Tervezik az új programokat

Pozsony. Bár a legelszántabb érdeklődők épp a napokban finiselnek az Európai Unió régen várt strukturális alapjai közé tartozó Alapinfrastruktúra Operatív Programba szánt első pályázataikkal, érdemes a jövőre is gondolni.

A támogatási kereteket ugyan 2006-ig már ismerjük, de az is tudott, hogy az uniós pénzügyi rendszernek igazában csak a 2007 és 2013 közti pénzügyi tervezési időszakban válunk a tagjaivá, az idén induló programokat egy úgynevezett bővítési csomagból finanszírozzák. A új időszakkal kapcsolatos tárgyalási nagyüzem csak jövőre indul be, de már most is egyre több információ jelenik meg ebben a témában. Az Európai Bizottság elképzelései szerint a fejlesztési támogatás címén továbbra is azok a régiók számíthatnak pénzre, ahol a vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó bruttó össztermék nem haladja meg az uniós átlag 75%-át, ezek továbbra is 1. számú célterületnek számítanak majd. Ez főként a régi tagországokban okoz komolyabb mozgást, ennek oka, hogy a szegényebbnek számító új országok belépésével az uniós átlag 12,5%-kal visszaesik. Az előzetes becslések szerint emiatt legalább két tucat nyugat-európai régió esik ki az 1. sz. célterületből. Teljesen ezek sem maradnak magukra, számukra egy 22,1 milliárd eurós „puha landolási” csomagot javasolnak.

A szegénynek számító régiók közt a következő hétéves időszakban közel 180 milliárd eurós támogatást osztanak szét. A legtöbbre, 83,7 milliárd euróra az új tagországok számíthatnak, 82 milliárd jut a régi tagországoknak, 13,1 milliárd euró pedig Romániának és Bulgáriának. Az új kulcsszó a regionális konvergencia lesz, az új tagországokból ezen a címen szinte mindenhová jut majd pénz, kivételt csak Pozsony és Prága környéke képez, illetve Szlovénia kisebb régiókra történő felosztása esetén Ljubljana környéke. A 75%-os küszöb fölé került régiók a mostani rendszerhez hasonlóan azért nem maradnak teljesen támogatás nélkül. A regionális versenyképesség javítása és a gazdasági, illetve technológiai változásokhoz való alkalmazkodás címén 57,9 milliárd eurós keretet javasolnak a számukra. Végezetül az uniós rendszerben maradnak a határon átnyúló együttműködési programok is, az ide tervezett 14,3 milliárd eurós keret 41%-át az új tagországoknak szánják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?