Bécs. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) véleménye szerint a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) elmúlt két hónapban végrehajtott kitermelés-csökkentése feszítettebbé tette a kőolaj világpiacát, és akadályokat gördített az erőteljesen csökkent globális olajkészletek újrafeltöltése elé.
Talán kissé drágulhat a fekete arany
A világ legfejlettebb országait tömörítő OECD szervezet energiabiztonságát felügyelő bizottság havi jelentése szerint az OPEC kitermelése novemberre napi 500 ezer hordóval (27,1 millió hordóra) csökkent. Az OPEC egyébként november 1-jén napi 1,2 millió hordós csökkentésről döntött. A visszafogás feszítettebbé tette az olajpiacot, ahol magasabb téli árakra lehet számítani. Kicsi az esélye annak is, hogy a jelenleg 54 napra elegendő készletek bővüljenek. A téli időszakban további bizonytalanságot okoznak az iráni, a nigériai és az orosz olajtermelés zavarai is. Az IEA havi jelentésében megerősítette korábbi előrejelzését, miszerint a világpiaci nyersolajkereslet az idén 1,1 százalékkal, jövőre 1,7%-kal napi 85,9 millió hordóra növekszik.
Másrészt a Világbank azt jósolja, hogy jövőre a növekvő kereslet ellenére csökkenni fog a kőolaj világpiaci ára, mégpedig a napjainkban 60 dollár körüli hordónkénti (159 liter) árról átlagosan 56 dollárra, majd 2008-ban az átlagár tovább mérséklődik 53 dollárra. Csak egybevetésül: idén júliusban 78,4 dolláros árszinttel rekordot döntött az olaj. A Világbank optimizmusa mögött az rejlik, hogy szerinte a vállalatok alkalmazkodni tudnak a megváltozott körülményekhez, továbbá az olajkitermelési kapacitások középtávon napi 15 millió hordóval nőhetnek – köszönhetően az afrikai, a szaúd-arábiai és a Kaszpi-tengeri lelőhelyeknek. (S, PB)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.