Többet költünk a nyaraláson

Pozsony |

<p>Míg 2005 és 2007 között viharosan nőtt a külföldön nyaralók száma, addig 2008 után a lendület megtört, és 2011-et leszámítva folyamatosan csökken a külföldön pihenő szlovák polgárok száma. De ha már útra kelünk, akkor egyre többet költünk.</p>

Szlovákia polgárai eleve nem számítanak intenzív kirándulóknak. Egy személyre egy évben mindössze 0,72 kirándulás (legalább 4 napos) esik, míg a csehek esetében ez a mutató 1,02, a rekorder luxemburgiak esetében pedig egyenesen 1,56 – az uniós átlag 0,98, a magyar pedig 0,60 – derül ki az UniCredit Bank kimutatásából. Érdekes, hogy a lemaradásunk a hazai kirándulásokra vonatkozik, ami a külföldi utakat illeti, 100 főből 38 külföldön nyaralt, ami megfelel az uniós átlagnak. Annak ellenére, hogy 2008 óta a reálbérek stagnálása és a munkanélküliek számának növekedése miatt kevesebbet kirándulunk, azonban ha mégis rászánjuk magunkat az útra, nem vagyunk szűkmarkúak. A napi átlagban elköltött pénz volumene a vízválasztónak számító 2008 óta 22 százalékkal nőtt: tavaly külföldön naponta (a teljes kiadásokat figyelembe véve) 79 eurót költöttünk, míg hazai kirándulás esetében 40 eurót. A külföldi kirándulás átlagos időtartama 9 nap, Egyiptom, Görögország és Spanyolország esetében 10 nap, Horvátország és Bulgária kategóriájában 8 nap, ha a visegrádi csoport valamelyik tagját (Csehország, Lengyelország, Magyarország) keressük fel, akkor ennél is kevesebb. Az UniCredit Bank felmérése szerint számunkra 100 euró vásárlóértéke Bulgáriában a legmagasabb, ahol közel 160 euró értékben kapunk érte árut és szolgáltatásokat (a 100-as szint a hazai árszínvonalnak felel meg), majd Magyarország következik 118 euróval és Törökország 106 euróval. Csehország árszintje a miénkkel egy nívón mozog, Horvátországé már magasabb, különösen az éttermi és szállodai szolgáltatások. Természetesen egy olasz vagy egy osztrák kirándulás nekünk már meglehetősen drága, mivel ott legfeljebb 60 eurót ér az otthon még ropogós százasunk.A GfK Slovakia piackutató társaság szerint 10 személyből idén 6 tervez nyári, legalább 5 napos kirándulást. A kirándulók több mint fele egy főre vetítve legfeljebb 400 euró kiadással, közel egyharmada pedig 400 és 800 euró közötti összeggel számol – nyilatkozta Lucia Burianová, a GfK menedzsere, hozzátéve, számunkra a legvonzóbb célpontok Horvátország, Csehország és Olaszország, a távoli, egzotikus országok még többségünknek ismeretlennek számítanak, habár az útra kelők 14 százaléka elhagyja Európát. (SITA, shz, ú)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?