” – fedte fel a nagy titkot Igor Szuvalov miniszterelnök-helyettes. Pont így tesz a világ többi kormánya is.

Nem tanulnak a hibákból

Két évvel ezelőtt egy független tanácsadó testület azt javasolta a Világbanknak, hogy fejezze be az összesített mutatók készítését, és ezek alapján az országok rangsorolását. Ehelyett maradjon meg a kormányok egyes intézkedéseinek értékelésénél. Jim Yong Kim, a bank elnöke azzal utasította vissza ezt a felvetést, hogy a sorrendállítás az egyik titka a Duing Business sikerének. Lehet, hogy ez növeli a Világbank presztízsét, ami bizonyára hasznos, ám a valós üzleti környezet feltérképezéséhez ennél több kell – véli a Bloomberg publicistája. (napi.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?