Pozsony. Ha valóban olcsó lakáshitelhez szeretnénk jutni, a legkedvezőbb megoldásnak az Állami Lakásfejlesztési Alap (ŠFRB) számít. Érdemes azonban minél hamarabb benyújtani a kérvényünket, hiszen az alapban általában mindig kevesebb pénz van, mint amennyi kérvény beérkezik hozzájuk.
Több az igénylő, mint a pénzforrás
Az idei évre tervezett támogatások több mint felét a bérlakások építésére fordítják. Az alap előrejelzése szerint a bérlakásépítésre fordított támogatások iránt idén nagyobb lesz az érdeklődés, mint tavaly, így valószínűleg nem minden kérvényt tudnak kielégíteni. A tavalyi alacsonyabb érdeklődést a bérlakások építése iránt az alap azzal magyarázza, hogy a választásokat követően sok önkormányzat még nem döntötte el, hogy támogatják-e a bérlakásépítést. Ezzel párhuzamosan pedig az építésügyi tárca változtatott a támogatások odaítélésének a feltételein. Mindez azért fontos, mivel az önkormányzatok leggyakrabban az alap által nyújtott hitel és a vissza nem térítendő állami támogatás segítségével építik a lakásokat. A minisztérium a tavalyi módosításokkal elsősorban az 55 négyzetméternél kisebb lakások építését tette lehetővé. Az alap a második legnagyobb pénzcsomagot, csaknem 800 millió koronát a családi házak építésének a támogatására fordítja. Ennél valamivel kevesebb, mintegy 750 millió korona jut a panelházak felújítására és hőszigetelésére.
Az alap által az egyes kérvényekre nyújtott támogatások nagyobbak lesznek, mint tavaly. Tavaly októberben ugyanis az alap módosított a támogatások odaítélésének a kritériumain. Idén így az elmúlt évhez képest 100 ezer koronával nagyobb támogatásra számíthatnak a lakásépítők, a lakás vásárlására nyújtott hitel pedig 300 ezer koronával lehet nagyobb. A felső határok módosítása azonban nem érinti a 35 évnél fiatalabb igénylőket, akik számára a feltételek nem változtak. Ez utóbbiak ugyanakkor már korábban kedvezményesebb hitelekhez juthattak. A hitelek felső határának az emelését a lakások folyamatos drágulásával magyarázzák. Az alap azoknak nyújt hitelt, akiknek a bevételei nem haladják meg a létminimum 3,5-szörösét (jelenleg 17 955 korona), és akik a lakásépítés legalább 20%-át a saját pénztárcájukból finanszírozzák. Manapság így a legnehezebben a nettó havi 20 ezer korona bevétellel rendelkezők juthatnak lakástámogatáshoz, hiszen a lakásfejlesztési alap hitelére már nem jogosultak, jelzáloghitelhez pedig csak nehezen jutnak hozzá. Az alap meghatározza azt is, hogy a hiteléből milyen lakást vehetünk. Ez ugyanis nem lehet 80 négyzetméternél nagyobb és két évnél öregebb. (mi, s, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.